'Stel je partner is niet ziek; dan deel je hetzelfde bed, maar leef je in een andere wereld' we alleen gebruik van het goede paspoort, maar vroeg of laat zal iedereen het andere paspoort moeten gebruiken.' ,,Sontags beeld van een 'rijk der zieken' bracht me op het idee een Alice in Wonder- land-achtige wereld te scheppen waarin Clay obstakels tegenkomt waarmee hij ook in zijn dagelijks leven als QVS-patiënt wordt geconfronteerd, maar dan op een groteske manier. Hij ervaart zijn lichaam bijvoorbeeld als een last en in het rijk der zieken moet hij noodgedwongen een li chaam uit een loods uitzoeken en op zijn rug dragen. In een tweede verhaallijn blikt Clay terug in zijn leven als chronisch pa tiënt. Dat zijn meer rauw-realistische scè nes waarin hij met dingen worstelt waar veel chronische patiënten mee worstelen.'' elke patiënt is dat anders, bij mij levert het chronisch pijn op. Ik heb nu dertien jaar klachten en doorliep verschillende revali- datietrajecten. Daardoor kwam ik in con tact met chronische patiënten met andere diagnoses, maar overlappende symptomen. Ik luisterde naar hun verhalen en hoorde steeds dezelfde dingen terugkomen. Hoe kan ik daar een verhaal over maken, vroeg ik me af.'' ,,In 1978 schreef Sontag over de manier waarop men in die tijd over ziek zijn schreef en praatte, en hoe dat ook ons den ken over ziek zijn beïnvloedde. Ze pleit té gen het gebruik van metaforen wanneer het op ziek zijn aankomt. Zo praatte men in de jaren 70 vaak over kanker in termen van in vasie en strijd - daar hadden patiënten vaak geen baat bij, schrijft Sontag terecht. De iro nie wil dat ze haar essay nou juist begint met een metafoor, en dat dat ook nog eens haar meest aangehaalde citaat werd. Ze stelt ziek zijn voor als een vorm van emigreren naar een ander rijk: 'Iedereen wordt gebo ren als burger van twee rijken, burger van het rijk der zieken en burger van het rijk der gezonden. In het beste geval maken Het boek belicht verschillende kanten van chronisch ziek zijn. Eén aspect is dat Clays aandoening een wissel trekt op zijn relatie: hij weet niet meer hoe hij zich tot zijn vriendin moet verhouden. ,,Ziek zijn verandert de manier waarop je je verhoudt tot je lichaam, je geliefde en de buitenwereld. Het boek draait onder andere om de vraag hoe je als inwoner van het rijk der zieken in verbinding blijft staan met de inwoners van het rijk der gezonden. Stel je partner is niet ziek; dan deel je hetzelfde bed, maar leef je tegelijk in een andere we reld. De zieke partner is bezig met zijn li chaam en de angst die nu eenmaal bij pijn komt kijken, hij of zij zit met stress over de toekomst, zijn werk, of het UWV. Clay is bang dat hij geen volwaardige partner meer kan zijn voor zijn vriendin en voelt zich Het rijk der zieken omchrijft u als een donker wonderland. Waarom koos u voor dat beeld? U werd bij het schrijven geïnspireerd door het essay Ziekte als metafoor van de Amerikaanse schrijfster en filosoof Susan Sontag. ZATERDAG 25 MEI 2019 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119