'Als ik in Nederland land en de eerste modezaak zie, weet ik direct wat de kleur is in het hele land' kneuterig. Maar ik amuseer me er best, ik heb er niks tegen.'' ,,Nee, ik heb hier dingen kunnen doen die ik in Nederland waarschijnlijk niet had kunnen doen. Omdat hier meer geld be schikbaar is. En ik heb m'n boeken kunnen schrijven. Ik weet niet of dat in Nederland hetzelfde gegaan zou zijn. Mijn eerste boek schreef ik in het Neder lands, maar verscheen tegelijk in Engeland. Daar was het succesvol, in Nederland niet zo. Toen ik in de VS wetenschappelijk suc ces had en boeken schreef die uitkwamen in het Engels en in de media verschenen, heeft men op een gegeven moment in Nederland wel herkend dat ik een promi nent was. Als ik in Nederland was gebleven, was dat nooit gebeurd. Er is veel kinnesinne. D oe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Populariseren in de wetenschap, zoals ik doe in mijn boeken - ik weet niet of dat goed zou vallen. Zoiets van buiten naar binnen halen - die man heeft in Amerika succes, laten we hem hier ook maar eens lezen - dat is anders, volgens mij. Nu is dat misschien niet meer zo. Heb je niet zo'n man die Freek heet? Die met slangen werkt en zo? Wetenschappers kijken daar toch met een schuin oog naar. Egaliseren, dat zit er in Nederland erg in. Je ego moet niet te groot worden. Ik heb Nederlanders ontmoet die in Amerika hebben gewerkt en zeggen: het is daar zo competitief. Dat vinden ze vreselijk. Dat kan ook vreselijk zijn, maar als je succes hebt, heb je ook gróót succes. En het wordt je niet noodzakelijk misgund. In die zin is Amerika erg stimulerend. Maar dat zijn taboeonderwerpen in Nederland, dat het bevrijdend is om te werken in een open competitief systeem waar succes wordt gewaardeerd.'' ,,Jaaa. Ik vind dat geweldig, ik prefereer dat systeem.'' ,,Ik heb vorige week m'n laatste les gegeven. Ik vond 70 een mooie leeftijd. Het was wel een beetje triest, ik vind lesgeven erg leuk. Je kunt hier doorgaan tot je doodvalt, maar dat vind ik niet helemaal redelijk. De stu denten hebben jongere professoren nodig, met nieuwe ideeën, in plaats van mannen zoals ik die al heel lang dezelfde theorieën verkondigen." Jaloers? Met een banaan trekt De Waal de aandacht van een chimpansee in de dierentuin van Barcelona, in 2006. Was het succes dat u heeft gehad mogelijk geweest in Nederland? Past u daar goed in? En nu gaat u met pensioen. ZATERDAG 25 MEI 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103