Afsluiting Westkade is een gebed zonder eind DEIA 'Wist u dat er zoveel mogelijk is?' BELGIUM 7 voor elkaar Brocant langs Waterkant week eerder DE GESCHIEDENIS VAN HET WERKVOLK UITGEDUND/ Het is het best bewaarde Koewachtse geheim: museum De geschiedenis van het werkvolk. De schatkamers van George (79) en Jenny (78) Wijnacker bestaan al 25 jaar. Wie nog wil komen bezichtigen, moet snel zijn, de collectie wordt fors uitgedund. Zelfs geboren en getogen Koewachtenaren weten niet van het bestaan van het tuinmuseum af, ter wijl George en Jenny op openings weekenden toch elke keer zo'n dui zend bezoekers verwelkomen. De 55-plus route stopt er, ze doen mee met het Ambachtelijk Weekend, verwelkomen iedereen van biljart clubs tot de KBO. Zomaar voorbij het museum aan de Nieuwe Karne- melkstraat 18 rijden gaat ook niet, want voor het erf verwelkomen enorme 'poppen' gemaakt van zin ken emmers en tobbes de bezoe kers. In de enorme tuin en in de zes schuren en tuinhuisjes staat een bonte verzameling van vele dui zenden, wellicht tienduizenden, voorwerpen die een beeld geven hoe en waarmee 'de werkmens' van vroeger leefde in het algemeen en zijn beroep uitoefende in het bijzonder. Jenny: ,,Hoe kom je aan al die spullen? Hoe kom je er van af!" Het museum is ontstaan uit de verzamelwoede van George. Hij vond het simpelweg zonde als iets werd weggegooid. Dus nam hij het maar mee. Verkespetatten Zo staat het er vol oude landbouw werktuigen zoals ploegen, dorsen en een zaaiviool. Ook een paar ke tels waar vroeger de 'verkespetat ten' (nu heten ze sjiek krieltjes) in werden gekookt. De vlasteelt komt (natuurlijk) aan bod en de attribu ten die de noeste huisvrouw toen ter beschikking had, van antieke strijkbouten tot wasborden. Er is een kapsalon ingericht, met oude kappersstoel en materialen van 'kapper De Pru' uit Koewacht, de inventaris van een oude klompen makerij, van een arduinkapper (grafsteenbewerker) en allerhande nu zeldzame relatiegeschenken van Koewachtse bedrijfjes. Daarnaast is er ook aandacht voor oud vermaak: muziekinstrumenten, buisradio's en antieke fotocamera's. Een aparte ruimte is er ter ere van het Konink lijk Huis en in 'de kapel' zijn kerke lijke parafernalia te zien. George en Jenny kregen veel spullen, maar struinden ook jaren lang rommelmarkten af. Ze gingen er samen heen, maar wandelden ieder apart. Jenny: ,,Zo kon George achter zijn spullen aan, en ik achter de mijne." Het stel maakte wel een harde afspraak: Niks komt in huis, alles is voor het museum. De pop pen en beeldjes van Jenny staan in de serre. ,,Dat telt niet als in huis." In zijn element George is in zijn element als hij mensen kan rondleiden en kan vertellen. Jenny zorgt dan voor kof fie, bakt kermisvlaai of maakt verse soep voor de gasten. Komend Pinksterweekend is de collectie van De geschiedenis van het werk volk voor het laatst in de huidige opzet te bekijken. Want ja, de leef tijd gaat tellen. De grote land bouwwerktuigen zijn inmiddels verkocht. De andere objecten zul len uiteindelijk ook naar liefheb bers gaan. Dus, nu het nog kan, bezoek zondag 9 en maandag 10 juni het museum van George en Jenny. Dat kan beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur. De entree is gratis en koffie en zelfgebakken échte Koewachtse kermisvlaai is er voor bijna niks. Rosier en Rijkswaterstaat, verant woordelijk voor de waterkering langs het Kanaal Gent-Terneuzen, zijn donderdag door de gemeente opgeroepen voor een gezamenlijk overleg. ,,En dan moeten er snel spijkers met koppen worden gesla gen", aldus wethouder Jurgen Ver- vaet. Hij is het wachten beu. Want na bijna drie maanden is er nog altijd geen breed gedragen plan om de verouderde, instabiel geworden kade te herstellen. Rijkswaterstaat heeft al wel voor stellen gedaan om de kade te stabi liseren, maar daarin was, aldus di recteur Edwald Segers van Rosier, geen laad- en losmogelijkheid op genomen. ,,Die was wel voorzien", reageert Rijkswaterstaat-woord- voerder Edwin de Feijter, ,,maar het bedrijf zou daar zorg voor moeten dragen." Rosier heeft inmiddels zelf een plan laten maken voor een ver nieuwde los- en laadruimte, wat onlangs bij Rijkswaterstaat is inge diend. Segers: ,,Een goede los- en laadmogelijkheid is voor ons be drijf essentieel. In de voorstellen van Rijkswaterstaat was sprake van de aanleg van een aflopend ta lud langs de bestaande kade. De stabiliteit van de waterkering en weg is daarmee verzekerd, maar schepen kunnen dan niet meer af meren." Rijkswaterstaat kan niet aange ven wanneer er een reactie komt op het plan Rosier. ,,Het zal be sproken gaan worden", is het enige dat woordvoerder De Feijter erover zegt. Welletjes Wethouder Vervaet vindt het wel letjes. ,,Wij moeten als gemeente opkomen voor onze burgers in Sas van Gent en dat gaan we doen. Het heeft lang genoeg geduurd." Hij wil volgende week met Rosier en Rijkswaterstaat rond de tafel. Een termijn waarbinnen het herstel kan plaatsvinden, durft niemand nog te noemen. De afsluiting duurt mogelijk nog tot eind dit jaar. De Westkade is voor Sas van Gent een levensader, als kortste verbinding met het Belgische ach terland. Vlamingen komen minder in Sas, waardoor winkeliers en an dere ondernemers behoorlijk veel omzetverlies lijden. Weekend Parijs in het voorjaar vertrek za 1 juni Musical Soldaat van Oranje Diverse data v.a. 99,-- Maastricht 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham Zomerse dagtocht met buffetcruise wo 26 juni 79,-- Dagtocht Canterbury vr 5-7, vr 18-10 €65,- Dagtocht Parijs vr 23 augustus €59,- Braderie de Lille za 31 augustus 33,-- Verzorgde dagtocht Noord-Limburg SLUIS De grootste rommel markt van Zeeuws-Vlaanderen, Brocant langs de Waterkant in Sluis, vindt een week eerder plaats dan gebruikelijk, en wel komende zondag. Het is altijd vaste prik dat de markt de eerste zondag van juni wordt gehouden. Die dag valt dit jaar in een lang weekend, met Hemelvaartsdag op donder dag, waarin al veel activiteiten zijn. Daarom is Brocant langs de Waterkant, met ruim driehon derd verkoopplekken over een lengte van twee kilometer langs de Damse Vaart, een week ver vroegd. vrijdag 24 mei 2019 Bezoek nog snel 'het geheim van Koewacht' Jenny en George Wijnacker in hun museum. foto peter nicolai Sheila van Doorsselaer Koewacht Het lijkt een gebed zonder eind te worden, het zoeken naar een oplossing voor de al sinds 28 fe bruari afgesloten Westkade tus sen Sas van Gent en Zelzate bij kunstmestfabriek Rosier. De ge meente Terneuzen wil nu einde lijk actie. Harmen van der Werf Sas van Gent va f 1DQ Dé musical gebaseerd op de verhalen van één van de grootste verzetshelden uit onze geschiedenis Een geliefde winkelstad met een historisch centrum za 1-6, vr 19-7, wo 25-9 36,- Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour vertrek ma 26 aug v.a. 299,-- Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Kilometeres kramen braderie met antiek, brocanteen curiosa! Geniet van prachtige en ongerepte natuur vr 6 september 79,- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl AAAtt Wat uw wensen ook zijn, ons ervaren team helpt u graag om het afscheid altijd persoonlijk en bijzonder te maken. Voor leden en ieder ander. Ga voor informatie naardela.nl/zeeuwsvlaanderen of bel 0165 74 22 20 voor een persoonlijk gesprek. BEST Of KXUIS MCIEMIf «ElfiipE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63