Baudets Forum wint, maar minder dan verwacht II 4 Analyse EUROPESE VERKIEZINGEN STRIJD OP RECHTS A Zo wist Thierry Baudet zijn (eer dere) torenhoge peilingen niet te verzilveren. Forum voor Demo cratie gaat van 0 naar 3 zetels, maar die 'winst' kent een bittere afdronk. De partij was ervan overtuigd geraakt dat ze de VVD voorbij zou kunnen streven en als grootste uit de bus zou komen bij de Europese verkiezingen. Misschien was partijleider Baudet verblind geraakt door de camera's, want uit de media was hij niet weg te slaan. Met als grootste podium het tv-de- bat met VVD-lei- der Mark Rutte, over de koers van Europa. Het leek alsof alle andere partijen er niet meer toe deden. Zo klaagden ze ook: alsof er niets anders meer te kiezen was dan 'rechts' en 'knet- terrechts'. Van die nek-aan-nek- race heeft Baudet in ieder geval niet het meest weten te profite ren. Wellicht dat de partij eronder te lijden had dat lijsttrekker Derk Jan Eppink geen bekend gezicht heeft, zoals grote winnaar Frans Timmermans van de PvdA. Maar ook de interne ruzies bin nen Forum kunnen een rol heb ben gespeeld. Sinds de dreun die de partij uitdeelde bij Provinciale Staten, rommelde het enorm. Wat heet: de partij leek in tweeën te scheuren. Mede-oprichter Henk Otten keerde zich openlijk tegen Bau- det die volgens hem flirtte met extreemrechts, te eigengereid was en te veel in het wilde weg filosofeerde. Nu de partij groeide, moest dat maar eens afgelopen zijn, vond Otten. Maar de uit spraken betekenden vooral het einde van Otten. Hij werd op een zijspoor gezet, terwijl hij wel de gelijk een gematigder deel van de partij vertegenwoordigde. Bijvoorbeeld de ondernemers in de achterban die zich meer se nang voelden bij hem dan bij Baudet, maar moesten toezien hoe hun voorman totaal op een zijspoor werd gezet. Vooral ten aanzien van het nexit-standpunt van de partij was Otten gematig der dan Baudet. Volgens Otten moest er eerst maar eens een re ferendum over worden gehou den. En afgewacht worden hoe de brexit zou aflopen. Hoewel Baudet die voorbehouden later overnam, was veel FvD'ers duidelijk: voor een voorzichtiger koers was Otten de man. Maar die was totaal naar de zijlijn ge duwd. Bovendien haalde Baudet zich de afgelopen dagen nog veel woede op de hals door zich in een essay kritisch uit te laten over de Nederlandse omgang met abor tus en euthanasie. Ook beklaagde hij zich over de moderne vrouw die volgens hem verwoed een carrière nastreeft en daardoor nauwelijks meer kinderen krijgt. Waar Baudet klaagde over 'ge speelde verontwaardiging', hield de kritiek toch aan. Sterker, er kwam een nieuwe lading kritiek toen Baudet zei dat hij geen asso ciatie heeft met de Tweede We reldoorlog bij de uitspraak 'Ich habe es gewusst'. Het was precies de wispelturigheid waar een deel van de achterban helemaal niet op zit te wachten. Op Baudets wispelturigheid zit een deel van de achterban niet te wachten Er vlogen veel beweringen door De Rode Hoed, woensdagavond tijdens het debat tussen Mark Rutte en Thierry Baudet. Maar wat klopte wel, en wat niet? Een analyse aan de hand van drie debatfragmenten. Waarschuwing: niet alles valt te controleren. t Fragment 1 Er zijn inderdaad muntunies ont bonden, maar dat ging niet altijd goed. Sweder van Wijnbergen, professor internationale econo mie aan de Universiteit van Am sterdam, zag hoe begin jaren 90 de roebelzone uit elkaar viel. ,,Ik zat toen voor de Wereldbank in Oost-Europa. Die zone spatte compleet uit elkaar. Het nationaal inkomen ging met 20 procent omlaag." Baudets stelling dat de groei zich wel weer herstelt, klopt volgens Van Wijnbergen - niet per se in korte tijd, overigens. ,,De effecten zijn tijdelijk. Maar tijde lijke effecten kunnen heel ver strekkend zijn." Als Nederland uit de euro zou stappen, wordt 'een nieuwe Ne derlandse gulden' volgens Harald Benink, hoogleraar bankwezen in Tilburg, in één klap meteen 50 tot 75 procent méér waard. ,,Dit is het gevolg van het feit dat de afgelo pen twintig jaar geen herwaar deringen ten opzichte van Zuid Europa hebben plaatsgevonden. Dat zal grote negatieve gevolgen hebben voor de export, die vaak juist naar Zuid-Europa gaat. De kans is groot dat Nederland in een recessie terechtkomt." Het gevolg daarvan tón een kapitaalvlucht zijn. ,,Om dit tegen te gaan moet de centrale bank de rente fors ver hogen. Dat maakt de recessie er ger." t Fragment 2: Noorwegen, geen EU-lid maar wel onderdeel van de Europese Economische Ruimte, noemt het zelf 'onmogelijk' om de bijdrages vrijdag 24 mei 2019 Hij wist als geen ander de ca mera's te vinden, maar Thierry Baudet heeft zijn verplette rende verkiezingswinst bij de Provinciale Staten geen ver volg kunnen geven. Hij behaalt waarschijnlijk 3 zetels, maar blijft achter bij de VVD én de PvdA. Tobias den Hartog Thierry Bau- det legt een verklaring af na de voorlo pige uitslag van de verkie zingen. FOTO ANP Klopt het wat Sander van Mersbergen Baudet: ,,Er zijn talloze munt unies ontbonden. In alle ge vallen herstelde de economi sche groei zich, na een korte tijd van onrust." Rutte: ,,Op dag 1 na het afschaffen van de euro komt er een kapitaal- vlucht uit Nederland." Rutte: „Noorwegen betaalt heel veel aan Europa, en be slist nergens over." Baudet: ,,Dat is helemaal niet waar. Noorwegen betaalt per hoofd van de bevolking minder dan lidstaten." ,m voor Kjcractf* Democrat! Demooatir voor De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4