II 9 De televisiedebatten van gisteravond gaven voor mij de doorslag met de koffie zal hij vijfjaar moeten wachten voordat hij een nieuwe kans krijgt om een Europarlemen tariër te kiezen die zich inzet voor meer Europese eenheid. Italla Gomes (25) en Emily Ees termans (25), beiden student hu man resources management, heb ben gestemd. Makkelijk was de keuze niet. ,,Er is geen partij met wie je het op alle punten eens bent, maar dat is ook bij andere verkie zingen zo. Het verschil is dat je bij de landelijke verkiezingen de kan didaten beter kent", zegt Italla. Bij Europa denken de twee studentes ook aan praktische kwesties. „Waarom is bijvoorbeeld de ben zine in het ene land veel duurder dan in het andere?", vraagt Emily zich af. „Zou dat niet overal het zelfde moeten zijn?" Italla: „Maar is dat wel eerlijk voor landen waar mensen veel minder verdienen dan hier? Lastig hoor." „Pfff", zucht Emily. „Het zijn in gewikkelde keuzes. Ik ben blij dat ik niet zelf in het Europarlement zit." MOBIEL STEMBUREAU biljetten in de groene stembus. ,,Dat andere stembiljet is van mijn vriendin." Voor Jan spreekt het vanzelf dat hij is gaan stemmen. Ook voor het Europees Parlement. Hij is voor samenwerking in Eu ropa en zeker niet voor een Nexit. Maar hij wil niet nog meer EU. Hij twijfelde tot woensdagavond nog tussen twee partijen. ,,Ik vond het deze keer lastiger dan bij de natio nale verkiezingen. Dan ken je de kandidaten toch beter. De televisie debatten van gisteravond gaven voor mij de doorslag." Carlijn van de Sande (24) stu deert toerisme aan de HZ, een stu die die per definitie dwingt tot een blik over de grens. Ze heeft in de zelfde politieke richting gestemd als bij vorige landelijke en provin ciale verkiezingen. Ze heeft geen moment getwijfeld over de vraag of ze überhaupt wel haar stem zou uitbrengen. „Ik stem altijd. Het is dé kans om je mening te laten meewe gen." Twijfels Over het bestaansrecht van de EU heeft ze geen twijfels. „Ik vind het een goed concept." Kaj Piccardt (24, international business) is ook zo'n trouwe stem busgangen Het is een cliché, maar daarom niet minder waar. „Ik vind het belangrijk dat mijn stem niet verloren gaat. Het is goed dat de EU er is", zegt Kaj, die door zijn studie te maken heeft met het belang van open grenzen. Lukas de Hamer zit buiten in het zonnetje, met studenten met wie hijsamen filosofie volgt. Aan spraakwater geen gebrek dus, ook niet over de Europese verkiezingen. Ze stemmen allemaal, behalve Lu- kas dan met zijn door koffievlekken onleesbaar geworden stempas. ,,Kijk naar de VS. Dat land is echt een eenheid, ook al zijn het ver schillende staten. In Europa is nog te veel verdeeldheid, helaas", zegt Lukas. ,,Het zou goed zijn om ook van Europa meer een eenheid te maken." Maar ja, door het onge lukje vrijdag 24 mei 2019 studenten van de HZ Kaj Piccardt brengt zijn stem uit. Danker de Jonge, Hans Koe man en Alex de Böck (vlnr) arri veren met het mobiele stembu reau bij de HZ. fotos ruben oreel - Jan Mastenbroek (26) Liesmijn Sarneel, Arthur Houmes en Kika Minue (vlnr). VUSSINGEN Jan Masten broek in het stem hokje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45