7 Toeristen komen graag naar Middelburg om de fraaie monumenten te bekijken. Nu kunnen ze ook een stadswandeling maken langs het vele moois dat er niet meer is: de verdwenen stad. www.hofberlage.nl De grootste verrassing siert de omslag van het boekje dat bij de stadswandeling hoort. Grootste in meerdere opzichten. Omdat veel Middelburgers van het bestaan zelfs niet weten. En omdat het om een enorm gebouw gaat. Welk gebouw? De enorme Westmonsterkerk, die ooit bijna de hele Markt vulde. De oudste kerk van heel Walcheren. Het prachtige, fotogenieke stadhuis dat de Markt nu domineert, stond bijna honderd jaar in de schaduw van die kerk. ,,Dat is inderdaad het meest pregnante voorbeeld van wat er verdwenen is in de stad", zegt Pe ter Sijnke, auteur van de stads wandeling. ,,Het stadhuis is in 1452 gebouwd. De kerk bestond al in de elfde eeuw en is in 1575 afge broken omdat hij bouwvallig was. Of dat jammer is? Het stadhuis staat nu wel prominenter in beeld. En we hebben een groot plein voor allerlei activiteiten. Per saldo is het niet lelijk hoe het nu is." De kans is groot dat de kerk an ders misschien wel was verdwe nen in 1940, bij het bombarde ment op Middelburg, beaamt Sijnke. ,,Want de oorlog is wel de grote boosdoener. Door het verge ten bombardement, of beter: de niet meer zo vergeten beschieting, is veel verdwenen." Vooruitgang Een andere oorzaak voor het ver dwijnen van markante gebouwen voert terug naar de negentiende eeuw. ,,De eeuw van de sloop", verklaart de voormalige stadsar chivaris. ,,Want voor de vooruit gang moest veel wijken. Er kwa men fabrieken, grote leegstaande panden gingen weg. Voor de aan leg van het Kanaal door Walche ren en de spoorlijn verdween een deel van de bolwerken." De wandelroute gaat langs acht- tien verdwenen gebouwen in de binnenstad van Middelburg: het Huis Sint Pieter, de Meestoof, de Vlissingse Poort. Toch is het geen verdrietige tocht waarin nostalgie de boventoon voert, vindt hij. ,,Je kunt ook kijken naar wat ervoor in de plaats is gekomen. De stad is een levend organisme. Stilstand is achteruitgang. En een dode stad is Napoleon is net op tijd verslagen: hij wilde de Abdij afbreken en een kazerne bouwen. alleen interessant voor toeristen. Ik wil met de wandeling graag la ten zien wat er veranderd is." Miskleun Toch is er één 'verdwijning' die nog altijd steekt: de oorspronkelijke Graan- of Korenbeurs. Een mooi achttiende-eeuws gebouw, dat stond op wat nu het Damplein is. Nu zouden er vast en zeker kleine winkeltjes of marktkramen in heb ben gezeten. ,,Maar ja", zucht Sijnke, ,,de Korenbeurs moest plaats maken voor de Heilige Koe, de auto. Het is een parkeerplaats ge worden. Dat is toch wel een mis kleun geweest." Als Sijnke gaat plussen en min nen, blijft voor hem onder de streep een plus over. ,,De kern van de stad is niet aangetast. Daarom wil ik ook niet blijven hangen in nostalgie. Het had nog veel erger gekund: Napoleon wilde de Abdij afbreken en daar een kazerne bou wen. Gelukkig werd hij net op tijd verslagen." Wandeling De stadswandeling 'De verdwenen stad' wordt zaterdag 25 mei om 13.30 uur gepresenteerd in De Drvkkery in Middelburg. Om 14.00 uur neemt Sijnke be langstellenden mee voor een wan deling. Zij betalen 2,50 euro voor het boekje, de wandeling zelf is dan gratis. Kaartjes bestellen kan via tickets.de-drvkkery.nl. Weekend Parijs in het voorjaar vertrek zal juni v.a. 109,-- Uito Musical Soldaat van Oranje Diverse data v.a. 99,-- Maastricht 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham vertrek ma 26 aug v.a. 299,-- Zomerse dagtocht met buffetcruise wo 26 juni €79,-- Dagtocht Canterbury vr 5-7, vr 18-10 €65,-- Dagtocht Parijs vr 23 augustus €59,-- Braderie de Lille za 31 augustus 33,-- Verzorgde dagtocht Noord-Limburg 14 HERENHUIZEN - BERLAGESTRAAT VLISSINGEN Informatie inloopbijeenkomst op ZATERDAG 1 JUNI A.S. VAN 10.00 TOT 13.00 UUR bij Theelen Partners Meer informatie over dit project? Kijk op tpmakelaars.nl of bel 0118 430 777 vrijdag 24 mei 2019 WA Te voet door de verdwenen stad Maurits Sep Middelburg Stadsarcheoloog Peter Sijnke staat op de plek waar tot 1575 de grote Westmonsterkerk stond. foto ruben oreel -Peter Sijnke Dé musical gebaseerd op de verhalen van één van de grootste verzetshelden uit onze geschiedenis Een geliefde winkelstad met een historisch centrum za 1-6, vr 19-7, wo 25-9 €36,-- Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Kilometeres kramen braderie met antiek, brocanteen curiosal Geniet van prachtige en ongerepte natuur vr 6 september 79,-- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl Jtï":sl THEELEN PARTNERS makelaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43