Waarom? Daarom! 'Gewoon op mijn stadsfietsje' Politie heeft zicht op bende gps-dieven ZEELAND 3 Ze fietsen elk jaar een kilometer of8000 naar hun werk en terug naar huis. Of het nu windkracht 8 is of tien graden onder nul. Voor deze Zeeuwen is het elke dag Fiets naar je Werk Dag. Bespaart geld, geeft een goed gevoel, een ijzersterke conditie en een goede slaap. JAN FELIUS Ondine van der Vleuten door een fiscaal aantrekkelijke rege- BOssele ling voor de aanschaf van een fiets. Of door een goede fietsenstalling. Zo'n 22.000 Nederlanders schreven BijEPZ in Borssele mogen fiet- zich gisteren in voor de actie Fiets sende werknemers ook nog even naar je Werk. Werkgevers konden onder de douche stappen om het op de actiepagina lezen hoe ze hun bezwete lijf af te spoelen. Maar niet personeel kunnen stimuleren om iedereen heeft aansporing nodig op de fiets te stappen, bijvoorbeeld om de auto te laten staan. ,,Ik vind fietsen gewoon leuk", zegt Jan Felius uit Middelburg. De 62-jarige medewerker van de gemeente Borsele fietst sinds 1996 dagelijks twintig kilometer naar Heinkenszand, waar het gemeen tehuis van Borsele staat. En na tuurlijk ook weer terug. ,,Tot 1996 had ik voor mijn werk een auto nodig. Daarna kreeg ik een andere job en sindsdien ga ik lekker fiet sen. Windkracht 8 of tien graden onder nul, mij maakt het niet uit. Ja, mijn conditie is goed. En als je elke dag fietst, bouw je vanzelf spierkracht op." Wie denkt dat Felius lekker on deruit gaat zitten als hij na een klein uurtje fietsen met een gan getje van zo'n twintig kilometer per uur weer thuis is, vergist zich. ,,Na het eten ga ik nog een uurtje wandelen. Ik loop regelmatig naar Souburg of Vlissingen en terug langs het kanaal. Kost me geen en kele moeite. Sportief, ja, dat ben ik altijd al geweest. Vroeger zat ik op de voetbal. Ik heb een keer of zes de Nijmeegse Vierdaagse gelopen en acht keer de Kustmarathon." Zijn vrouw heeft al eens ge vraagd of hij niet eens een elektri sche fiets zou nemen. ,,Nou, daar voel ik niks voor. Zolang het op ei gen kracht kan, rij ik gewoon op mijn stadsfietsje." Wisse trad er verder niet over in de tail. Het onderzoek is nog in volle gang, waarbij de Nederlandse poli tie intensief samenwerkt met de politie in België, Frankrijk en Duitsland. Mogelijk is in die landen dezelfde bende actief. In de diefstallen lijkt ook een pa- troon te zitten. Het is opvallend dat de diefstallen van de gps-systemen met een waarde van 12.000 tot 20.000 euro per stuk voornamelijk in grensgebieden plaatsvinden. Een concentratie is dit jaar te zien in Zeeuws-Vlaanderen, op Tholen en in West-Brabant en het noorden van de provincie Groningen. ,,De daders verplaatsen zich tussen die gebieden", analyseerde Wisse. Hij waarschuwde dat Zeeuws-Vlaan- deren mogelijk weer in beeld is. Profs De dieven zijn goed voorbereid en gaan zeer professioneel te werk, al dus Wisse. Zo zijn bij sporenonder zoek door de forensische recherche tot nu toe geen vingerafdrukken veilig gesteld. De daders werken met handschoenen. Ook de aanwe zigheid van olie en stof in land- bouwschuren maakt het lastig vin- Het is opvallend dat de diefstallen voornamelijk in grensgebieden plaatsvinden gerafdrukken op te sporen. Na de vele diefstallen dit jaar, waarvan acht in Zeeuws-Vlaande- ren waarbij vaak meerdere syste men zijn gestolen, heeft de politie prioriteit gegeven aan de opsporing van de daders. Dat dit in eerste in- stantie niet gebeurde, frustreerde Jos de Bruijckere uit Waterland kerkje die in april één van de eerste slachtoffers was. „Landelijk krijgen woninginbraken voorrang, omdat die het meest voorkomen en een groot onveiligheidsgevoel geven", legde Wisse uit. „Inbraken in schu ren en garages hebben die prioriteit gewoonlijk niet." Nu wordt er dus door de politie vol ingezet op het opsporen van de dieven van gps-systemen, omdat het er zoveel zijn en de onrust er over groot is. De informatiebijeen komst in Sluis, een initiatief van onder anderen burgemeester Marga Vermue en West-Zeeuws Vlaams ZLTO-voorzitter Leo Dek ker, was daarom ook georganiseerd. Daar bleek ook dat nog een we- reld is te winnen door de gps-sys- temen met een pincode en een zoek-en-vind-systeem te beveili- De wereld is veranderd, ook op het platteland, hou daar rekening mee gen, evenals tractoren en andere landbouwmachines consequent af te sluiten. Wijkagent Wisse: ,,De wereld is veranderd, ook op het platteland, hou daar rekening mee én let goed wie er allemaal rond rijdt in de polder." vrijdag 24 mei 2019 Beweging zorgt voor de aanmaak van hersencellen. Fietsen vermindert stress en verjaagt somberheid. Het is aanzienlijk goedkoper dan autorijden of openbaar vervoer. Bovendien spaar je de sportschool uit. Mensen die regelmatig fietsen of sporten kunnen beter omgaan met werkstress en hebben een beter humeur: goed voor de sfeer op de werkvloer. Met dertig minuten fietsen bij 18 km/u verbrand je tussen de 200 en 300 kcal. Fietsen is goed voor jezelf én goed voor het milieu. Drie keer per week 45 minuten fietsen verlaagt je biologische leef tijd met negen jaar. Fietsen verbetert je weerstand. Wie minimaal vijf dagen per week iedere dag dertig minuten fietst, neemt de helft minder ziekteda gen op. De kans op vroegtijdig overlijden neemt met bijna 40 pro cent af. De kans op volksziekten als hart- en vaatziekten en (borst)kanker daalt. In grote steden zijn fietsers gemiddeld 10 procent sneller op hun bestemming dan automobilisten. En je hebt geen parkeerplek nodig! zijn niet van suikergoed FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN De politie heeft een dadergroep in beeld voor de diefstallen van gps-systemen van tractoren op landbouwbedrijven in Zeeland. Christian Wisse, wijkagent in de gemeente Sluis, vertelde dit gis teravond op een informatiebij eenkomst over deze diefstallen in het Belfort in Sluis. Harmen van der Werf Sluis - Christian Wisse, wijkagent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39