g-s Emergis krijgt oorwassing Statenfracties bezorgd over Bravis-ziekenhuis Hemel U 'Lekker je hoofd leegfietsen' Vluchtauto overval Hrieps is witte Toyota IQ 2 FIETS NAAR JE WERK ELKE DAG JAN DE WINTER Commentaar De raad van bestuur van Emergis is boetvaardig. De lei ding van de grote Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg geeft ruiterlijk toe dat het een tijdje helemaal niet goed ging. Bij Emergis zat het fout met de kwali teit en met de veiligheid van de zorg. Die kwamen in gevaar. Gezien de kwetsbaarheid van de cliënten is dat een grote kwestie. Maar Emergis was er niet van onder de indruk. De raad van bestuur bleek hardleers. Pas toen de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd grof geschut gebruikte, ging Emergis om. Er wordt nu al enige tijd aan verbetering gewerkt. De raad van toezicht van Emergis was net als de raad van bestuur niet helemaal scherp. Het is de bedoeling dat toezicht houders tijdig bijsturen of ingrijpen. Maar de verbetering kwam pas heel laat, toen de Inspectie dreigde door te bijten. Of Emergis nu echt de juiste cultuur en organisatie te pakken heeft, moet nog blijken. Het is niet genoeg als de lo pende inspecties goed zijn. Het vertrouwen komt pas terug als Emergis er blijkt van geeft zelfstandig onnodige risico's te kun nen vermijden, en dat bij herhaling. Moeten er koppen rollen? Dat lijkt niet nuttig. De Inspectie heeft de bestuurders en de toezichthouders de oren gewas sen. Daar hebben zij ongetwijfeld van geleerd. Geef hen een kans die nieuwe wijsheid te gebruiken voor hun cliënten. Dan komt uit deze fouten wellicht nog iets goeds voort. Toezichthouders van Emergis waren net als de raad van bestuur niet helemaal bij de les De Statenfracties van CDA en SGP vrezen, net als de Thoolse gemeen teraad, dat een ambulance er te lang over gaat doen om Stavenisse te be reiken. Uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) zou dat nu iets minder dan de cruciale norm van 45 minuten duren. Maar met de toekomstige snel heidsbeperkingen op de N286 zou dat langer gaan duren dan 45 minu ten. De provincie wil op een deel van die weg de maximumsnelheid verlagen naar 60 km/u. CDA en ALMANAK Ook al komt aan de opvoeding thuis geen bijbel te pas, Doris (5) gaat naar een christelijke school in Vlissingen. En dus komt ze thuis met vrolijke Je- zus-liedjes, mooie verhalen over de ark van Noach en halen haar ouders Darwin van stal om uit te leggen dat de aarde heus ou- SGP willen dat de aanpassing van de wegen niet leidt tot een langere reistijd, schrijven ze aan het provin ciebestuur. Daarnaast wijzen de fracties naar de drukte bij knooppunt Zoomland (A58/A4), waarlangs een ambu- Een ambulancerit van Stavenisse naar Bravis gaat langer duren dan 45 minuten lance moet rijden om naar het nieuwe Bravis te gaan. Dat heeft volgens de partijen een negatieve invloed op de ritduur. Daarom vra gen ze Gedeputeerde Staten om met minister Van Nieuwenhuizen in gesprek te gaan. der is dan zevenduizend jaar. Toen op de dag van Dodenher denking een foto van een oor logskerkhof in de krant stond, legde haar moeder uit dat onder die witte kruizen mensen be graven liggen. Doris was stom verbaasd. ,,Is dit een foto van de hémel?" Festival van carillons Raaf broedt in Zeeland IJzendijke Drugspand drie maanden dicht Middelburger Jan de Winter (62) fietst elke dag naar EPZ in Bors- sele. Met zijn racefiets legt hij de afstand in 45 minuten af. ,,Gemid- deld rijd ik tussen de 28 en 30 kilo meter per uur." Hij heeft altijd een pompje, een nieuwe binnenband en een reparatiesetje bij zich, want gemiddeld een keer per jaar heeft hij wel een lekke band. „Kwartier tje, dan ben ik weer op pad", zegt De Winter. „Zolang het geen windkracht 9 wordt of pijpenste len giet, ga ik door. Ik doe het om een beetje fit te blijven, maar ook omdat het fijn is. 's Morgens om een uur of zes zitten de hazen en de konijntjes nog op de weg, dan springen ze zo voor je fiets weg. Op weg naar mijn werk ben ik me in gedachten aan het voorbereiden op de dag. Ik heb echt hoofdwerk, een heel jaar lang werk ik toe naar de revisieperiode voor de kern centrale. En daarnaast heb ik altijd nog een paar projecten lopen. Op de terugweg probeer ik juist mijn hoofd leeg te maken en alle ge dachten aan werk kwijt te raken. Het is heerlijk, even lichamelijk bezig zijn na zo'n dag. Daar slaap je goed op." De auto die betrokken was bij de overval na festival Hrieps in Grijps- kerke is een witte Toyota IQ. Dat vermoedt de politie op basis van tips die binnenkwamen na een ge- tuigenoproep. Vijfendertig mensen reageerden daarop. De opbrengst van het festival, dat op zaterdag 11 mei werd gehouden, werd in de nacht erna gestolen tij dens een woningoverval. Het ging om ongeveer een half miljoen euro. De politie vermoedde al snel dat de daders in twee auto's gevlucht waren: een kleine witte en een grijze vijfdeurs, met geblindeerde ramen aan de achter- en zijkant. Over de witte auto is nu dus meer bekend. Het gaat waarschijnlijk om een Toyota IQ, met een logo op de portieren. Beide auto's zijn voor de overval gezien in Domburg (rij dend richting Oostkapelle) en na de overval in Oostkapelle (rijdend richting Domburg). Camerabeelden De politie herhaalt de oproep aan getuigen om zich te melden. Dat kan door te bellen naar 0900-8844, of anoniem via 0800-7000. Via WhatsApp reageren kan ook: 06 12207006. Ook zoekt de politie nog steeds camerabeelden waar de auto's op staan. vrijdag 24 mei 2019 De Thoolse zorgen over de be reikbaarheid van het nieuw te bouwen Bravis-ziekenhuis bij Roosendaal worden gedeeld op provinciaal niveau. Michiel Bouwman Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VEERE Beiaardiers David van der Vlies en Lydia Zwart laten zaterdag 8 juni in Veere het Veerse carillon samen klinken met een speciaal mobiel carillon. Het festival opent om 12.00 uur met een sa menspel van de klokken- instrumenten met trom pet. Het mobiele carillon, met vijftig klokken, staat opgesteld voor het stad huis. Tijdens de vierde editie van het festival wordt het bespeeld in combinatie met zang, gi taar en panfluit. Zwart geeft ook muzikale voor stellingen met handpop pen in het stadhuis. Om 15.00 uur is het slotcon- cert. VLISSINGEN De raaf heeft zijn leefge bied uitgebreid naar Zee land. Twee raven brach ten dit voorjaar in het westelijke deel van het Markiezaatmeer twee jongen groot. Een uni cum, volgens Staatsbos beheer. Tot nu toe waren alleen broedgevallen in het oosten van het land bekend. Boswachter Erik de Jonge hield het nieuws lange tijd stil. ,,Om het prille geluk niet te verstoren hebben we ge wacht met dit fantasti sche nieuws tot de twee jongen veilig en wel uit gevlogen zouden zijn." Dat gebeurde deze week. Afgelopen jaren werden al steeds vaker raven in Zeeland en West-Brabant gezien. Niemand mag de ko mende drie maanden een woning aan de Blin- dewijk in IJzendijke bin nen. Burgemeester Marga Vermue (ge meente Sluis) heeft het pand tijdelijk gesloten. In het huis werd onlangs een kwekerij met ruim honderd hennepplanten gevonden. In dat soort gevallen mag een burge meester een pand drie maanden afsluiten. Daarmee wordt de eige naar, bewoner of huur der gestraft, maar het dient ook om te voorko men dat het gebouw een 'drugspand' blijft. Jan en Jan Martijn de Koning Grijpskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38