Roglic meteen onder druk in bergrit 28 ANALYSE Een dubieuze dokter. Een vriezer vol bloedzakken. De manager van de Bahrein-Merida-ploeg die een bloedcentrifuge kocht. Een stel Slovenen, een Kroaat, wat Oosten rijkers en een paar gepensioneerde Italianen. Zucht. Operation Aderlass lijkt op Ope ration Groundhog Day: het gevoel bekruipt je dat je het al eens eerder hebt gezien. Tel er een pelotonne tje positieve Colombianen bij op en een Nederlandse veldrijdster met een anabooltje te veel achter haar kiezen - en je twijfelt of we nog in 2012 leven. Of in 2006. Of in 2003. Of 1998? De vraag rijst: dat nieuwe wielrennen, bestaat dat ei genlijk wel? Het antwoord: ja en nee. Het is de afgelopen jaren moei lijker geworden om doping te ge bruiken zonder gepakt te worden. In het wielrennen wordt alom aangenomen dat de grootste ver andering in 2008 plaatshad - met de invoering van het bloedpas- poort. Met dat instrument kan de UCI de bloedwaarden van renners in de gaten houden en ze schorsen of extra testen in geval van afwij kende waarden. Het heeft de winstmarges van dopinggebruik verkleind. Maar het bloedpaspoort is alles behalve waterdicht. Dat wisten we eigenlijk al, en het is nog maar eens duidelijk geworden door Operation Aderlass. Alle betrokke nen werden ontmaskerd door de politie, niet door antidopingin- stanties. Ze fopten jarenlang het bloedpaspoort. Het injecteren van enige manier is om Nederlandse sponsors en fans aan zich te bin den. Datzelfde geldt min of meer voor Duitsland, Frankrijk, Dene marken en Australië. Allemaal lan den waar doping een belangrijk thema is in de publieke opinie, bij sponsors en in de media (Dat wil niet zeggen dat doping in die lan den niet voorkomt, slechts dat er wordt geprobeerd om te voorko men dat er een cultuur ontstaat die dopinggebruik faciliteert). Uiteindelijk zijn de coureurs zélf de zwakste schakel van het ge hele systeem. Op hun schouders ligt de grootste druk. Allemaal vragen ze het zich af: wat als? Wat als ik zou gebruiken? Voor de één is het een puur hypothetische vraag, voor de ander een reële op tie. De renners in die laatste groep kijken continu argwanend om zich heen. Wat doen de anderen? Gaat het niet heel erg hard dit jaar? Hoe is die ene renner ineens zo goed geworden? Klopt het dat er een middel is dat niet is op te spo ren? En als de regels niet gelden voor Chris Froome, gelden die dan ook niet meer voor de rest van het peloton? Ze denken als kinderen na een nacht vorst: als ze zien dat het buurjongetje op het ijs stapt, dan durven ze het zelf ook. In het peloton woedt een rich tingenstrijd. Strikt tegen opportu nistisch, streng tegen mild. Na een dopingaffaire winnen de strikten terrein, als er een tijd niets naar buiten komt pakken de opportu nisten iets terug. En dat is precies wat er de afgelopen jaren is ge beurd. Met de huidige golf doping- gevallen als gevolg. UITSLAG De etappe tussen Cuneo en Pine- rolo omspande eigenlijk twee wed strijden. De Italiaan Cesare Bene- detti won de rit door een welge mikte aanval in de finale. Hij toonde zich de sterkste én slimste uit een kopgroep van 25 renners met ook de nieuwe rozetruidrager Jan Polanc. Achter deze vluchters was een tweede wedstrijd: het gevecht tus sen de klassementsrenners. Al vroeg op de beklimming van de Montoso trokken Miguel Angel Ló- pez (Astana) en Mikel Landa (Mo- vistar) ten aanval om hun verlies uit de laatste tijdrit wat draaglijker te maken. Ondanks de hulp van ploeggenoten hadden López en Landa na een aanval over 35 kilome ter op de streep slechts een halve minuut teruggewonnen. Klim Bauke Mollema had niet de benen om met de besten over de top van de Montoso te komen. Hij sloot in de afdaling wel weer aan en klom naar de zesde plek in het klasse- ment. Vandaag hoopt hij beter voor de dag te komen in de etappe naar Lago Serrü. Het is de eerste aan komst bergop, met de streep op 2247 meter hoogte. Verder viel op dat Primoz Roglic bergop al snel zonder ploeggenoten zat. De kop man van Jumbo-Visma liet zich tactisch van zijn beste kant zien door amper energie te verspelen aan de achtervolging op Lopez en Landa. Duidelijk is dat het wegval len in zijn ploeg van Laurens de Plus - en eerder Robert Gesink - zich in de bergen zal laten voelen. Want de passage over Montoso was de zwaarste beklimming tot nu toe in deze Giro, het is slechts een voorbode van wat nog te wachten staat. 158 km in 3.41.49 Algemeen klassement O renners weten dat je misschien wel voor veel geld naar Europa kunt als je opvalt in de uitslagen. Er is de afgelopen jaren een groot verschil ontstaan tussen wielerploegen. Sommige voeren een proactief, strikt antidoping- beleid. Ze selecteren streng bij de poort, zitten bovenop hun renners en proberen naar bui ten toe zo transparant moge lijk te zijn. Jumbo-Visma en Sunweb, de twee Ne derlandse World- Tour-ploegen, wer ken allebei op die manier-deels vanuit idealisme, deels vanuit rea lisme. Ze snappen dat een pro-actief antidopingbeleid de eigen bloed is niet of nauwelijks aan te tonen en bij epo is de pak kans een stuk kleiner als er microdoseringen worden ge bruikt. Daarnaast kan er, al dan niet met valse of vage attesten, nog altijd worden gesjoemeld met cortisonen. Het kdn dus nog. En dus gebeurt het nog. Vaak in kleine kliekjes, geconcen treerd rond een dubieuze ma nager of arts - zoals de Duitser Mark Schmidt, de spin in het web van Opera tie Aderlass. Of, zoals in Colom bia, omdat de ri sico's niet opwe gen tegen de po tentiële winst. Alle Colombiaanse Etappe U Vandaag vrijdag 24 mei 2019 Het kan dus nog, doping. En dus gebeurt het nog Schorsingen van (oud-)renners, een Sloveense wielermanager in opspraak en renners uit Colom bia die tegen de lamp rijden. De doping in het peloton is hele maal terug als gespreksonder werp. Thijs Zonneveld M Het publiek en de renners bij de Giro d'Italia verdrin gen zich tij dens de slot klim op de Muur van San Mauricio. foto AFP In de eerste echte bergrit deze Giro - gewonnen door Cesare Benedetti - begon het langver wachte gevecht tussen de Giro favorieten. Belangrijkste conclu sie: Primoz Roglic zat snel al leen. Daan Hakkenberg Rotterdam RONDEVAN ITALIË Etappe 12: Cuneo - Pinerolo 4 h UiVj 1. Benedetti (Ita/Bor) 2. Caruso (Ita/Bah) z.t. 3. Dunbar (Ier/Ine) z.t. 4. Brambilla (Ita/Tre) +0.02 5. Capecchi (Ita/QSt) 27. Mollema (Ned/Tre) +0.06 +8.03 1. Polanc (Slo/Emi) 48.49.40 2. Roglic (Slv/Jum) +4.07 3. Conti (Ita/Emi) +4.51 4. Capecchi (Ita/Dec) +5.02 5. Nibali (Ita/Bah) +5.51 6. Mollema (Ned/Tre) +6.02 Pinerolo 337 m. Ceresole Reale 2247 m. Coll del Lys 1311 m. Pian del Lupo 1405 m. 0 km 188 km TURIJN Pinerolo 196 km X-, Pian del Lupo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28