16 NIEUWS In Frankrijk is hij dé verrassing van de Europese verkiezingen. De extreemrechtse Jordan Bardella loopt voorop in de peilingen; hij is nog maar 23 jaar oud en nu al favoriet. PROFIEL JORDAN BARDELLA Buiten staan indrukwekkende body guards met donkere zonnebrillen, binnen zitten zo'n honderd mensen in een zaaltje ongeduldig te wachten: waar blijft hij nou? Vooralsnog moe ten ze het doen met zijn gezicht, op de verkiezingsaffiches die overal hangen: Jordan Bardella. Na lang wachten arriveert hij dan eindelijk. Een auto met donkere rui ten stopt voor het gebouw, zo'n ste vige bewaker doet het portier open en Bardella stapt lachend uit, met zijn telefoon aan zijn oor. De mensen binnen moeten tóch nog even wachten. De jonge politi cus wil eerst een telefonisch inter view geven aan een televisiezender. Dan loopt hij naar de achterkant van de zaal: een interview met een ver slaggever van The New York Times. Daarna loopt hij weer de binnen plaats op, waar hij wordt gefilmd door het internationale persbureau Reuters. En dan gaat hij de zaal in; ie dereen staat op en er barst een den derend applaus los. Hier loopt mis schien wel de winnaar van de Euro pese verkiezingen in Frankrijk. Jordan Bardella, 23 jaar oud, is de kandidaat van de Rassemblement National (RN), de partij van Marine Le Pen. Een paar maanden geleden was hij nog een volslagen onbekende voor de Fransen, nu is hij een dage lijkse gast op radio en televisie. In vrijwel alle opiniepeilingen gaat de extreemrechtse Bardella aan kop. Hij is populairder dan degene die tot voor kort de grote favoriet was: de links-liberale Nathalie Loiseau, de kandidaat van president Macron. Jordan Bardella is 'van eenvoudige komaf, zoals hij zelf vaak benadrukt. Hij werd geboren en groeide op in een banlieue aan de rand van Parijs. ,,Mijn moeder woont er nog steeds in een sociale huurwoning'', vertelt hij keer op keer. Electoraal uithangbord Op zijn zestiende sloot hij zich aan bij de partij van Marine Le Pen. Daarna ging het snel. Hij werd actief in een lokale afdeling van RN en kwam in het bestuur van de regio Groot-Parijs. Hij werd voorzitter van de jongerenafdeling van de partij en ook woordvoerder van de partij. En nu is hij dus lijsttrekker. Zijn studie geografie heeft hij maar even in de ijskast gezet. Volgens critici is de goedlachse Bardella alleen maar het electorale uithangbord van de partij om vooral jongeren aan te spreken, terwijl de almachtige Marine Le Pen aan de touwtjes trekt. Welnee, zegt RN- kandidaat Jean-Paul Garraud. ,,Jor- dan is zeker geen marionet. In tegen deel. Het is indrukwekkend om ie- We kunnen er in Frankrijk niet één immigrant bij hebben mand in huis te hebben van 23 die al zo volwassen is.'' Zijn toespraak voor de zaal in Ab beville gaat hem moeiteloos af. In te levisiedebatten komt hij over als een politieke vechtersbaas. In de Franse pers wordt hij neergezet als 'jong, dy namisch en enthousiast'. Zijn standpunten zijn niet anders dan die van Le Pen de afgelopen ja ren. ,,We kunnen er in Frankrijk niet één immigrant meer bij hebben'', zegt Bardella in gesprek met deze krant. ,,In Frankrijk leven tien mil joen mensen in armoede en zes mil joen mensen zijn werkloos. Boven dien hebben we al zo veel spannin gen tussen verschillende bevolkings groepen. Immigratie is de grootste zorg van de Fransen.'' 'Economisch patriottisme' is een tweede priori teit: „Frankrijk en de EU sluiten alle maal vrijhandelsakkoorden. Onze bedrijven en boeren krijgen daardoor te maken met goedkopere buiten landse producten, met oneerlijke concurrentie. Dat moet stoppen.'' Opmerkelijk is dat de partij niet meer uit de EU wil stappen, en ook niet meer af wil van de euro, zoals ze vroeger wel wilde. Dat heeft electo rale redenen, zegt Bardella. ,,De Fransen hebben duidelijk gemaakt dat ze kritisch zijn over de euro, maar dat ze er wel aan vast willen hou den.'' Selfies Bovendien is het klimaat in Europa veranderd. ,,Overal zijn partijen op gestaan zoals wij, die het landsbe lang belangrijker vinden dan een Eu ropese federatie. Kijk naar Vox in Spanje, kijk naar Ortón in Hongarije, noem maar op. Zelfs de opvolger van Angela Merkel wil minder federa lisme. We willen samen met gelijk gezinden de Europese Unie van bin nenuit hervormen.'' In de zaal krijgt Bardella steeds langdurig applaus als hij zijn ideeën ontvouwt. ,,Hij gaat ons beschermen tegen al die migranten!'', zegt een mevrouw met een Franse vlag in haar handen. ,,Bardella vindt dat onze Franse belangen, en niet Euro pese belangen, voorop moeten ko men!'', roept een jonge man. De lijsttrekker zelf laat zijn aan hangers selfies met hem nemen, maar haast zich daarna snel weer naar zijn dienstauto. Voor vragen over beschuldigingen dat hij in 2015 onterecht salaris kreeg van de Euro pese Unie terwijl hij daar niet werkte, heeft hij nu even geen tijd. Bardella moet snel naar de volgende verkiezingsbijeenkomst. vrijdag 24 mei 2019 GO nge Jordan a is voor de je favoriete laat voor de e verkiezin gen. FOTO ANP Frank Renout Abbeville -Jordan Bardella Bardella tijdens de RN-campagne voor de Europese verkiezin gen. FOTO 'S GETTY R 3^ O I *.1 j I 1 a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16