Rechter beslist: Gijs mag toch naar het eindexamenfeest Operaties geschrapt in zomer vanwege personeelstekort NIEUWS 15 Oligarchen willen niet in Nederland leven vanwege de belasting gestolen, schommelen tussen de 20 miljard en het bijna onvoorstelbare bedrag van een biljoen dollar. ,,De groei van het monster maakt van Moneyland een steeds machtiger land, waartegen moeilijk is op te bok sen. We moeten dan ook geen tijd verliezen en het gevecht aangaan'', bepleit de onderzoeksjournalist, die even in Nederland is voor een lezing. ,,Na de klimaatverandering is het off- shoregeld de tweede grote bedrei ging. Het maakt de kloof tussen rijk en arm enorm. Volgens de laatste cij fers hebben de dertig rijkste mensen ter wereld evenveel eigendom als de armste 3,8 miljard mensen samen. Je kunt geen democratie voor ieder een bouwen en onderhouden als enkele mensen zo ontzet tend rijk zijn en zij andere mensen met veel minder geld laten opdraaien voor de belas tingen om de overheid en de sa menleving draaiend te houden. Dat zorgt voor een gevaarlijke onbalans." Volgens Bullough is de offshore-industrie gebo ren na de Tweede We reldoorlog, maar groot geworden met de globa lisering. ,,Zij is het duis tere deel ervan. Dat voedt ook het verzet te gen globalisering. Die heeft veel mensen uit de armoede getrokken, kijk naar China en India. Maar boeven en dieven hebben er op grote schaal mis bruik van gemaakt. Inter nationale bedrijven als -Oliver Bullough Google, Apple en Shell hebben de re gels niet overtreden, maar zij hebben die wel zo omgebogen dat ze er op fi nancieel gebied optimaal van kunnen profiteren.'' ,,Ik ben een realistische optimist. Ik put hoop uit ontwikkelingen waaruit blijkt dat Moneylanders tegengas krijgen. Zo weet in Oekraïne een kleine groep anticorruptieactivisten, die voortdurend wordt lastiggeval len, toch een klimaat te creëren voor transparantie en betere wetgeving. Het is er al lastiger geworden om geld wit te wassen. En kijk naar de wereld. Dertig jaar geleden kon je zo met kof fers vol geld naar de Kaaimaneilan den vliegen. Of je ging ermee naar Zwitserland. Dat kan niet meer. Bo vendien zijn er superrijken die het goede voorbeeld geven. Een miljar dair als Bill Gates maakt zich bijvoor beeld juist sterk voor de invoering van extra belasting op groot vermo gen. Het gaat er dus ook om hoe je als persoon in elkaar steekt.'' Oliver Bullough hoopt dat met zijn boek het verzet tegen Moneyland groeit. ,,Mensen moeten er eerst weet van hebben, en dat heb ik nu gepro beerd voor elkaar te krijgen. Als mijn onderzoekswerk mensen op ideeën brengt, dan heb ik het verkeerd ge daan, maar ik weet op basis van alle reacties dat het goed zit. Ik heb pas één brief gehad van iemand die mij bedankte voor alle ideeën die hij had opgedaan. Maar dat bedoelde hij als grap. Tenminste, dat hoop ik.'' De 17-jarige scholier uit Zegveld was gisteren in de rechtbank in Utrecht om via een kortgeding toch naar het feest te mogen. En met succes. Na het horen van de exa menleerling en de schoolleiding concludeert de rechter dat het Kals- beek de jongen heeft gestraft zon der hem eerst te horen over de be schuldiging en de getuigenverkla ringen. Dat kan niet, aldus de rech ter. ,,Hoor en wederhoor is een groot goed. De school is ernstig te kortgeschoten. Het gaat niet om een dagje van school sturen, maar om iemand de toegang ontzeggen tot een voor scholieren belangrijk, afsluitend feest.'' Gijs haalt opgelucht adem na het oordeel van de rechter. Hoe anders dreigde het voor hem uit te pakken na een uit de hand gelopen laatste schooldag, 17 april. 's Middags is er een door de school bedachte afslui ting met een dj en een barbecue. In de tweede helft van de ochtend gaat het volledig mis. Een groep van on geveer dertig (oud-)leerlingen loopt rond de school, bekogelt voor bijgangers met eieren en meel. Er wordt vuurwerk afgestoken. De auto van een leraar die 'niet goed zou liggen' bij leerlingen van de lo catie Bredius (mavo, vmbo), wordt met verf besmeurd. Gijs is een van de twaalf leerlin gen die later door de conciërge en andere getuigen wordt herkend. De rest niet, onder meer omdat ze bij voorbeeld bivakmutsen dragen. i De school had hem willen weigeren vanwege rottigheid De meeste leerlingen leggen zich neer bij de gevolgen van hun ge drag: een feestverbod. Zo niet Gijs. Hij zegt niets gedaan te hebben. ,,Waarom was hij er dan?'' vraagt de raadsvrouwe van de Woerdense scholengemeenschap. ,,Hij had geen les die dag en zou niet naar het feest die middag gaan. Hij had zich daar niet voor aangemeld en ook geen kaartje gekocht.'' Gijs vindt de straf volledig onte recht, ook als de rechter hem nog eens op de man af vraagt of hij echt niet heeft meegedaan met de rest. Dat heeft volgens het ziekenhuis te maken met een personeelstekort in de operatiekamers en het feit dat medisch personeel vakantie op neemt. Volgens medisch manager Mar jolein van der Horst van het Dijk- lander Ziekenhuist vervalt onge veer 20 procent van de ingrepen en gaat de overige 80 procent gegaran deerd door. Spoedzorg, intensive care en acute opvang van patiënten blijven volgens haar buiten schot. ,,Kwaliteit en veiligheid van zorg staan bij elke operatie voorop'', al- dus Van der Horst. ,,En daarbij is uitgerust personeel een cruciale factor. Helaas is het tekort onder ons ok-personeel net als in veel an dere ziekenhuizen in de vakantie periode minder goed op te vangen.'' Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport meldde gis teren juist dat het personeelstekort in de zorg kleiner worden, vooral doordat het aantal zijinstromers en herintreders toeneemt. Zorgminis- ter Hugo de Jonge erkende al direct dat er voor de komende periode nog een 'geweldig grote opdracht' ligt, omdat de arbeidsmarkt krap blijft en de vraag naar zorg snel toe neemt. ,,Daarnaast moeten we zorgverleners beter vasthouden. Dus de klus is niet geklaard.'' vrijdag 24 mei 2019 GO Hoe meer je weet van Moneyland, hoe groter het besef dat er niet tegen valt te vechten? Gijs Kovac mag het examengala van het Kalsbeek College vol gende week toch bijwonen. Het besluit van de schooldirectie hem als straf de toegang te ont zeggen, is gisteren door de rechter van tafel geveegd. Ruud F. Witte Woerden/Zegveld HOORN Het Dijklander Zieken huis, met vestigingen in Hoorn, Purmerend, Enkhuizen en Volen- dam, schrapt in de zomermaan den een deel van de operaties. Gijs Kovac kocht meteen een pak voor het examengala. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15