NIEUWS 13 Heb medelijden met de Venezolanen. De socialistische dictatuur van Nicolas Maduro vermorzelt hun bestaan. Van het land is een rampgebied gemaakt. Miljoenen mensen leven er in een hel. vrijdag 24 mei 2019 Hans van Zon Rotterdam/Caracas Het beeld snijdt door de ziel. Vier kinderen staan bij een lijkkist. Zij treuren om hun overleden neefje, Ke- nyerber Aquino Mer- chan. Hij was zeven tien maanden oud. Overleden aan ernstige ondervoeding. Het kind is slachtoffer van een van de ernstigste crises van de afgelopen decennia. Elke dag sterven er in Venezuela en kele honderden mensen. De een wordt getroffen door de hongerdood. De ander overlijdt omdat er geen me dicijnen meer zijn. Dagelijks worden er gemiddeld 73 mensen vermoord. Er geldt maar één wet: het recht van de sterkste. Als er geen eten meer tussen het afval zit, wordt het gesto len. Hele wijken zijn roofgebieden voor bendes. ,,Wat in Venezuela gebeurt is een van de grootste menselijke tragedies zonder oorlogsgeweld'', zegt Ken neth Rogoff, professor economie aan de Harvard University en voormalig chef-econoom bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF). ,,Dit zal de komende decennia hét voorbeeld zijn van desastreus beleid.'' Er zijn nog maar drie groepen Ve- nezolanen met een goed tot redelijk bestaan. Bovenop de apenrots zitten de 'Boligarchen', de elite van de linkse Bolivaraanse Revolutie, op basis waarvan Venezuela al sinds het aantreden van president Hugo Cha vez in 1999 wordt bestuurd. Diens opvolger Nicolas Maduro komt niets tekort. Ook zijn familie, zijn honds trouwe generaals en naaste adviseurs hebben niet te klagen. Voormalig parlementsvoorzitter Diosdado Cabello en Néstor Reverol, minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, bestieren volgens mensenrechten activisten een drugsbende, het 'Car tel de los Soles'. Hyperinflatie De andere twee groepen die nog een redelijk bestaan hebben zijn de Ve- nezolanen die geld krijgen van fami lieleden in het buitenland of een sa laris in harde valuta ontvangen. De eigen munt, bolivares, valt ten prooi aan hyperinflatie. Het papier is meer waard dan het bedrag dat erop staat. Maar ook met dollars is lang niet alles te koop. De rest, de overgrote meer derheid van de 30 miljoen Venezola- nen, leeft van dag tot dag. Hun we reld breekt in haar vrije val naar to tale chaos alle records. Na twintig jaar Bolivaraans socialisme staat Ve nezuela stijf onderaan op elke index over economische ontwikkeling. Ne gentig procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens, 70 procent herhaaldelijk zonder stroom. Ruim 65 procent van de kinderen lijdt aan ondervoeding, om maar een paar trieste cijfers te noemen. Hoe heeft het zover kunnen ko men? Door een giftige cocktail van op hol geslagen ideologie, mismanage ment, onkunde, corruptie en machtswellust. Het begon met de na tionalisatie van industrie en bedrij ven. De beste bedrijven vertrokken voor het te laat was, de andere kwa- Kinderen halen drinkwater uit een ton in een buitenwijk van Caracas. men onder militaire controle. De ge neraals maakten er ruïnes van. Ook de olie-industrie kwijnde weg onder wanbeheer. Venezuela kan met zijn oliereserves - een van de grootste ter wereld - het Saoedi-Arabië van La- tijns-Amerika zijn, maar de oliepro ductie hapert door slecht onderhoud. Internationale sancties leggen bo vendien de olie-export aan banden. Wantrouwen Het beleid van Chavez en Maduro leidde tot zoveel wantrouwen dat bijna niemand nog in Venezuela wil investeren. Met jarenplannen, prijs controles en subsidies probeerde de overheid greep te houden op de pro ductie en de consumptie. Dat cre ëerde een grote zwarte markt waar nog wel winst kon worden gemaakt. Uiteindelijk ontbreekt het de samen leving aan alles, van voedsel, medicij- nen tot drinkwater en benzine. Nico las Maduro stond na zijn aantreden voor de keuze de totale mislukking toe te geven en af te aftreden of met alle middelen aan de macht te blij ven. Hij koos voor het laatste, voor to talitarisme. De prijs voor de bevol king is gruwelijk: de democratie, de rechtstaat worden vertrapt. De eco nomie, de gezondheidszorg en de economie kwijnen weg. Drie miljoen Venezolanen zijn op de vlucht gesla gen naar de buurlanden Colombia en Brazilië. De achterblijvers overleven van dag tot dag. Het leidt tot bloed stollende voorvallen. Zo klopte Eliza beth Diaz bij twee ziekenhuizen aan om hulp voor haar 19-jarige onder voede dochter. Twee keer klopte zij tevergeefs op de deuren. De zieken huizen zaten zonder stroom en de medicijnen waren op. De dochter stierf in de armen van haar moeder. Dit betekent leven in Venezuela Venezuela van Maduro is één groot rampgebied FOTO AFP Hoe leven mensen Drie 0p de vier Negen op de 70 procent van 65 procent van 87 procent van de Een maandsalaris is De hyperinflatie breekt in een land dat een ziekenhuizen zijn tien mensen de Venezolanen de kinderen lijdt Venezolanen is omgerekend 3,50 dollar waard, dit jaar door de vrije val naar totale dicht, apotheken leven in pure zit herhaaldelijk aan onder- afhankelijk van de de prijs van een 'Cajita Feliz' magische grens van 10 chaos maakt? zijn leeg armoede zonder stroom voeding voedseldistributie (Happy Meal) bij McDonald's miljoen procent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13