In de rij voor de top 12 NIEUWS Ontsleutelde berichten uit de onderwereld wijzen justitie de weg MOUNT EVEREST Het is spitsuur op de Mount Everest. Vele tientallen berg beklimmers en sherpa's probeerden af gelopen dinsdag de top te bereiken, zo als te zien op deze foto, gemaakt door klimmer Nirmal Purja. Een recordaantal van 378 klimmers kreeg dit jaar een vergunning om de hoogste berg op aarde te bedwingen. Omdat het seizoen maar duurt van maart tot eind mei, en klimmers vaak met meerdere sherpa's omhoog gaan, ontstaan soms heuse files. Experts waarschuwen dat goedkope be geleidingsteams bereid zijn om ieder een mee naar boven te nemen, ook te weinig geoefende klimmers. Dit klim- seizoen vielen al vier doden op de berg: twee Indiase klimmers, een Ier en een Amerikaan. Ze stierven alle vier tijdens de afdaling, nadat ze de top hadden be reikt. De drukte op de berg zorgt ook voor steeds grotere hoeveelheden afval die op de bergwanden worden achtergela ten. De Nepalese overheid heeft inmid dels vuilophaalteams ingesteld die de berg regelmatig van afval ontdoen. Dat bleek gisterochtend tijdens een tussentijdse zitting in de zwaarbe veiligde rechtbank De Bunker in Amsterdam. Het bewijs dat het OM in handen zegt te hebben, is afkom stig uit de gekraakte berichten die zijn verstuurd met gecodeerde PGP-telefoons pretty good privacy). Criminelen spraken jarenlang vrij uit en gedetailleerd, omdat ze zich via deze communicatie onbespied waanden. De servers zijn tot schrik van de onderwereld in beslag geno men en miljoenen berichten zijn inmiddels ontsleuteld en leesbaar gemaakt. Eerder maakte het OM al bekend dat de voortvluchtige Ridouan Taghi samen met Richard R. aller lei liquidaties bespraken, waaron der die op Samir Erraghib (2016) en misdaadblogger Martin Kok (2016). Ook stelde Taghi voor om officier van justitie Kees Plooij 'te laten sla pen'. Het OM denkt dat Taghi sa men met Rico de Chileen en Naou- fal 'Noffel' F. een crimineel drie manschap vormde. Overigens wees Rico de Chileen het idee om officier Plooij te doden af. 'Haha, Hermano (broer) Sir. Dat zijn echte gedachtes, maar nee. Wachten en kijken of we het anders kunnen doen. Wij hadden dat toen tegen mensen gezegd en kregen zwaar hoofdpijn!!! Hermano Sir, we doen wat we moeten doen. Fuck ze, maar we moeten scherp en tactisch te werk gaan!', was het antwoord Door criminelen verstuurde desinformatie is opgepimpt tot pseudo-bewijs van Rico. Nu denkt het OM dat ook andere geruchtmakende moorden door Rico bevolen zijn. Het OM ba seert zich op PGP-berichten tussen de criminelen Luis Magan Tier en Delano B., die bespreken wat er ge beurt in de onderwereld, nadat zij door de politie zijn gewaarschuwd dat ze op een dodenlijst zijn gezet. Deze berichten zijn door het OM leesbaar gemaakt. Zo kan de moord op Luana Luz Xavier Rico worden aangerekend, zegt het OM. De 34-jarige vrouw werd in 2014 op straat in Amstelveen dood geschoten. Haar twee kinderen wa ren getuige van de brute moord. Weggemaakt Luz Xavier was de vriendin van de verdwenen Amsterdamse crimi neel Najib 'Ziggy' H. Algemeen wordt aangenomen dat hij is ver moord en dat zijn lichaam is 'weg gemaakt'. Ook de moord op Mario Magan Tier (2016) is volgens de PGP-gebruikers Rico aan te reke nen. Het OM zegt dat soortgelijke informatie ook bij het Team Cri minele Inlichtingen (TCI) is bin nengekomen. Ook heeft de recher che anonieme brieven met deze informatie ontvangen. Momenteel doet het OM volop onderzoek naar deze berichten. Verschillende ge tuigen moeten nog worden ge hoord. Leon van Kleef, de advocaat van Rico de Chileen, zegt dat het OM met echt bewijs moet komen en niet met 'door criminelen ver stuurde desinformatie'. ,,Het is op- gepimpt tot pseudo-bewijs. Mijn cliënt is hier niet eens over gehoord. Dit proces-verbaal van het OM is suggestief en speculatief." Het zal nog enige tijd duren voordat de strafzaak tegen Richard R. inhou delijk zal worden behandeld. Chili heeft hem namelijk alleen uitgele verd voor de verdenkingen over drugs en witwassen. Een aanvul lend verzoek over de verdenkingen wat betreft de liquidaties is nog in de maak. Mogelijk begint het OM een tweede zaak, waarin de liquida ties hem ten laste worden gelegd. vrijdag 24 mei 2019 GO BERGKLIMMERSFILE FOTO AFP OM brengt 'Rico de Chileen' in verband met tal van liquidaties Het Openbaar Ministerie (OM) denkt dat Richard R., ook be kend als Rico de Chileen, samen met de voortvluchtige Ridouan Taghi opdracht heeft gegeven tot het liquideren van rivalen. Onder meer de moord op Luana Luz Xavier, de vrouw van een Amsterdamse crimineel, zou Ri chard R. zijn aan te rekenen. Yelle Tieleman Amsterdam -Leon van Kleef, advocaat van Richard R. /£tce'M-c+*ï(e&yi lOsiUrrpi Richard R. (in het blauw) in de rechtbank, ill.anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12