EUWS 11 De politie wil nog dit jaar een landelijk verbod op knalvuurwerk en vuurpijlen. Volgens korpschef Erik Akerboom van de nationale politie doet het kabinet 'te weinig' om burgers en agenten te beschermen. Elk jaar de vraag of mijn mensen heelhuids thuis komen Ja, vroeger, toen Erik Akerboom een puber was, stak ook hij vuur werk af. Na hem wa ren het zijn kinderen, die als pubers op straat rondliepen met vuur pijlen en knalvuurwerk. Maar tijden veranderen. Akerboom is nu de voor trekker van een initiatief van in to taal 27 organisaties, die zich hebben verenigd en gezamenlijk gaan lob byen om het kabinet te laten weten: dat gevaarlijke vuurwerk moet stop pen. Waarom? Oud en Nieuw is één van de gevaar lijkste nachten van het jaar. Elk jaar vallen er doden en honderden ge wonden tijdens de jaarwisseling. Het is van de gekke dat we daar rekening mee moeten houden. We willen niet de traditie om zeep helpen, maar het moet veilig en feestelijk kunnen. Het is tijd voor herbezinning.'' ,,Niet voor de slachtoffers, dat zijn er veel, te veel. De meeste daarvan zijn burgers. Vorig jaar waren onder hen twee doden. Kinderen verloren door vuurwerk hun vader. De combinatie van drank, drugs en explosieven - ik noem het niet alleen explosieven, dat zj het ook - wordt steeds heftiger. Sommige politiecollega's hebben schoon genoeg van zo'n avond vol geweld. In het donker weet je niet wat er op je afkomt: is het een vuur pijl, of illegaal vuurwerk dat steeds zwaarder wordt? Familieleden van politiemensen zijn bezorgd, want daar gaat hun partner weer. Het is elk jaar weer de vraag of mijn mensen heelhuids thuis komen.'' Zelfs nu het jaar nog maar net begon nen is, buigt de politie zich dan ook al over de jaarwisseling, die agenten met een speciale uitrusting ingaan. De beschermende brillen zijn al op orde, op dit moment wordt gekeken naar geschikte gehoorbescherming. Zie maar eens iets te vinden dat poli tiemensen behoedt voor gehoor- schade, maar óók zorgt dat ze nog kunnen horen wat er om hen heen gebeurt. ,,De vraag is: welke kant gaan we als samenleving op? Wij zien de da ling van het aantal incidenten stag neren, we krijgen het niet verder te rug. De traditie kunnen we op deze manier niet in stand houden. Als een vergunning voor dit evenement afge geven zou moeten worden, zou die nooit gegeven worden.'' In feite velt hij nu toch een oordeel. ,,Ik adviseer negatief.'' Akerboom en de organisaties ach ter hem zijn niet de eerste. De On derzoeksraad voor Veiligheid advi seerde ook een vuurwerkverbod. Het werd door het kabinet terzijde ge legd, naast de jaarlijkse waarschu- wingen van oogartsen en de balans die ieder jaar weer wordt opgemaakt. Afgelopen jaarwisseling steeg het aantal incidenten weer naar 8943, zo'n achthonderd meer dan een jaar eerder. Zo'n 3100 hadden direct met vuurwerk te maken. Ook bleken op nieuw politiemensen en andere hulpverleners met vuurwerk be stookt. ,,Er zijn stapjes in de goede richting gezet: anders en effectiever straffen, daders van vernielingen die financi- ele consequenties moeten dragen, de inzet van gebiedsverboden voor rad draaiers. Maar ik concludeer dat het te weinig is. ,,Ik vind dat ik recht van spreken heb. Wij staan daar op straat en ik vind dat ik mijn stem vooraf moet laten horen en niet achteraf krokodillen tranen moet laten. Na wat met de rapporten van de Onderzoeksraad is gedaan is er des te meer reden om dit samen met andere organisaties te doen. Niet alleen de veiligheid van agenten en andere hulpverleners is in het geding: de meeste doden en gewonden vallen onder burgers.'' ,,We zijn niet naïef. Misschien moe ten we de eerste tijd meer handha ven. Daar schrikken we niet voor te rug. Vorig jaar namen we een record- hoeveelheid vuurwerk in beslag.'' En niet te vergeten: elk jaar staan Akerbooms mensen er weer, precies om dat te doen. Hij waarschuwt wel dat handhaven juist ingewikkelder is geworden, nu elke gemeente zelf mag kiezen of en waar een vuur- werkvrije zone wordt ingericht. Zo dra agenten een gemeentegrens overgaan, moeten ze weer uitpluizen hoe het zit. ,,Het wordt een lappen deken. Daarom pleiten we voor nati onaal beleid.'' ,,Ik vind dat het kabinet een verant woordelijkheid heeft te nemen, los van hoe dat in de verkiezingen uit pakt. Het draagvlak in de samenle ving neemt toe. Maar het gaat te langzaam.'' Daarom roert hij zich nu, in de hoop dat het kabinet 'zal luiste ren'. ,,Ik denk echt dat we gehoord zullen worden.'' ,,We moeten een knal- en pijlenver bod niet te veel zien als iets afpakken. Er zijn prachtige shows met licht en muziek, aftelmomenten, mogelijk heden voor feest in de wijk. Sier vuurwerk kan nog. Carbitschieten ook, maar dan wel op een veilige, goede manier. Wat in tientallen jaren is opgebouwd, verander je niet over één nacht. Ik ben niet naïef. Ik weet ook dat het op dit moment een illusie is om mensen met een glaasje ranja in de hand liedjes te laten zingen. Maar we kunnen het echt veel veili ger maken.'' Als Akerboom er over nadenkt, vindt hij het eigenlijk maar vreemd, hoe op de 31ste december ineens alle grenzen overboord gaan. ,,Mensen zijn helemaal lam van de drank, er wordt ook gebruikt. Men sen gaan helemaal uit hun dak. En dan gaan ze 2 januari weer werken. In feite is het een bizarre traditie.'' vrijdag 24 mei 2019 M Tijdens de jaarwisseling zijn er veel incidenten met vuuwerk. Agenten trai nen hun hon den op de knallen. FOTO ANP Tobias den Hartog en Carla van der Wal In de meeste gevallen gaat het toch goed? - Erik Akerboom, korpschef nationale politie Voelt u zich in de steek gelaten door de politiek? Is het aan de politie om zo'n con clusie te trekken? Uw organisatie is een uitvoerende. Stuwt een verbod de illegale vuur- werkhandel en dus gerommel met gevaarlijk vuurwerk niet omhoog? Een vuurwerkverbod ligt gevoelig onder kiezers. Zal het kabinet luis teren? Als dit doorgaat, staan we daar dan over twintig jaar, zonder vuur werk met een glaasje ranja in de hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11