PSR vraagt klaarheid over windmolenpark Vrijmetselaarsloge voor man en vrouw op de tekentafel 7 Bijeenkomst Herenboeren verplaatst BRIËT-WONINGEN SLOOPPLANNEN De groep bewoners die al jaren ijvert voor het behoud van de karakteristieke huizen in 't Zand legt zich niet neer bij de sloopplannen van Woongoed Middelburg. ,,Dit raakt de wijk, onze prachtige stad en ons in de ziel." De bewonersgroep heeft in een manifest alle argumenten te gen sloop nog eens op een rij gezet. Zoals het beeldbepalende karakter van de Paul Briët-huizen en de archi tectonische waarde. De slechte staat van de huizen zou ook te wij ten zijn aan achterstallig onder houd door Woongoed. Door 'hoog niveau renovatie' is het wel dege lijk mogelijk de gebreken op te los sen 'met behoud van de ziel van de wijk'. Kees van Kampen en Tieneke Boersma betwijfelen dat. Hij heeft 22 jaar aan de Langevieleweg een winkel in tweedehands spullen, De Etalage; zij woont bij hem om de hoek in de Baarsjesstraat. Bei den concluderen dat de 75 jaar oude huizen 'echt op' zijn. Boersma: ,,Vocht, tocht, kou, schimmel, asbest." Van Kampen: ,,Er is geen eer meer aan te beha len." Boersma woont 29 jaar in de Baarsjesstraat. Ze voelt op zolder de wind door het huis waaien, hoort binnen al het verkeerslawaai en is al eens door de houten, onge fundeerde vloer van haar woonka mer gezakt. Van Kampen knikt. ,,Ik kan de verwarming net zo goed niet aanzetten. De warmte lekt weg en de kou waait door het enkel glas naar binnen. De gordij nen wapperen ervan." Hij betaalt als alleenstaande 160 euro per maand aan gas en licht. Boersma valt hem bij. ,,Ze zeggen wel eens dat deze huizen zo goed koop zijn. Nou echt niet. De huur is misschien vrij laag, maar de energielasten zijn heel hoog." Van Kampen: ,,En van comfort in huis kun je niet meer spreken." Begrijpelijk Woongoed Middelburg heeft hen dinsdagmiddag uitgelegd wat de plannen zijn. De dag erna staan Van Kampen en Boersma op straat na te praten. Nee, geschrokken zijn Natuurlijk zal ik mijn kabouterhuisje en mijn tuin gaan missen ze niet, ze hadden deze boodschap wel verwacht. ,,Ik heb ook bij an dere bewoners niks van onrust ge merkt", zegt Van Kampen. 'Jam mer maar begrijpelijk' is ook de strekking van de meeste reacties die op Facebook te vinden zijn over de aangekondigde sloop. Voor de bijna 75-jarige Boersma is dit het moment om te gaan ver huizen. Ze zet haar zinnen op een appartement in de binnenstad. ,,Natuurlijk zal ik mijn 'kabouter huisje' gaan missen. En die enorme tuin is mijn lust en leven." Van Kampen (56) moet wel te rugkeren. ,,Ik heb een winkel en ik woon erboven. Ik kan nergens an ders een betaalbaar alternatief vin den." Hij zal in de onderhandelin gen met Woongoed niet 'het on derste uit de kan' eisen. ,,Maar ik ga ook niet over één nacht ijs." De initiatiefgroep gaat de ko mende tijd bij alle huurders langs om de meningen te peilen. Daarna geeft zij een advies aan Woongoed. Van Kampen en Boersma spre ken lovend over de manier waarop de woningcorporatie hen heeft geïnformeerd, over de onderbou wing van de plannen en over de regelingen voor huurders. ,,Ik wil het niet voor Woongoed opne men, maar vooralsnog wordt het netjes aangepakt", meent hij. Dat mensen van buiten de buurt geschokt zijn, dat snappen ze best. Maar, zegt Van Kampen, ,,die mensen zien alleen de buitenkant. Zij hoeven er niet te wonen." Boersma: ,,Als je de binnenkant kent, denk je: 'Het is goed zo.'" MIDDELBURG De belangstel ling voor de informatieavond over Herenboeren Walcheren is zo groot, dat gekozen is voor een andere locatie. De bijeenkomst, die vanavond om 19.30 uur be gint, vindt nu plaats in de tuin kamer van de Kloveniersdoelen in Middelburg. Er hebben zich inmiddels ruim vijftig mensen aangemeld op herenboerenwal cheren@gmail.com. Herenboeren Walcheren hoopt investeerders te vinden die samen een coöperatie op richten voor een biologische boerderij op Walcheren. De deelnemers worden mede-eige naar. VLISSINGEN Naast de twee bestaande vrijmetselaarsloges in Middelburg en Vlissingen hoopt Ria de Klerk binnen niet al te lange tijd een ge mengde loge Walcheren op te richten. De Klerk bezoekt nu als Wal- cherse de gemengde loge Emergo in Terneuzen. ,,Prima, maar ik wil ook dichter bij huis terecht kunnen. En ik heb gemerkt dat de afstand andere vrouwen nog wel eens tegen houdt. Die willen dichter bij huis ook wel eens met anderen over allerlei zaken van gedach ten wisselen." De gemengde loge Terra Maris in oprichting heeft onderdak gevonden in het gebouw van de Vlissingse loge l'Astre de l'Orient aan de Palingstraat. Om lid te worden is het niet belangrijk wat men is, maar wel wie men is. Beroep, geloof of overtuiging zijn geen crite ria, maar vrijmetselaars moe ten kunnen luisteren naar an deren en bereid zijn hun eigen verhaal te vertellen, benadrukt De Klerk. Geïnteresseerden kunnen eerst lid worden van de Ronde Tafel Terra Maris, die twee keer per maand op vrij dagen bijeenkomt. De partij hoorde van de Dorpsver eniging Nieuw- en Sint Joosland van het particuliere initiatief en wil nu opheldering van het gemeente bestuur. Het zou gaan om het ter rein rond het akkerbouwbedrijf aan de Krukweg, vlak onder Oudedorp en de Sloeweg Noord. Het gebied is begrensd door de Koedijk en de auto-opslagterreinen aan de Euro- paweg en zou doorlopen tot aan het crossterrein bij de Engelandweg. De windmolens worden naar verluidt tot 150 meter hoog. Er zou volgens PSR deze week of in elk ge val op korte termijn over gesproken worden. De partij vraagt wat het college weet, om welke particuliere partijen het gaat en of de verhalen kloppen. De PSR, coalitiepartner, wil zon nepanelen liever op daken en ci teert uit het coalitieakkoord: ,,We letten goed op dat Ritthem en om geving een vitaal plattelandskarak ter behouden." Past dit wel bij die afspraak, vraagt de partij. donderdag 23 mei 2019 WA 'Er is geen eer meer aan te behalen' Maurits Sep Middelburg -Tieneke Boersma, bewoonster Baarsjesstraat Praat de gemeente Vlissingen over een nieuw 'megazonne- park' met 'megawindmolens' op twintig hectare rond de Kruk- weg bij Ritthem? Dat is wat de Partij Souburg Ritthem wil weten. Claudia Sondervan Vlissingen Kees van Kampen en Tieneke Boersma wonen in de Briët-woningen in de Middelburgse wijk 't Zand. Zij snappen goed dat Woongoed Middelburg de huizen wil slopen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35