WERK Kun je vertrouwen op je onderbuik? Allround fietsenmaker School helpt jonge ondernemers 18 Je brein op het werk VACATURE VAN DE WEEK Wie droomt van een eigen zaak, hoeft het avontuur niet tot na de studie uit te stellen. Sterker nog: studenten schipperen steeds vaker tussen de collegebanken en hun eigen bedrijf. Instellingen spelen daar slim op in. Drie tips voor succes Zij denken het redmiddel te hebben tegen een kater Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Een nieuwe baan is altijd spannend. Zelf heb ik echter een keer tranen met tuiten staan huilen bij het tekenen van een nieuw contract. De reden? Op papier leek de nieuwe baan fantas tisch, maar ik had er een ontzettend slecht gevoel bij. Maar ja, ik maak me wel vaker zorgen om niks. Dit soort gevoelens komt voort uit ons onbewuste. Ze zijn niet altijd even bruikbaar. De Nobelprijswinnende psy choloog Daniel Kahneman heeft er zijn levenswerk van gemaakt om te bewijzen hoe veel fouten er ontstaan in dat onbewuste denken. Onderbuikgevoelens zorg den er bijvoorbeeld voor dat Amerikanen na 9/11 liever in de auto stapten, terwijl dat een veel onveiligere manier van reizen is dan vliegen. In het jaar na de aanslag kwamen hierdoor naar schatting zo'n 1600 mensen meer om in het verkeer dan normaal. Levens gevaarlijk, die onderbuik. Hoewel, ook Kahneman geeft toe dat er mensen zijn die zoveel nuttige kennis in hun onbewuste hebben, dat zij hier juist op moeten ver- trouwen. Denk aan artsen die aan hun water voelen dat er iets niet pluis is bij een pa tiënt, brandweermannen die gewoon 'weten' wanneer een brandend huis instort. gevallen juist meer dan het rationele verstand. Hoogleraar psychologie Ap Dijksterhuis van de Radboud Universiteit schreef er een boek over: Het slimme onbewuste. Ik vraag Dijksterhuis hoe je weet of bange voorgevoelens over een nieuwe baan terecht zijn. Dat ligt eraan waar je onbe wuste zich op baseert, mailt hij. Besteed geen aandacht aan roddels. Wanneer de kna gende twijfel voortkomt uit ontmoetingen met de nieuwe werkgever, is dat andere koek. Zijn advies: maak nog een af spraak voor je de knoop door hakt. 'Als het gevoel niet ver dwijnt, zou ik het niet doen.' Mijn bange voorgevoelens over de nieuwe baan bleken terecht. Al na een maand kwamen er zoveel apen uit mouwen, Apenheul ver bleekte erbij. Spijt heb ik niet. Ik weet nu een beetje beter wat ik allemaal 'weet'. nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep Gerdine Annaars van de Kamer van Koophandel komt ze volop tegen: studenten met een eigen bedrijf. Annaars, onder nemersadviseur bij de KvK, noemt als belangrijkste reden de vrijheid. ,,Studenten willen naast hun studie een boterham verdienen, maar wil len het liefst flexibel werken. Met een eigen bedrijf kan dat." Onderwijs instellingen besteden volgens haar in hun curriculum steeds vaker aan dacht aan het ondernemerschap. ,,Als ze aantrekkelijk willen blijven, móéten ze daar op inspelen." Het is dus niet zo gek dat de meeste hogescholen en universiteiten een ondernemersregeling hebben, waar mee studenten naast hun studie een - hopelijk - succesvol bedrijf kunnen opbouwen. Bij sommige instellingen krijgen de studenten begeleiding van een coach en een aangepaste aanwe zigheidsplicht. Hogeschool Windesheim in Zwolle ziet het aantal student ondernemingen elk jaar stijgen. „Momenteel heeft 7 procent van onze 22.000 studenten een eigen bedrijf", vertelt woordvoerder Lex Klooster man. Om de studenten tegemoet te komen, heeft de hogeschool Start punt opgericht. ,,Docenten en men sen uit het bedrijfsleven adviseren studenten bij het runnen van een eigen bedrijf", licht hij toe. Ook de Hogeschool van Amster dam (HvA) heeft sinds dit jaar een regeling waarmee ze de hobbels voor ondernemende studenten wil weg nemen. ,,De laatste drie jaar hebben we het programma flink uitgebreid, omdat de belangstelling groeit'', zegt Ingrid Wakkee. De HvA heeft speci ale kantoorwerkplekken ingericht voor ondernemende studenten, zo dat ze tussen de colleges door aan hun bedrijf kunnen werken. Ook kent de instelling een bijzondere regeling, vergelijkbaar met de top sportregeling. Wakkee: ,,Studenten die in de knel komen omdat ze het druk hebben met hun bedrijf, krijgen in sommige gevallen uitstel." Wakkee denkt dat studenten zich vooral aangetrokken voelen tot de 'lifestyle' van het ondernemerschap. ,,Je ziet dat ondernemers in de media als rocksterren worden geportret teerd. Dat spreekt aan." Laat je zien, ad viseert Haring. ,,Er zijn veel wedstrijden voor ondernemers waar je je voor in kunt schrijven. Meedoen is goed voor je reputatie." Nee, zegt Ha ring. Juist omdat je waarschijnlijk dezelfde interes ses hebt, vul je elkaar niet aan. Zoek naar men sen met andere capaciteiten. Je idee wordt beter door het te delen met ande ren. ,,Houd het niet geheim, an deren kunnen je idee aanvullen of je koppelen aan experts die zij kennen." IN TWEE WEKEN 350 FLESJES VERKOCHT Wie: Jelco Broks (23), Ma rieke Schouten (20) en Remo van Boerdonk (23) Na een lekkere alcoholroes volgt onvermijdelijk die ellendige kater. Bonkende hoofdpijn, vermoeidheid en ongebreidelde trek in vette snacks. Wie ooit het magi sche recept tegen een kater bedenkt, wordt (vast) schat- hemeltjerijk, dachten Jelco Broks, Marieke Schouten donderdag 23 mei 2019 GO Het onbewuste weet in die Functieomschrijving Mantel in Arnhem zoekt een fietsenmaker. Wie wordt gezocht? Iemand bij wie de uitdrukking 'ff gas erop' op het lijf is geschreven. Wat levert het op? Tussen de 1850 en 2550 euro bruto (fulltime). Wie twee jaar ervaring heeft en mag blij ven, krijgt 1000 euro bonus. Voor een uitgebreidere omschrijving: Voor je 25ste al eigen baas In samenwerking met Nationale Vacaturebank NAZ TAHA In maart van dit jaar promo veerde Martin Haring aan de Vrije Universi teit Amsterdam op het succes van student ondernemers. De ondernemin gen die na een paar jaar nog bestonden, had den het over leefd dankzij hun netwerk. Ze haalden de juiste mensen in huis en vonden inves teerders bereid geld in hun be drijf te steken. Tip 1: Doe mee aan wedstrijden Tip 2: Doe het niet met vrien den Je hebt een goed idee in het café en werkt dat met die zelfde vrienden uit, leuk toch? Tip 3: Vertel juist je ideeën Bedrijf: antikatermiddel Het Sterke Reddertje Van Boerdonk en Broks (Schouten is in het buitenland). FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18