Iran en VS houden elkaar in wurggreep 9 En opnieuw veroorzaakt Baudet ophef Warmenhoven vindt het laf dat Baudet zich verschuilt ach ter de filosofie van de Franse schrijver. ,,Baudet schrijft van uit het oogpunt van iemand an ders. Hij zoekt de grens op, pro voceert, is bijna overdreven conservatief. Baudet krijgt nu kritiek, maar geeft geen toelich ting op zijn essay. Maar hij heeft eerder gezegd dat hij Houelle- becq beschouwt als een van de grootste denkers van deze tijd.'' Via een bericht op Facebook roept ze vrouwen en mannen op morgen bij de verkiezingen voor het Europees Parlement als reactie op een vrouw te stem men. Het zou toch mooi zijn als de helft van het Europees Parlement en de Europese Commissie straks vrouw is? We moeten laten zien dat met vrouwen niet te sol len valt. Dat we opko men voor onze rech ten. En dat niemand dat van ons kan afpakken. Wij zijn geen tweederangs burgers. Wij kunnen alles wat mannen kunnen, mis schien nog wel net ietsje beter." Isis Warmenhoven (22) masterstudent internationale politiek ,,Het voelt alsof wij vrouwen er niet toe doen, niet gelijk zijn aan de man. Ik kan er slecht te gen als mensen doen alsof ik minder ben. Wie bepaalt dat? Alsof het goed is dat vrouwen achtergesteld worden.'' De studente wijst op het heuglijke feit dat eerder dit jaar nog werd gevierd, dat vrouwen honderd jaar jaar geleden voor het eerst kiesrecht kregen. Met zijn essay boort Baudet het recht dat de emancipatie van vrouwen benadrukt, de kop in. „Hij gaat gewoon honderd jaar terug in de tijd. Ik kan me niet voorstellen dat deze ideeën breed gedragen wor den. Ook niet onder mannen. Dat de achteruit gang van Europa is begonnen toen vrouwen gingen Europa ziet onmachtig toe hoe de VS en Iran elkaar om de oren slaan en het in 2015 gesloten kernakkoord een dode letter wordt. Jeremy Hunt, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, onderstreept met een oproep hoe ernstig de situatie is. ,,Ik hoop dat de Iraniërs de Ame rikanen niet onderschatten. Ze wil- Trump is een gevaarlijke gek, zijn regering is de weg kwijt len geen oorlog met Iran maar als ze worden aangevallen, zullen ze hard terugslaan'', aldus Hunt. De VS beschikken daarvoor over voldoende middelen. Hun vloot in de Perzische Golf is versterkt. In Qatar staan B-52 bommenwerpers klaar. Donald Trump zegt dat hij het conflict over het nucleaire pro gramma van Iran met overleg wil oplossen, maar waarschuwt dat hij niet met zich laat sollen. Het lijkt een reactie op de eerste gewapende speldenprikken, uitgedeeld door bondgenoten van Iran. Deze week sloeg in Bagdad een raket in vlakbij de Amerikaanse ambassade. Die was afgevuurd uit een wijk die wordt beheerst door een pro- Iraanse sji'itische militie in Irak. De door Iran gesteunde Houthi's in Je men dagen intussen Saoedi-Arabië, de aartsvijand van Iran, uit met aan vallen op een van zijn havens. De Houthi-rebellen worden ook ver antwoordelijk gehouden voor aan vallen in de Golf van Oman. Iran ontkent betrokkenheid. 'Gevaarlijke gek' De oorlog op Twitter is intussen al in volle gang. 'Als Iran wil vechten, zal dat het officiële einde van Iran zijn. Bedreig de VS nooit meer', al dus een tweet van Donald Trump. Het antwoord kwam snel. ,,Trump is een gevaarlijke gek. Zijn regering (een B-team) is de weg kwijt en Iran zal niet buigen voor dreige menten", zegt de Iraanse topdiplo- maat Hossein Amit-Abdollahian. Dat Iran kiest voor de confronta tie blijkt ook uit de reactie van pre sident Rouhani: ,,De kans op over leg is klein, we moeten kiezen voor verzet.'' Dat wijst erop dat Iran zich niet langer wil houden aan bepalin gen van het in 2015 gesloten ak koord over zijn nucleaire installa ties. Donald Trump trok zich er vo rig jaar uit terug en legde Iran nieuwe zware sancties op omdat 'Iran de boel bedriegt en toch werkt aan een kernwapen'. Iran voelt zich nu ook niet meer gehouden aan het akkoord omdat de andere onderte kenaars de pijn van de Amerikaanse sancties niet willen verzachten ter wijl de IAEA zegt dat het zich wel aan alle voorwaarden houdt. woensdag 22 mei 2019 ook de sharia invoeren?' werken, is uit de lucht gegre pen. Ieder mens geeft op een ei gen manier een zinvolle invul ling aan zijn of haar leven.'' Ze heeft het hele essay gele zen. En bij elke alinea werd Isis Warmenhoven, die politi cologie aan de Universiteit Leiden studeert, alleen maar bozer. ,,Hou toch op! Dit zijn standpunten die tegen al mijn waarden ingaan'', zegt ze. Een dag na de ophef over zijn omstreden essay, deed Thierry Baudet opnieuw veel stof opwaaien. Hij twitterde een filmpje waarin enkele Duitse vrouwen zeggen sek sueel misbruikt te zijn en legde daarbij de link met het asielbeleid. Na het filmpje zijn de gezich ten van onder anderen D66- leider Rob Jetten en premier Mark Rutte te zien en de tekst 'Ich habe es gewusst. 'Door ons open grenzen- en immi gratiebeleid maken wij heel veel Nederlandse vrouwen onveilig'. De Duitse tekst herinnert aan de beladen woorden van veel Duitsers, die na de Twes Wereldoorlog zeiden 'Icl es nicht gewusst' over h staan van de nazi-conce tiekampen. Baudet ontk die link. ,,Ik zie dat niet a vergelijking met de Twei Wereldoorlog", zei hij bij roep WNL. ,,Het heeft vo te maken met migratie.'' De ruzie tussen Iran en de Ver enigde Staten neemt zulke scherpe vormen aan dat Europa oproept tot terughoudendheid. Met de eerste gewapende spel denprikken dreigt een militaire confrontatie. Hans van Zon Rotterdam/Teheran -Iraanse topdiplomaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9