Zeven tieners vast voor groepsverkrachting in België 7 Belgische vrijwilligers willen ook Nederlandse families in de kampen helpen ,-ï woensdag 22 mei 2019 Een team van Belgische artsen en psychologen staat klaar om ook Nederlandse kinderen in detentiekampen in Syrië te gaan helpen. De groep vraagt familie in Nederland naar namen van kinderen die dringend hulp nodig hebben. Carla van der Wal Rotterdam/Brussel Een groep artsen en psychologen onder leiding van de Belgische psy choloog en pedagoog professor Gerrit Loots wil op 7 juni vertrek ken naar Syrië. Het is de bedoeling dat de vrijwilligers in elk geval het detentiekamp Al Hol aandoen, waar de meeste Nederlandse vrou wen en hun kinderen verblijven. Loots deed al eerder op eigen initiatief Syrische kampen aan met een groep wetenschappers. Toen keken ze in welke mate Belgische kinderen getraumatiseerd waren en of zij een gevaar voor de samen leving zijn als ze terugkeren. Het antwoord: nee. De hoop was dat België daardoor open zou staan voor het terughalen van kinderen van vrouwen die zich hadden aangesloten bij terreur beweging IS. Toch is het Loots niet gelukt de regering in beweging te krijgen. Loots is bereid met een zelfde team over te gaan tot het re patriëren van de kinderen, maar krijgt daarvoor niet de benodigde humanitaire visa. Al 240 kinderen kwamen om door onder meer honger, ondervoeding of onbehandelde en geïnfecteerde wonden, aldus Loots. Er zijn vanuit de kampen berichten over dief stallen en berovingen. Vrouwen zouden de wacht houden bij hun tenten. In België laten grootouders van zich horen. Ze demonstreren l met foto's van de kinderen en slaan op potten en pannen om hun te rugkeer te eisen. Ontstemd Ook in Nederland proberen opa's en oma's ervoor te zorgen dat hun kleinkinderen worden terugge haald. Ook hier ligt dat onderwerp gevoelig. Toen deze krant dit week end schreef dat er gesprekken zijn met Irak om de vrouwen veilig door dat land naar de Nederlandse am- De 'Moeders van het Europakruispunt' demonstreren in Brussel voor de terugkeer van hun dochters en kleinkinderen uit de detentiekampen in Syrië. foto photo news Nu vertrekt hij opnieuw naar Syrië, om in elk geval ter plaatse de gezondheidstoestand van de kin deren te kunnen verbeteren. ,,Ze zijn er slecht aan toe'', zegt Loots. ,,We gaan met een groep die ook kleine ingrepen kan verrichten. We staan ter beschikking om zo veel mogelijk hulp aan kinderen te bieden.'' Daarom wordt ook aan familiele den van kinderen in Nederland ge- vraagd om namen van kinderen door te geven. ,,Als die worden doorgegeven, kunnen wij ze moge lijk behandelen.'' Overvol Dat de reis van het team eerder al moest worden uitgesteld om veilig heidsredenen, zegt genoeg over de omstandigheden in de kampen: de situatie is er niet goed. Het kamp Al Hol was berekend op 10.000 men sen, nu verblijven er 73.000 men sen, onder wie vluchtelingen maar ook zo'n 10.000 buitenlandse moe ders met 6500 kinderen. De vrou wen die zich aansloten bij Islamiti sche Staat verblijven samen met hun kroost in een afgeschermd deel. ,,In Al Hol verblijven de meeste kinderen die er het ergste aan toe zijn.'' Loots hoopt ook het kamp Ai Issa te kunnen bezoeken, waar ook kinderen verblijven. We gaan met een groep die ook kleine ingrepen kan verrichten -Gerrit Loots, initiatiefnemer bassade te loodsen, reageerde de politiek ontstemd. CDA en VVD zijn fel tegen het terughalen van de vrouwen, maar daardoor komen ook de kinderen vast te zitten. Loots wijst erop dat de kinderen groot gevaar lopen in de kampen. Er zijn al kinderen overleden. Onlangs kwam het dochtertje van de Neder landse Angela B. om in het voor malige kalifaat, nadat ze bij een bombardement gewond was ge raakt. Ook zijn er wezen die in hun eentje moeten overleven, zoals twee kinderen van Nederlands- Belgische komaf, die geen vader en moeder meer hebben. Zeven tieners uit de Belgische provincie Luik zijn aangehouden voor de verkrachting van een minderjarig meisje. De daders maakten er zelf beelden van en verspreidden die op Snapchat. Volgens verklaringen gebeurde het 'op een compleet uit de hand gelopen verjaardagsfeestje'. Buitenlandredactie Luik Vijf minderjarigen en twee 18-jari- gen uit Wallonië zijn opgepakt in verband met de groepsverkrachting die plaatsvond op een feestje in de gemeente Chaudfontaine, in de provincie Luik. Begin deze maand kwamen choquerende beelden via sociale media bij jongeren terecht op middelbare scholen in de regio. Op de beelden is een tienermeisje te zien dat volledig verdoofd is. Ze ligt naakt op een matras of een bank, en wordt door zeven jongens misbruikt. Het gaat om een meisje van 15 of 16 jaar, aldus nieuwssite Sudinfo. De video's kwamen bij de politie terecht, waarop de jongeren werden opgepakt. De verkrachting vond plaats op een feestje dat 'helemaal uit de hand liep', volgens verklaringen van de verdachten. Er waren geen ouders aanwezig op het verjaar dagsfeest in de nacht van 30 op 31 maart. Er werd veel gedronken en er werd mogelijk ook cannabis en ghb gebruikt. Het is onduidelijk hoeveel j ongeren er op het feest waren, maar uitein delijk bleef een gezelschap van zeven jongens en één meisje over. De jongste van de verdachten is t Een van de jongens zou het misbruik drie tot vier uur lang aan één stuk door hebben gefilmd amper 13 jaar oud, de oudste 18. Volgens het parket van Luik kende het meisje enkelen van de jongens goed. De verdachten zeggen dat ze het meisje geen middelen hebben gegeven zonder dat ze ervan wist. De jongens geven wel toe dat ze misbruik maakten van het feit dat het meisje bewusteloos raakte. Ze zouden eerst 'een beetje' heb ben geprofiteerd van de toestand van het meisje. Toen ze niet meer reageerde, zouden ze steeds verder zijn gegaan. Intussen moedigden ze elkaar aan, lachten ze en maakten ze foto's met hun mobieltjes. Later zouden ze in paniek zijn geraakt, toen ze bang waren dat het meisje in coma zou raken. Ze probeerden haar wakker te maken, maar ze re ageerde niet. Fragmenten De paniek van de jongens is ook te zien op een video die een van hen maakte. De jongen zou het mis- bruik drie tot vier uur lang aan één stuk door hebben gefilmd. Hij zou de enige zijn die het meisje zelf niet seksueel misbruikte. Korte frag menten van de video werden later verspreid via Snapchat. Het is niet duidelijk hoe de avond precies afliep, maar het meisje zou later naar de politie zijn gestapt en haar verhaal hebben gedaan. Vorige week werden de zeven verdachten opgepakt en ondervraagd. De minderjarigen zijn onderge bracht in een gesloten instelling en de twee meerderjarigen in de ge vangenis van Lantin. Naast de zes jongeren die het misbruik pleegden en de jongen die alles filmde, zou ook iedereen die de beelden ver spreidde vervolging riskeren. GO Hulpteam naar Syrië voor kalifaatkinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7