Gerritje (bijna 103) voor het eerst op een paard NYNKEDEJONG 'Militairen kregen altijd goede beoordeling' 6 Met je stem kun je heus wel iets veranderen Column y @nynke Het zijn niet de beste ver- kiezingsweken. Mijn col lega Özcan Akyol noemde de politiek gisteren al een 'enter tainmentindustrie', en ik kan niet anders dan hem gelijk geven. Nog nooit raakte ik zo vermoeid van de verkiezingscampagnes als dit jaar. Ik snak naar een verhaal over Europa, over mensen op wie ik daadwerkelijk kan stemmen, maar deze verkiezingen worden gekaapt door neptegenstellingen tussen VVD en Forum voor De mocratie, domme filmpjes van de SP en landelijke kopstukken die niet eens verkiesbaar zijn. een paar verkiezingen wordt door die organisatie opgeroepen om, de naam zegt het al, te stemmen op een vrouw. En dan het liefst eentje die volgens de peilingen misschien net wel of net niet ver kozen gaat worden. Krijgt zo'n vrouw voldoende voorkeurs stemmen, dan mag ze toch zit ting nemen, waardoor het man- vrouwverschil in de politiek een klein beetje kleiner wordt. Het gros van de mensen heeft toch geen idéé op wie ze stemmen. Dan kun je net zo goed op een iets lager geplaatste vrouw stem men. Het initiatief heeft de afgelo pen verkiezingen al behoorlijk wat succes gehad: bij de Provinci ale Statenverkiezingen zijn 42 vrouwen met een voorkeursstem gekozen. omdat het zo duidelijk laat zien dat je met je stem heus wel iets kunt veranderen. Dat die ertoe doet, ook al is de jouwe er eentje van vele. Door Stem op een Vrouw krijg ik het gevoel dat ik invloed heb, hoe klein die in vloed ook is. En dat gevoel heb ik wel nodig, nu het debat in Neder land overschaduwd wordt door zaken die niks met de Europese verkiezingen te maken hebben, en zelfs ik - enthousiast volger van de politiek - soms geen idee heb wat de lijsttrekkers vinden en willen. Je stem is altijd een druppel op de gloeiende plaat. Dat is deze keer niet anders. Maar als je eens niet wilt meegaan in het hanen gevecht tussen Rutte en Baudet, stem dan eens op een vrouw. Dan hoor je tenminste bij de kiezers die het gevoel hebben nog ^ets met hun stem te doen. ,,Ik heb altijd wat met paarden gehad'', zegt Gerritje. ,,Het zijn zulke lieve dieren. Liever vaak dan mensen. Als er paarden op televisie zijn, wil ik ze altijd zien. Maar dat ik zélf nog eens zou mogen rijden, had ik niet meer durven dromen.'' Maar op de gladgeborstelde rug van Terifique gaat die droom nu toch in vervulling. ,,Terifique is een vriendelijk en rustig lespaard. We laten er wel vaker ouderen op rijden'', zegt begeleidster Vivian van der Maat van manege Zilfia's Hoeve in Houten. ,,Dat zestig plussers nog gaan rijden, maken we wel vaker mee. Maar een hónderdplusser hebben we hier nog nooit gehad.'' Het is allemaal te danken aan Mikkie Schmitz, activiteiten begeleidster bij Huize Transwijk in Utrecht. Daar woont oma Gerritje. ,,Bewoners mogen bij ons een wens op papier zetten. Als wij die kunnen vervullen, gaan we het regelen. Gerritje wilde paardrijden.'' Schmitz lag er wel een nachtje van wakker. Het is tenslotte niet niks, een amazone van bijna 103. ,,Maar haar gezondheid is goed en ze is nog heel redelijk ter been, dus waarom niet?'' Voordat ze opstapt, maakt Gerritje kennis met Terifique. De glanzende merrie staat al gezadeld op haar te wachten. Gerritje aait haar neus en voert haar een koekje. Een prachtig paard, maar wel erg groot. ,,Hoe kom ik daar nou op?'' Een trapje is niet genoeg. Gerritje moet op wat balen hooi klimmen en vervolgens tillen sterke armen haar op het paard. Zoon Cock houdt even zijn hart vast: ,,Het enige wat moeder ooit in haar leven heeft gemankeerd, is dat ze een nieuwe heup heeft gekregen. Ik dacht: als die maar niet uit de kom schiet.'' Dat gebeurt niet, en dus para deert Gerritje stapvoets door de bak. Ze duwt haar cap recht op de grijze krullen en klopt Terifique op de flank. De merrie spitst haar oren. ,,O jee, als er nu wat gebeurt, gaat ze er met me vandoor!'' Volgens Cock en Annie, twee van Gerritjes acht kinderen, houdt hun moeder wel van de aandacht. ,,Ze is graag haantje de voorste. Dat is ook zo bij de bingo of als er gedanst kan worden. Dan staat zij als eerste op de vloer.'' Ze is graag haantje de voorste. Dat is ook zo bij de bingo of als er gedanst wordt Behalve 'een beetje haken en breien' had Gerritje van Benne- kom nooit grote hobby's. Op haar 65ste nam ze zwemles en haalde haar zwemdiploma. Gisteren kreeg ze er weer een diploma bij: voor de oudste amazone ooit op Zilfia's Hoeve. Misschien is ze wel de oudste amazone ooit in Nederland. ,,Die krijgt een mooi plekje op mijn kamer.'' En de droom is nog niet voorbij: binnenkort krijgt Gerritje een uurtje écht paardrijles. Op een kleiner paard dan Terifique, zodat ze het dier met minder halsbre kende toeren kan bestijgen. ,,Het volgende avontuur komt er ook alweer aan'', zegt activitei tenbegeleidster Schmitz. Op 1 juni loopt mevrouw Van Benne- kom mee in de SamenLoop voor Hoop in Nieuwegein. Samen met tien tachtigplussers uit Transwijk lopen we dan 2,4 kilometer voor het KWF. Je zal zien: zij loopt dan het hardst van allemaal.'' Een van de vier medewerkers van Defensie die hun verklaring van goed gedrag dreigen te verliezen zit niet zelfbij een omstreden motor club, maar heeft wel een partner die actief is bij de Hells Angels. De vrouw werkt al 24 jaar bij het leger en is af en toe gastvrouw bij een van de chapters. Volgens de MIVD heeft ze daar door veelvuldig contact met leden van een omstreden motorclub. Omdat de vrouw volgens de MIVD geen volledige openheid geeft over wie precies lid zijn van haar chapter, wordt nu haar verklaring van goed gedrag ingetrokken. De militairen voor wie nu ont- slag dreigt, stappen volgens hun advocaten Michael Ruperti en Marijke Jongste allemaal naar de rechter. ,,Het gaat er niet om of een motorclub omstreden of verboden is, maar in hoeverre de persoon zelf O De medewerkers voor wie ontslag dreigt stappen naar derechter een veiligheidsrisico is. Deze mede werkers hebben altijd goed gefunc tioneerd en goede beoordelingen gehad.'' Volgens woordvoerder Sander Kuypers van het ministerie van Defensie gaat het lidmaatschap van een motorclub niet goed samen met het beroep van militair, maar is het niet zo dat elke motorrijder zijn baan zal verliezen. Dat hangt onder meer af van 'de loyaliteit van de medewerker, het veiligheidsbe wustzijn en de integriteit'. Ook be nadrukt Kuypers dat medewerkers ervoor kunnen kiezen afstand te doen van de motorclubs, waardoor de uitkomst van het veiligheidson derzoek anders kan uitvallen. Of de medewerkers ook echt kunnen worden ontslagen, moet nog blijken. Bij ambtenaren bleek dat in het verleden bijzonder lastig. In 2017 lukte dat slechts twee keer. Met anderen zijn vooral gesprekken gevoerd, op hen is een dringend be roep gedaan om te vertrekken. woensdag 22 mei 2019 Stem vrouw Alleen Stem op een Vrouw geeft mij nog enige voorpret. Al Een vrolijk makend initiatief, Ze zit hoog in het zadel, terwijl ze rondjes draait in de bak. Voor Gerritje van Bennekom, 102 jaar en 10 maanden oud, gaat een wens in vervulling: ze zit eindelijk op een paard! Maarten Venderbosch Houten -Cock, zoon van Gerritje Vervolg van voorpagina Het leger wil af van militairen die lid zijn van motorbendes FOTO ANP II Medewerkers van de manege staan Gerritje bij. foto ruud voest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6