Voorzitter universiteit reist 'goedkoper' 'Rebel' Eus schrijft het essay voor boekenweek2020 Meer geld naar asiel, jeugdzorg en defensie 5 t/havo-brugklas zou starten. Dus er zal niets veranderen." Toch noemt sectororganisatie PO-Raad het incident een 'drama' voor de kinderen. ,,Of hun advies nu is veranderd of niet, voor de leerlingen is deze fout hoe dan ook een grote teleurstelling'', aldus vi- cevoorzitter Anko van Hoepen. Bo vendien is het een grote deuk in het vertrouwen in de eindtoets. ,,Een toets moet onberispelijk zijn. Het gaat erom dat een kind op een goede plek komt. Daarover moet geen twijfel mogelijk zijn.'' Op de Wilhelminaschool zijn alle gecorrigeerde DIA-rapporten gisteren binnengekomen. Nu blij- ken een stuk minder groep 8'ers voor een hoger schooladvies in aanmerking te komen. En ook de leerlingen zijn het daar na een goed gesprek met hun leerkrachten mee eens. Van Dam: ,,Ze vonden het zelf raar dat ze altijd in het midden scoorden en nu ineens een stuk daar boven. Dus toen ze gisteren de goede uitslagen zagen, zeiden ze: ja, nu klopt het beter.'' Om eraan toe te voegen: ,,We leren de kinde ren te evalueren en reflecteren. Check, check, dubbelcheck. Laat het ministerie dat de volgende keer ook doen. Hoe heeft dit in gods naam kunnen gebeuren?'' ZEELAND1 Binnen de raad was ophef ont staan over de de kosten die Pijpers vorig jaar in rekening bracht voor vervoer: 124.000 euro. Een belang rijk deel daarvan betrof het woon werkverkeer van de voorzitter van het college van bestuur vanuit zijn woonplaats Zutphen naar Utrecht. Universiteitsraadsleden meenden dat dat geld beter aan onderwijs en onderzoek besteed kan worden. Pijpers zei de wens van de raad voor efficiënter en zuiniger om springen met belastinggeld te be grijpen en kondigde aan dat de kosten voor vervoer van het gehele college dit jaar beneden de 100.000 euro zullen blijven. Daarbij speelt mee dat Pijpers na de zomer naar Utrecht verhuist, hetgeen zijn woon-werkverkeer aanzienlijk be perkt. Bestuurslid Annetje Ottow legde uit dat de universiteit nog enige tijd contractueel vastzit aan de leaseauto met chauffeur. Daarom kunnen de kosten niet op korte termijn nog verder omlaag. Student Sebastian Wijnands riep Pijpers op een sterker signaal af te geven door toch afstand te doen van de leaseauto. Zo ver wilde de bestuursvoorzitter niet gaan. ,,We zullen de kosten verla gen, daar kunnen wij elkaar vin den. Jullie vinden mij daarbij aan jullie zijde'', aldus Pijpers tot de studentenvertegenwoordigers. Op aandringen van de studenten zegde Pijpers toe op korte termijn met enkele scenario's te komen voor goedkoper vervoer die met de Raad van Toezicht besproken kun nen worden. Dat orgaan is uitein delijk verantwoordelijk voor ar beidsvoorwaarden, zoals de dienstauto. Raadslid Floris Boudens onder streepte graag een structurele re geling te willen zien en niet alleen een oplossing voor dit moment. Hij leest nog geen twintig jaar lite ratuur. Heeft twee romans op zijn conto en werkt momenteel aan de derde. Hij is pas 35. En toch werd schrijver en columnist van deze krant Özcan Akyol nu al gevraagd om het Boekenweekessay voor vol gend jaar te schrijven. ,,Ik dacht: misschien valt zo'n eer me ooit wel eens te beurt, maar dan later'', vertelt de auteur uit Deven ter. ,,Toen ik van het thema hoorde, begreep ik het wel een stuk beter.'' De CPNB, de stichting die de Boe kenweek organiseert, koos als thema rebellen en dwarsdenkers. Akyol: ,,Dit thema gaat over men sen die in allerlei vormen publice ren. Boeken, essays, columns. Die de boel proberen op te schudden, discussies willen ontketenen, soms mensen tegen zich in het harnas ja gen. Dat gaat ook wel over mij, ja, ik beoefen ook meerdere disciplines.'' Eigenlijk vindt hij het een 'heel lastige vraag', maar hij beschouwt zichzelf zeker als een dwarsdenker - en ook wel als een rebel. ,,Al blijft het gek om dat over j ezelf te zeggen. Ik geloof wel dat ik, zeker in de lite raire wereld, onaangepast overkom. Ik ben een non-conformist, deins er niet voor terug om een impopulaire mening te verkondigen.'' En buiten het werk? Akyol: ,,Och, dat is ook al zo lastig. Nou goed, ook al heb ik dan twee kinderen, ik ben niet een standaard burgermanne tje. Ik ben behoorlijk sociaal onaan gepast, ook al is dat niet iets om trots op te zijn.'' Speldje Een maand geleden stond een af spraak met een afvaardiging van de CPNB gepland op het kantoor van zijn uitgever, in Amsterdam. Daar werd Akyol verrast door het 'eer volle verzoek'. ,,Ik kreeg daar een speldje van de CPNB en de vraag of ik het essay voor mijn rekening wil nemen. Natuurlijk! Er is, als schrij ver in Nederland, een aantal dingen dat je kunt bereiken en het schrij ven van het Boekenweekessay is er absoluut één van. Kijk, ik ben pas begonnen met het lezen van litera tuur toen ik een jaar of 18, 19 was. En dan nu al zo'n mooi verzoek krij gen, dat vind ik oprecht bijzonder. Net als het feit dat ik het thema van de Boekenweek mag onthullen.'' Net als in zijn romans en co lumns hoopt Akyol ook in het Boe kenweekessay een toon te vinden die 'door iedereen begrepen kan worden en die ook voor bijvoor beeld jongeren toegankelijk is'. ,,Zodat zij ook begrijpen wat in mijn ogen de waarde van literatuur, columns en essays is in onze sa menleving, waar zo veel in bewe ging is. Ik wil de rollen van de schrijvers en journalisten bena drukken, dat zij allemaal een aan deel hebben in het scheppen van helderheid in alle ruis en polarisatie die we om ons hebben. Als dat me lukt, ben ik heel tevreden.'' DEN HAAG Het kabinet stelt dit jaar 149 miljoen euro extra beschik baar voor de eerstejaarsopvang asielzoekers. Dat gaat naar D66-mi- nister Sigrid Kaag van Ontwikke lingssamenwerking. Haagse bronnen die betrokken zijn bij de totstandkoming van de Voorjaarsnota bevestigen dit. Mi nister Kaag betaalt in het eerste jaar mee aan de opvang van asielzoe kers. Omdat zij ten onrechte te veel betaalde, wordt ze daarvoor gecom penseerd. Het ministerie van Justi tie en Veiligheid gaat meer betalen. Verwacht wordt dat de instroom van asielzoekers zal afnemen, de opvang de komende jaren korter duurt en dat de procedures efficiën ter gaan verlopen. Daarom zal het bedrag voor minister Kaag afnemen van 99 miljoen volgend jaar tot 41 miljoen in 2024. Eerder lekte uit dat het komende jaar 350 miljoen euro extra voor de jeugdzorg wordt uitgetrokken. Dat loopt op tot bijna één miljard euro over vijf jaar. Daarmee wordt tege moetgekomen aan gemeenten die te weinig geld hebben voor jonge ren met psychische of gedragspro blemen. Minister Bijleveld van Defensie krijgt 160 miljoen extra. Ze krijgt eenmalig 400 miljoen voor materi eel. woensdag 22 mei 2019 GO de uitslag is raar' Bijna twintigduizend groep- achters hebben een te hoog (18.288) of te laag (1566) advies gekregen. Bestuursvoorzitter van de Uni versiteit Utrecht Anton Pijpers wil nog geen afstand doen van zijn leaseauto met chauffeur. Een beslissing daarover is aan de raad van toezicht, zei hij gis ter tijdens een ingelaste verga dering van de universiteitsraad. Roeland Franck Utrecht Özcan Akyol (35) was niet alleen vereerd, maar ook verrast met het verzoek om het Boeken weekessay voor 2020 te schrij ven. Toen hij het thema hoorde, rebellen en dwarsdenkers, werd het plots een stuk logischer. Jeroen Schmale Deventer M Özcan Akyol hoopt de waarde van literatuur op jongeren over te brengen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5