M Kloosters Kunstweekend met 120 deelnemers Van alles te smikkelen op vierde editie Culitruck 7 90 JAAR NIEUWE TECHNIEKEN Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil krijgt de kans de uitdaging aan te gaan met nieuwe technieken de uitstoot van het broeikasgas CO2 verder terug te brengen. Toch extra zebrapad op Kennedylaan Tove Andersen, vice-presi dent van Yara internatio naal, had gistermiddag dat cadeau bij zich voor de jubilerende vestiging in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Yara heeft Australië uitgekozen om, met industriële dienstverle ner Engie, een groene waterstoffa- briek te ontwikkelen. Maar Ander sen zegde toe dat Yara in Sluiskil als eerste productielocatie aan de beurt is om nieuwe technieken in te voeren. Een mooier geschenk had Yara in Sluiskil zich wellicht niet kun nen wensen bij het begin van een feestweek ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan. Cokesovengas Het Italiaanse chemieconcern Montecatini nam in 1929 het voor touw bij de bouw van de kunst- mestfabriek, naast de inmiddels gesloten Cokesfabriek. Cokesovengas van de Cokesfa briek was tot 1966 dé grondstof voor toen nog - hoe mooi kan de naam van een bedrijf zijn - Com pagnie Néerlandaise de l'Azote, ofwel de Nederlandse Stikstof Maatschappij. In 1996 volgde de overgang naar Gronings aardgas, later aangevuld met gas uit andere bronnen, onder meer de Noord zee. Dat is eindig. Groene waterstof Groene waterstof is de toekomst, zoveel is zeker. Yara stoot nog jaarlijks 3,8 miljoen ton CO2 uit. Dat is overigens al een daling met 55 procent ten opzichte van 1999. Met groene waterstof, geprodu ceerd met duurzame elektriciteit, moet de uitstoot praktisch tot nul terug te brengen zijn. ,,Maar deze techniek is nog niet voorhanden", liet vice-president Andersen niet na te benadrukken. Laat staan op een schaal waarop Yara opereert, kan daaraan worden toegevoegd. Hoe lastig het is nieuwe tech nieken toe te passen, kwam tot ui- ting in de speech van algemeen directeur Michael Schlaug van Yara Sluiskil. De afgelopen tien jaar heeft Yara in Sluiskil in totaal 1,1 miljard euro geïnvesteerd, in Met Ureum 8 kunnen nog niet die gespecialiseerde kunstmestproducten worden gemaakt die wij voor ogen hebben zowel onderhoud als nieuwbouw. De laatste nieuwe fabriek, Ureum 8, is vorig jaar opgeleverd, waar mee de uitstoot van ureumstof fors is gedaald. ,,Maar", stak Schlaug niet onder stoelen of banken, ,,met Ureum 8 kunnen nog niet die gespeciali seerde kunstmestproducten wor den gemaakt die wij voor ogen hebben." Vandaar ook dat Ureum 8 nog niet officieel in gebruik is genomen en Yara het negentigja rig bestaan heeft aangegrepen om zich te manifesteren. Oud-werknemers zijn vandaag uitgenodigd, morgen zijn contrac tors en onderaannemers aan de beurt, gevolgd door een groot per soneelsfeest op vrijdag en een open dag op zaterdag. Voor de open dag hebben zich al zo'n 1500 mensen aangemeld, in totaal kunnen er 1950 komen. Met name in de middaguren is er nog plek. Klankbordgroep Een bedrijf als Yara ontleent het bestaan aan zijn werknemers (ruim zeshonderd), maar ook aan de omgeving. Leden van de klank bordgroep waren gisteren ook aanwezig. Ze waren lovend over de samenwerking. Voorzitter Jan van der Geld gaf ruiterlijk toe geen deskundige te zijn. ,,Dat hoeft ook niet. Als ze maar kun nen uitleggen, waar ze mee bezig zijn, en dat kan Yara." TERNEUZEN Bijhet winkel centrum in de Terneuzense Kennedylaan komt dan toch een extra oversteekplaats. Al een hele tijd drongen de raadsfracties van Sociaal Terneu- zen, TOP/Gemeentebelangen en PvdA hierop aan vanwege de veiligheid. Het college van B en W heeft onlangs besloten tot aanleg. Besprekingen met een grondeigenaar zorgeden echter- voor vertraging. De oversteekplaats komt hal verwege twee bestaande zebra paden, tussen de Aldi in het nieuwe Kennedy West-centrum en het Leen Bakker-filiaal. Voet gangers steken daar al veel over. Kunstweekend in Klooster- zande wordt weer groots. Za terdag en zondag doen er ruim 120 kunstenaars aan mee, on der wie hele jonge. Leerlingen van basisschool 't Getij houden een expositie van werken die zij met kunste nares Linda Geus hebben ge maakt. Hun tentoonstelling is in kinderkledingzaak Trijntje Nickel aan de Cloosterstraat. Kinderen tot veertien jaar kunnen ook meedoen aan een kunstwedstrijd, met kans op 'verrassende prijzen'. Op tien plekken zijn zater- dag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur kunstenaars actief. Een wandel- en fietsroute leidt langs de locaties, onder meer de kunsttuin van Frida de Bakker aan de Hulsterweg, Atelier 3A aan het Marijkeplein en dorpshuis Binnendéur aan de Pastoor Smuldersstraat. Startpunt is de Hof te Zande- kerk, waar een kunstmarkt is. Het wordt het twaalfde Kunstweekend. Zaterdag en zondag wordt regen voorspeld. Tjarda Schakelaar, één van de organisatoren: ,,We zijn voor bereid, maar het liefst houden we het natuurlijk droog." Saté, 'toffe tosti's' en alles wat je maar kunt bedenken van de barbe cue. Het is zaterdag en zondag te krijgen op de vierde editie van cu linair festival Culitruck op het Oranjebolwerk in Hulst. De organisatie is dit jaar overge dragen aan evenementenbureau Festive Events in Goes, omdat de oprichters te druk waren met an dere werkzaamheden. ,,Ze blijven er wel bij betrokken, maar in plaats van rennen, vliegen en stressen kunnen ze nu lekker relaxed een biertje drinken, lacht Sofyan Azza- gari van Festive Events. De wisse- ling van de wacht gooit het pro gramma niet om. ,,We doen het zelfde. Er is een groot aanbod aan foodtrucks, drankjes en live mu ziek. Ook voor kinderen is er van al les te doen." Niet weggooien Chef Edwin Vinke van tweester renrestaurant De Kromme Water gang in Slijkplaat verzorgt zaterdag een sterrenlunch, met het thema 'full taste, no waste'. ,,Om te laten zien dat j e niet al j e eten moet weg gooien, want er wordt veel te veel voedsel verspild." Culitruck begint zaterdag om 11.00 uur en zondag om 12.00 uur. Toegang is gratis. woensdag 22 mei 2019 Harmen van der Werf Sluiskil Drumboost opende de jubileumweek van Yara Sluiskil met trommelmuziek. foto camile schelstraete -Michael Schlaug, algemeen directeur Yara Sluiskil KLOOSTERZANDE Het Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54