w, m*. 'iï Bedrijven strijden tegen elkaar voor KNRM Zeeland t. lil M* 1' Lustrum voorAbdijbierfestival 7 AMBTENAREN AFVALESTAFETTE Rondlummelen tijdens de lunch was er gisteren in het gemeentehuis niet bij. Een club ambtenaren ging met groene hesjes en knijpers de straat op om op te ruimen. De afvalestafette op Schouwen- Duiveland is van start. Vier avonden wandelen rond Haamstede SNUFFELMARKT MIDDELBURG woensdag 22 mei 2019 i et de zooi op straat valt het in de buurt van het gemeente huis in Zierikzee op I het eerste gezicht mee. Al is het niet het gebrek aan zwerfvuil dat Jos Baan en Josine van Loon van Nederland Schoon het meest opmerkelijke vinden aan Schouwen-Duiveland. ,,Wat vooral opvalt, is de energie die hier aanwezig is iets tegen zwerfafval te doen. Aanpakkers zijn het. Is er een idee dan wordt dat direct op gepakt." Knijpers En hoe. Gistermiddag lieten 35 medewerkers van de gemeente Schouwen-Duiveland de kantine tijdens hun lunchpauze links lig gen en trokken naar buiten met knijpers en vuilniszakken. Zij trapten daarmee de afvalestafette op het eiland af. De bedoeling is dat steeds meer bedrijven en an dere organisaties zich bij dit initia tief aansluiten en zich bewust LX* f vf.v J ^ïis'rai W L ft' j, iifS. V tmMf.ÈM l lil—llll £9 gaan inzetten om hun omgeving schoon te houden. Wethouder Ankie Smit gaf het estafettestokje over aan Guust Sluijs van World of Drinks. Die lunchpauze offeren we met genoegen op Die twijfelde geen moment toen hem werd gevraagd mee te doen. ,,We houden de omgeving toch al schoon, want we vinden het ook belangrijk voor het aanzicht van de winkel dat het er netjes en schoon uitziet." Hou je het een beetje bij dan kost het wekelijks misschien een half uur om alles recht te trekken, schat Sluijs de in zet van de medewerkers van zijn Zierikzeese drankenzaak in. ,,Door mee te doen aan de estafette ho pen we inwoners en bedrijven in de omgeving te stimuleren ook op te ruimen. Want je moet dit wel met z'n allen doen." Cadeautje Schouwen-Duiveland is sinds kort focusgemeente van Nederland Schoon; een organisatie die streeft naar het voorkomen van zwerfaf val én naar participatie. Baan en Van Loon geven vanuit die organi satie advies: hoe kun je onderne mers of scholieren bij een scho nere omgeving betrekken en hoe maak je van een afvalbak een hot spot? Dat ze nu even mee afval prikken, is uitzonderlijk. ,,Een ca deautje", lacht Van Loon. Ook ambtenaren hebben er lol in. ,,Die lunchpauze offeren we met ge noegen op", zeggen Gertjan Benou en Paul van Tuil. Hoewel het er niet direct rommelig oogt, hebben de mannen nog aardig wat troep uit bosjes en bermen weten te plukken. ,,Het is een goede actie dit. Het maakt je bewust van wat er eigenlijk allemaal ligt. Met een klein rondje hebben we toch een flinke bodem bij elkaar geraapt." Boxershort Plastic flessen, tankstationhand schoentjes, peuken en een boxers hort. Al dan niet georganiseerd trekken met enige regelmaat zwerfvuilrapers over het eiland. En toch lijkt er nooit een einde te ko men aan de troep. Zinloze missie? ,,Nee", vindt wethouder Ankie Smit. ,,Alles wat er ligt, is in prin cipe een bedreiging voor dieren en, door de toxische stoffen, voor het milieu. De beweging om daar iets aan te doen, wordt steeds groter en de drempel om elkaar aan te spre ken lager." Bovendien, leggen Baan en Van Loon uit: trekt vuil vuil aan. ,,Het is misschien een utopie dat het ooit helemaal schoon zal zijn, maar het is wetenschappelijk be wezen dat als je boven een bepaald niveau van vervuiling komt het niet meer uitmaakt. Dan gooien mensen hun troep er gewoon bij." Westhoek in Burgh-Haamstede houdt in de derde week van juni voor de veertigste keer de avond vierdaagse. Dit jaar mogen op de laatste avond voor het eerst ook de aller kleinsten meedoen aan de tocht van vijf kilometer. Buiten de vijf kilometer kunnen de deelne mers van dinsdag 18 tot en met vrij dag 21 juni ook afstanden van acht en vijftien kilometer lopen. De routes variëren elke dag. Meedoen kost 3,50 euro per per soon, inschrijven kan dinsdag avond vanaf 18.00 uur op het complex van FC De Westhoek of vooraf via fcdewesthoek.nl. NEELTJE JANS Het KNRM- event Captain of Sales, waar van de landelijke editie dit jaar voor de derde keer in Noord- wijk wordt gehouden, krijgt een 'dependance' in Neeltje Jans. De Zeeuwse editie van dit competitieve goede doelenevent wordt 13 septem ber gehouden bij KNRM Neeltje Jans. Tijdens Captain of Sales strij den bedrijventeams, be staande uit twee personen, te gen elkaar in allerlei spelon- derdelen, waarbij ze zowel ac tief moeten zijn als moeten nadenken. Deelname aan het evenement is gratis, met de opdrachten valt wél geld te winnen. Dat is door sponsoren beschikbaar gesteld en komt ten goede aan de organisator. de KNRM Zeeland. Met lande lijk 1300 vrijwilligers en tach tig reddingboten, moet zij het volledig hebben van vrijwil lige bijdragen van donateurs en nalatenschappen. De KNRM nodigt Zeeuwse be drijven uit ook een team af te vaardigen. Deelnemers hoeven niet per se in de sales te wer ken. Aanmelden kan via Cap- tainofsales-zeeland.nl of door te bellen met 06-24239487. MIDDELBURG Stichting Bier in Zeeland organiseert vrijdag en za terdag het vijfde Abdijbierfestival in de Abdij van Middelburg. Vanwege het lustrum zijn er meerdere bijzonderheden en nieuwe biertjes. Zo wordt het Oost- kerkbier Jolijt gepresenteerd. De opbrengst van dit bier, dat ge noemd is naar stadsbouwmeester Louis Jolijt onder wiens supervisie de bouw van de kerk in 1667 gereed kwam, komt geheel ten goede aan de Oostkerk. In de Kloostergangen presente ren veel brouwerijen hun bieren. Sommige hebben een primeur in het vat. Bierquiz Chefkok Edwin Vinke van het ster renrestaurant De Kromme Water- gang en zijn zoon Tom hebben een driegangen foodpairing-arrange- ment samengesteld. Verder zijn er optredens van tien bands, afgewis seld met de presentatie van pri meurs en de Bierquiz. Het Abdij bierfestival wordt vrijdag om 16.00 uur geopend. Tickets zijn verkrijg baar via abdijbierfestival.nl. Zaterdag a.s. 25 mei SD Op pad met knijpers en afvalzakken Esme Soesman Zierikzee Vx i i .i tf.'i.v '4,!' Vkvwnf Normaal gesproken houdt Kees Paauwe zich als gemeentelijk projectleider onder meer bezig met grote rioleringsprojecten en met mas ter- en dorpsplannen. Nu ligt zijn focus op zwerfafval. foto ernesta verburg -Paul van Tuil en Gertjan Benou, gemeente Schouwen-Duiveland Kijk op de site bij /video Zwerfafvalestafette van start op Schouwen- Duiveland BURGH-HAAMSTEDE FC De Op de markt, toegang GRATIS, van 09.00-17.00 UUR. INFO: 0118-62 47 36 |f}| SCHETSMARKTEN@ZEELANDNET.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50