Minister Slob: Met alternatieve toets is niks mis 4 Terreurverdachte Abdelaziz A. zou AIVD-informant zijn geweest EINDTOETS FOUT ADVI ES De minister was met ambtenaren aan de slag omdat er 'zorgwek kende verschillen' waren gecon stateerd tussen schooladviezen van de centrale eindtoets (voor heen cito) en die van de andere vier toetsaanbieders. ,,We hebben toen iedereen bij el kaar geroepen. We moesten we ten: is het dit keer gewoon wat ho ger dan we gewend zijn? Maar er bleek met verkeerde cijfers te zijn gewerkt. Bij de doorvertaling - want je wil dat er geen verschillen tussen de toetsen bestaan - is een fout gemaakt bij alle toetsen, be halve de centrale eindtoets.'' ,,Dat weten we nog niet. Op basis van cijfers van voorgaande jaren weten we dat het om 8 procent gaat van het totaal aantal leerlin gen dat de eindtoets maakt. Dan kom je op ongeveer 2000 leerlin gen uit. Maar of het er nou 2000 of 3000 zijn, iedere leerling die dit meemaakt, is er één te veel.'' ,,Dit is een moment in het school leven waar heel veel gevoel bij zit. Iedereen vraagt: waar ga je heen? Ouders hechten er ook veel belang aan. Als dan blijkt dat er een keuze is gemaakt en je hoort ineens dat er een fout is gemaakt. 'Wat?! Een Dat de toetsadviezen van bijna 20.000 groepachters niet blijken te kloppen, komt voor leraren en leerlingen niet uit de een. Ook de dochter van Claudia Hamilton scoorde hoger voor de eindtoets; havo/vwo in plaats van vmbo-t/havo. ,,Voor haar zelfver trouwen was dat heel leuk. Ze was ook heel trots'', vertelt deze moe der. De school besloot het advies op te schroeven naar havo. Of dat zo blijft, is voor deze groep 8-leer- ling nog onzeker. Ze is op school kamp en krijgt weinig van alle on rust mee. ,,Het was een leuke op steker, maar we hadden al besloten dat ze gewoon in een vmbo- De Syriër Abdelaziz A., die vast zit vanwege deelname aan een terroristische organisatie, was een jaar lang informant van de AIVD. Dat meldt tv-programma Nieuwsuur. A. sprak meerdere keren met AIVD-medewerkers en kreeg in totaal enkele duizenden euro's voor zijn informatie. Hij kreeg eind 2017 bekendheid toen Syri sche activisten hem herkenden als gevaarlijke jihadist uit het strijdgebied. Dat was in debat centrum De Balie in Amsterdam, waar een documentaire werd ge- draaid over Raqqa, de hoofdstad van het toenmalige kalifaat. Een jaar later werd hij opgepakt we gens deelname aan de jihad. Dit jaar kwam hij in het nieuws toen zijn ex-vriendin, journalist Ans Boersma, Turkije werd uitge zet. Volgens het Openbaar Minis terie had zij A. geholpen bij het verkrijgen van valse papieren om Nederland binnen te komen. Hoewel hij de aanklachten tegen hem ontkent, gaf A. begin deze maand aan liever in voorarrest te blijven zitten. Bij vrijlating zou hij mogelijk worden uitgezet. Eerste zesling in Polen geboren Positie van Kurz wankelt Onderzoek naar verlof tbs'ers Millennials zijn pessimistisch fout?!' En die fout heeft gevolgen voor jóüw kind! Dat is een mo ment van grote teleurstelling en misschien van woede. Dat snap ik allemaal.'' Slob wijst naar zijn borst: ,,Hier zit óók een minister met gevoel.'' ,,Daar moesten we snel communi ceren, omdat er diploma's uitge reikt zouden worden. En di ploma's kunnen we niet terugha len. Het verschil is nu dat we pre cies weten om welke leerlingen het gaat.'' ,,Scholen kiezen vaak heel bewust voor een alternatieve toets. Met de toets is niks mis.'' ,,Ik ben al bezig met de eva luatie van de eind toets. Als de kruit dampen hiervan zijn neergedaald, kunnen we kij ken of we nog iets gemist hebben. Het is te vroeg om te zeggen of dat voorkomen had kunnen worden.'' lucht vallen. Zij verbaasden zich al over de hoge uitslagen. ,,Ik heb een sterke klas, maar dit was wel héél sterk.'' Middenin de meivakantie kreeg groep 8-juf Leony van Dam een te lefoontje van haar collega: de toetsresultaten zijn binnen, je móet kijken. ,,We zagen gelijk: dit is raar.'' Leerlingen die normaliter op vmbo-t-niveau presteren, had den nu ineens een havo/vwo-ad- vies aan hun DIA-toets overge houden. Direct na de vakantie zijn de leerkrachten met hulptroepen van hun Wilhelminaschool in Hel mond om de tafel gegaan om alle resultaten onder de loep te ne men. Liefst 28 van de 53 groep 8'ers hadden een hoger toetsadvies dan verwacht. ,,Dit kon niet waar zijn. Ik heb een sterke klas, maar dit was wel héél sterk. Normaal moeten we één of v twee adviezen heroverwe- V gen'', zegt Van Dam. Bijde school gingen de alarmbellen rinkelen. Er moest een fout zijn ge maakt. Ze belden met de toetsaanbie- der DIA, sein den sectoror ganisatie PO- Raad in en schakelden met het mi nisterie van Onderwijs. Van Dam: ,,Dit ging om 'onze' kinde ren. We kun nen ze niet naar havo/vwo sturen als ze dat niet aankunnen.'' De Wilhelmina- school bleek niet de enige die vraagtekens plaatste bij de hoge toetsadviezen. Bij de toetsaanbie- ders en het ministerie van Onder wijs kwamen begin mei meerdere meldingen binnen. Daarom be sloot minister Arie Slob de zaak te onderzoeken. Vorige week werd de ernst van de zaak duidelijk: er is een rekenfout gemaakt bij de Ex pertgroep Toetsen PO, die alle ver schillende toetsen tegen elkaar af weegt om eerlijke scores te krijgen. Bijna twintigduizend groepach- ters hebben een te hoog (18.288) of te laag (1566) advies gekregen. Het gaat om leerlingen die een an- W De fout is gemaakt bij de berekening om toetsen gelijk te waarderen dere eindtoets maakten dan de welbekende centrale (voorheen cito); DIA, Route 8, Iep of AMN. Vooral voor de kinderen die een te hoog advies kregen, kunnen de gevolgen verstrekkend zijn. Eerder kregen ze een schooladvies van hun juf of meester. Alleen met een hoger toetsresultaat kan dat naar boven worden bijgesteld. Schrijnende In gesprekken met de ouders moet de school beslissen of een groep- achter daadwerkelijk een hoger schooladvies krijgt, waardoor de leerling mogelijk naar een andere middelbare school kan. Er druppe len schrijnende verhalen binnen over kinderen die door het hogere toetsadvies toch naar hun ge droomde middelbare school kon den. Maar nu spat die droom uit- woensdag 22 mei 2019 GO Op zondag respecteert Chris tenUnie-minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs doorgaans de zondagrust. Afge lopen weekend was dat wel an ders. Hanneke Keultjes Den Haag Bij hoeveel leerlingen werd het schooladvies op basis van de toets bijgesteld? Dit is een drama voor leerlingen en ouders. Op sociale media toonden velen zich zo trots op het hogere toetsresultaat van hun kind. 'We zagen gelijk: Door een fout kregen duizen den scholieren na de toets een verkeerd schooladvies. foto anp NIEUWSUUR WARSCHAU Een Poolse vrouw heeft zondag een zesling ter wereld ge bracht. De vier meis jes, twee jongens én hun moeder verkeren in goede gezondheid. De artsen dachten dat het om een vijfling ging en werden ver rast door de zesde. Het is de eerste zesling ooit in Polen. Slechts 1 op de 4,7 miljard natuurlijke zwangerschappen re sulteert in een zesling. WENEN De positie van de Oostenrijkse bonds kanselier Kurz wan kelt. Het parlement stemt volgende week over een motie van wantrouwen. Nooit eerder moest een bondskanselier weg. LELYSTAD De Inspectie Justitie en Veiligheid onderzoekt of het toekennen van vrijheden aan tbs'ers wel goed verloopt. Aan leiding is de dood van een 72-jarige man uit Lelystad, die mogelijk is gedood door een tbs'er op proefverlof. Het aan tal incidenten moet zo veel mogelijk worden teruggedrongen. Het onderzoek naar re socialisatie is in de zes Forensisch Psychiatri sche Centra. ONDERZOEK Millennials maken zich het meest zorgen om het klimaat (29 pro cent), inkomensgelijk heid (22) en terro risme (19). Dat blijkt uit onderzoek van De- loitte in 42 landen. Volgens Deloitte heerst breed pessi misme over het eigen leven en over overhe den en wereldleiders. Slechts 39 procent geeft aan kinderen te willen. 52 procent wil een hoog salaris. Bij het diplomadrama bij VMBO Maastricht was het voor leerlin gen lang onduidelijk waar ze aan toe waren. Wilde u dat dit keer voorkomen? Bent u bang dat scholen nu zeg gen: volgend jaar kiezen we toch maar de centrale eindtoets? Dat één fout zo'n grote Mk. impact kan hebben, toont de kwetsbaarheid van het systeem aan. Wat gaat u daaraan doen? Minister Arie Slob van onder wijs. FOTO ANP Ellen van Gaalen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4