ZEELAND GEBOEKT Bookstore Day in de Zeeuwse boekhandels Eigendunk in vrome verpakking 12 ZEELAND Tanja Huissoon schreef haar eerste roman. Over hoe Sasha in Goes zich verbonden voelt met de joodse Sara in Auschwitz. ,,We zijn meer dan het leven hier." Zaterdag 25 mei wordt in heel Nederland de derde editie van Bookstore Day gehouden: de dag van de zelfstan dige boekhandel. De Zeeuwse boekhandels bieden een gevari eerd programma met een cursus Downton Abbey Engels, een his torisch avontuur met Rob Rug- genberg, lezingen van John Bro- sens over de Zeeuwse Engeland vaarder Pieter Dourlein, een vei ling van kinder-Rietveldstoelen en nog veel meer. De program ma's: Zeeuwse schrijvers Goede boeken zijn er genoeg, maar aan goede boektitels is er enorm gebrek. Mijn fa voriete titel is en blijft De dag dat de mayonaise mislukte, met grote dank aan Marjan Berk. Maar laatst stuitte ik op een titel die ook en kele radertjes in mijn fantasie op gang bracht. Het leven van Jezus in Veere en omstreken heette het boek, geschreven door Lo van Driel, ge wijd aan de vooral als Zeeuwse schilder bekende Reimond Kimpe (1885-1970). Dat was de man die erin slaagde in twéé oorlogen fout te zijn en zich een leven lang over zijn lot beklaagde. Een gulle gever be dacht mij laatst met twee boekjes die Kimpe publi ceerde, met daarbij de met enig sarcasme gebrachte mededeling: de man is óók een Zeeuwse schrij ver. Levenswetten en Langsheen den gulden middenweg heten de twee boekjes, allebei verschenen in 1912 bij Algemeene Boekhandel 't Ker souwken te Antwerpen. Geen be ste titels, en de inhoud is niet veel beter. Langsheen den gulden mid denweg bevat filosofische aforis men, om het genre zo maar aan te duiden. Dit soort uitspraken: Godsdienst is lafheid, wijsbegeerte waan. Tusschendoor voert de ware weg van het leven, met als uitgangs punt uw gemoed, de gulden midden weg. Levenswetten biedt verhalen, ge schreven in sierproza: 'heerlijk be wust, ging weer dragen op 't wie gende dijenbeweeg de sierlijke lijn van haar lijf. Maar Kimpes favoriete literaire genre blijkt de poëzie te zijn ge weest. Zijn biograafVan Driel ont dekte een hele stapel gedichten, voor een deel in 1944-1945, in een Zeeuws interneringskamp ge schreven. Daarbij zijn gedichten over Walcheren, een voortzetting van een persoonlijke traditie. In 1913 had Kimpe namelijk ook een bundel 'Verzen' gepubliceerd, met een paar dichterlijke verslagen van bezoekjes aan Veere. Zo schildert hij met woorden de Veerse avond sfeer: alleen een laatste zonneglim/ op 't hoogste van den hoogen toren;/ donker-diep voor hooge sluizen. Tussen het dichtwerk is er nogal wat eigendunk in vrome verpak king. Hij is wel een 'zwak'ling', schrijft hij, maar 'voldoende sterk' om voor God te vechten. Het leven van Jezus in Veere lijkt merkwaar dig veel op het leven van Kimpe aldaar. voorbij zijn Hoe Tanja Huissoon aan het schrijven kwam? Dat is een lang verhaal. Aan haar debuutroman Het zal nooit voorbij zijn gaat een jarenlange ervaring vooraf, waarin ze het idee had met een joodse vrouw in de Tweede Wereldoorlog verbonden te zijn. Reïncarnatie, contact met een vorig leven, dat zijn kernbegrippen. Tanja werd in 1975 geboren in Colijnsplaat. Haar opa was van Armeense afkomst, hij was tijdens de oorlog op Noord-Beveland terecht gekomen. Ze volgde een lerarenopleiding Ne derlands en geeft inmiddels twaalf jaar privé- lessen aan mensen met dyslexie. Bij Praktijk Norea in Middelburg volgde ze de opleiding 'intuïtieve ontwikkeling en coa ching'. Sinds vier jaar heeft ze een eigen coachingspraktijk in Kapelle. Als ze vertelt waar de roman vandaan komt, gaat ze terug naar wat ze haar nachtmerrie noemt. Die begon toen ze twin tig jaar was. Steeds dezelfde, hard-realistische droom, waarin ze in haar rug werd geschoten. Vanuit die droomwereld kreeg ze belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog. Ze kwam gevoelsmatig in de we reld van de vervolgde joden te recht. Dat verleden drong zich op, zo sterk, dat ze per se naar Israël wilde. Dat was rond het jaar 2000, in een tijd dat het daar niet veilig was. Ondanks het negatieve reisadvies ging ze. Verder dan Eilat in het uiterste zuiden van het land kwam ze niet. Terug in haar woonplaats Kapelle abon neerde ze zich op de Engelse versie van de Je rusalem Post, twee jaar lang. Er kwam joodse muziek in huis. Tanja: ,,Ik bezocht de joodse wijk van Antwerpen. Daar kreeg ik een huil bui, midden op straat. Een man nam me mee naar zijn kantoortje en vertelde over zijn zoon, die met vorige levens bezig was. Niet veel later vond ik in de bibliotheek in Middel burg een folder over een regressie- en reïncar- natietherapie. Ik heb meteen een afspraak gemaakt, ik voelde me er klaar voor." Dat was 2012. „Tijdens die therapie werd alles duidelijk. Ik lag daar en er begon een hele film te spelen. Ik zag het concentratiekamp, ik zag mezelf als vrouw, ik kreeg de naam door, Sara." Tanja ging nog twee keer naar Israël en bracht vier keer een bezoek aan Auschwitz-Birkenau, het kamp waar meer dan een miljoen joden werden ver moord. Ze zegt: ,,Ik voelde me sterker worden, alsof ik daar iets van mezelf terugvond wat ik was kwijtgeraakt. Het was een deel van mijn ziel, van wie ik ooit was geweest." Ze kreeg het idee dat haar verhaal verteld moest worden. ,,Omdat het mensen kan hel pen", zegt ze. ,,Wie worstelt met onverklaar bare trauma's kan in het boek vernieuwende inzichten vinden." In de roman lezen we over Sara, een Poolse vrouw die in 1944 vanuit Hongarije in Birkenau arriveert. Honger, dood, ziekte, onderdrukking, haar leven wordt een hel. Tot SS-Hauptsturmführer Sebastian Kohlmann een oogje op haar laat vallen. Hij zorgt dat ze kan overleven. In tussenliggende hoofdstukken maken we kennis met Sasha, die anno 2018 met haar vriend Sepp in Goes woont. Het botert niet tussen die twee. Sasha ontmoet een vrouw, Yarah, met wie ze wel meteen een klik heeft. Ze blijken in een vorig leven samen in Birkenau geweest te zijn. De schrijfster zegt: ,,We zien onszelf veel te klein. We zijn meer dan het leven hier, meer dan onze naam alleen. Het leven wordt er rij ker door als je jezelf groter gaat zien." woensdag 22 mei 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers We leven meer dan één keer 't Spui, Vlissingen 10.00-12.00 uur: optreden leerlingen viool van de Zeeuwse Muziekschool. 12.00-13.00 uur: Josephine Rombouts - bekend van het boek Cliffrock Castle - geeft een shortcursus Downton Abbey En gels. 15.00-16.00 uur: Wanda Reisel (1955) sig neert en vertelt over haar roman 'Adam'. 16.00-17.00 uur: Oud-China-correspon- dent Oscar Garschagen vertelt over zijn boek 'De Chinese droom'. de Drvkkery, Middelburg 10.00-14.00 uur: Maak je eigen vulpen. Met een speciaal apparaat van pennenfabrikant Kaweco. Kosten: 21,50 euro. 10.00-17.00 uur: Kleuren op de reuze kleurplaat van 'De waanzinnige boomhut'. 10.30-11.30 uur: Ter gelegenheid van de publicatie van zijn fotoboek '50 jaar fotogra fie, van Amsterdam tot Zeeland' houdt foto graaf Ben Seelt een filosofische voor dracht. 12.30-13.15 uur: Dorothé Tempelman-Ven- selaar over haar boek 'Jacoba van den Brande' (1735-1794), echtgenote van Johan Adriaan van de Perre. 13.30-14.00 uur: Presentatie stadswan deling Peter Sijnke: 'De verdwenen stad'. Stadswandeling vanaf 14.00 uur, deelname 2,50 euro. 14.30-15.30 uur: Kinderworkshop 'Maak je eigen Mondriaan' met kunstdocent Rob Marinissen (CSW Toorop Talent College). 14.30-15.30 uur: Rogier de Jong publi ceerde de dichtbundel 'Memento', over weerbarstigheid van het geheugen en her- inneringen aan een verloren geliefde. Le zers kunnen met hem in gesprek gaan over deze thema's. Na afloop ontvangen ze een wenskaart met een gedicht naar keuze. 15.30-16.30 uur: Live muziek van JP de Klerk, semi-akoestisch optreden met doch ter Lonneke als backing vocalist en gitarist Ralf Wychgel. 16.30-17.30 uur: Veiling kinder-Rietveld- stoelen voor Stichting de Vrolijkheid. De stoelen zijn gemaakt door leerlingen van de CSW. Onder voorbehoud van voldoende deelname. De Boekenmolen, Meliskerke 10.00-11.00 uur: Rita Bourez uit Valkenisse leest voor. 11.00-12.00 uur: Beleef een historisch avontuur met Rob Ruggenberg. 12.00-13.00 uur Live muziek door Kees de Putter op harmonica, hommel, vlier en vleugel. 13.00-14.00 uur: Rob Ruggenberg neemt je mee in een historie uit zijn jeugdboeken. 14.00-15.00 uur: Voorleessessie van Rita Bourez uit Valkenisse. De Koperen Tuin, Goes 13.00-14.00 uur: Meet and greet met thrille rauteur Nathalie Pagie, haar nieuwste thril- ler 'Roadtrip' verscheen onlangs. 14.30-15.30 uur: John Brosens vertelt over zijn nieuwste boek 'Sprong naar het duister'. Het Paard van Troje, Goes 13.30-14.30 uur: John Brosens signeert 'Sprong naar het duister'. 14.30-16.30 uur: Danker Jan Oreel sig neert zijn nieuwe strip 'Ridders van Gelre, ons verloren hertogdom'. 14.30-16.30 uur: Dorothé Tempelaar-Ven- selaar signeert haar nieuwe boek 'Jacoba van den Brande', (1735-1794), echtgenote van Johan Adriaan van de Perre. Lectori, Kapelle 11.00-13.00 uur: Ellen De Vriend signeert en leest voor uit haar 'Pain au chocolat'. 14.00-15.30 uur: Afsluiting Annie M.G. Schmidtweek, met Floddertje-verkiezing (verkleedwedstrijd) en kinderburgemeester Hessel Kole leest voor. De Vries, Zierikzee 11.00-12.00 uur: John Brosens signeert en vertelt over zijn 'Sprong naar het duister'. 12.00-14.00 uur: Ontmoet Angelique van der Bijl, schrijfster van de thriller 'Het wees kind van Haamstede'. Mario Molegraaf Jan van Damme Tanja Huissoon. foto ernesta verburg Zielsontmoetingen door de sluiers van de tijd ROMAN Tanja Huissoon: Het zal nooit voorbij zijn. Uitgeverij Paris Books, hardcover, 232 pa gina's, 20,- euro. Het boek wordt zaterdag 25 mei gepresenteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44