f Winnares Ton: 'Het was een hel' Beachsoccer 'interland primeur' in Terneuzen ZEELAND 11 ren treden. Thor Hushovd, Tom Boonen, Sir Bradley Wiggins, Niki Terpstra en Dylan Groenewegen. Het is maar een kleine greep uit een imposante waslijst van ren ners die later furore hebben ge maakt bij de profs. „Eigenlijk is het niet meer dan logisch. De Junioren Driedaagse is voor jonge renners ontzetten belangrijk. Je krijgt daarin de kans om je te meten met de internationale top in de belang rijkste facetten van de wieler sport." Met name om die reden schrij- Je krijgt de kans om je te meten met de internationale top in de belangrijkste facetten van de wielersport ven elk jaar de ploegen zich mas saal in. ,,Je ziet bij de junioren niet vaak dat je in dezelfde koers zoveel diverse elementen van de wieler sport tegenkomt. Waaiers, kas seien, tijdrijden, sprinten, heuvels; het zit allemaal in de Junioren Driedaagse. Dat maakt de wed strijd uniek en een ideale leer school." Essentieel belang Volgens De Cauwer zijn dergelijke jeugdwedstrijden van essentieel belang voor het voortbestaan van de wielersport. ,,Ik ben niet voor niets donateur van de juniorenedi tie van Parijs-Roubaix. Het jeugd- wielrennen is enorm belangrijk. Ik denk dat we zelfs in het wieler- gekke België nog veel van jullie kunnen leren op dat gebied." De Cauwer noemt de goede structuur van de Nederlandse wielersport als voorbeeld. ,,In Ne derland kunnen jonge fietslief- hebbers al vroeg kennismaken met de wielersport via de dikke banden races. Dat heb je bij ons niet. In België kan je eigenlijk pas rond de leeftijd van vijftien jaar echt beginnen. Wie ver wil komen in de wielersport kan beter vroeg starten. Van der Poel en Van Aert zijn daarvan het bewijs. Natuurlijk zijn er uitzonderingen zoals Greg van Avermaet, Tom Dumoulin en Primoz Roglic, maar neem van mij aan, wie vroeg begint, heeft een voordeel." Dat is exact de reden waarom we volgens De Cauwer een wedstrijd als de Junioren Driedaagse moeten koesteren. ,,De Nederlandse wie lersport heeft de voorbije jaren flinke stappen gezet. Wedstrijden als de Junioren Driedaagse hebben zeker daaraan bijgedragen. Versta me niet verkeerd, in België hebben we ook veel toppers, maar weinig echte winnaars. Gelukkig kunnen we nog juichen voor Mathieu van der Poel, dat is tenslotte ook een halve Belg", besluit De Cauwer met een knipoog. ,,De eerste uurtjes en kilometers vlogen voorbij'', blikt Ton terug op de race. ,,Achteraf zelfs iets te snel, maar die conclusie trok ik pas na een uurtje of veertien. Het rondje van 1,2 kilometer lang was een beetje aangepast, omdat er werk zaamheden waren. Daardoor lag er een heel klein heuveltje in het parkoers. Nou ik kan je vertellen, dat heuveltje voelde na 180 kilo meter als de Hoge Hill in Dom burg.'' ,,Langs het parkoers was er voor muziek gezorgd. Enkele vrouwen zongen allerlei mantra's. Ontzet tend lief en ze lachten je ook nog iedere ronde heel vriendelijk toe, maar het is absoluut niet mijn muzieksmaak. Ik probeerde bij ie dere doorkomst vrolijk terug te la chen, maar in mijn gedachten ontwikkelde ik moordneigingen na vele uren lopen. Misschien is dat wat overdreven'', relativeert Ton. ,,Maar ik kan heel nare ge dachten krijgen na zo lang lopen. Zo hoopte ik na 18 uur lopen dat het zou gaan onweren en dat de wedstrijd gestopt zou worden. Na 23 uur lopen dacht ik dat ik na deze race mijn ultraloop-carrière zou beëindigen. Bizar wat lang lo pen met je brein doet ,,Wanneer het precies begon weet ik niet meer, ik denk ergens in de avond, maar mijn voeding begon tegen te staan en ik kreeg last van buikkrampen. Dat bete kende het begin van een lange reeks bezoeken aan de de dixi. In de nachtelijke uren ging ik om de ronde, dat kon Giel precies zien aan de rondetijden. Dan reageerde hij: ''oké, ze zit weer.'' Dat zitten was niet zo erg, maar dat opstaan en dan weer op gang komen. Dat was niet zo heel erg fijn, om het maar zacht uit te drukken.'' ,,Ondertussen had ik ook flink wat blaren op mijn tenen ontwik keld. Zolang ik een steady tempo liep voelde ik dat niet zo, maar bij het opstarten na zo'n sanitaire stop werd ik er elke keer weer aan herinnerd dat ze er toch echt nog zaten.'' Inmiddels kan Ton de boel In mijn gedachten ontwikkelde ik moordneigingen na vele uren lopen prima relativeren. ,,Ik moet na tuurlijk niet klagen, want dit is wat ik zelf wilde. Dan moet je ge woon doorlopen en niet zeiken, want dat deed het ondertussen al van de regen'', zegt ze met een knipoog. Dat rondjes lopen men taal zwaar was, dat had de atlete van te voren natuurlijk ook wel kunnen weten. ,,Dat klopt, maar toch heb ik dat een beetje onder schat. Dat het zo erg zou zijn had ik niet verwacht.'' In haar achterhoofd liep Ton rond met het Nederlands record van Wilma Dierx. ,,Theoretisch gezien was dat niet onhaalbaar. Alleen theorie en praktijk gaat in het ultralopen niet altijd goed sa men. Na een uurtje of veertien be gon het voor mij wel duidelijk te worden dat ik mijn doelen moest bijstellen.'' ,,Genoten heb ik hier niet, maar het was een goede les in afzien. Daar ben ik dan weer wel met vlag en wimpel voor geslaagd en daar ben ik supertrots op'', besluit de winnares. De wedstrijd kwam tot stand dankzij Beach Soccer Brussels, waar Beach Soccer Zeeland een goed contact mee onderhoud. Zij nemen met een U2i-team deel aan de Belgische competitie en heb ben een voortrekkersrol op zich genomen voor het oprichten van een nationaal U21-team. Met die nationale selectie wilde het in eer ste instantie oefenen tegen Beach Soccer Zeeland. ,,Ik dacht: waarom nemen wij ook niet een soortge lijk initiatief", vertelt Veli Eryü- rük, die normaliter coach is van de Zeeuws-Vlaamse-formatie. ,,Daarop heb ik contact gezocht met de BSBN (Beach Soccer Bond Nederland). Hopelijk wordt dit een goede aanzet tot het definitief opzetten van een Nederland U21- team." De Nederlandse bond zocht contact met alle Eredivisieclubs, met de vraag om spelers aan te le veren. Twee spelers van Beach Soccer Nieuwegein komen de 'Zeeuwse-oranjehemden' verster ken, net als een speler van Beach Soccer Ermerstrand. woensdag 22 mei 2019 GO van te dromen' - José de Cauwer (69) I Tom Boonen. FOTO JOHAN VAN GURP Niki Terpstra. foto cor vos Dylan Groenewegen. AFP/FRANCOIS LO PRESTI ,,Het was een helletocht'', is de eerste reactie van Leonie Ton na haar overwinning in de 24 uursloop van Basel. De atlete uit Wissenkerke liep tijdens haar debuut in een 24 uursloop zo'n 220 kilometer, eindigde daarmee als snelste vrouw en zelfs op de zesde plaats over all. Blaren, buikloop en een te snelle start zorgden er echter voor dat Ton de race als een nachtmerrie beleefde. Menno Kole Vlissingen -Leonie Ton (44) Vanavond vindt er op de velden van Beach Soccer Zeeland een heuse oefeninterland plaats. In Terneuzen treft Nederland U21 om 18.30 uur namelijk België U21. Daarbij is er sprake van een grote Zeeuwse inbreng. Juriën Dam Terneuzen Kijk voor de selectie van coach Veli Eryurük op pzc.nl/sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43