V Veld van Boys verdwijnt onder de dijk Waarom werken Zeeuwen buiten de provincie? 8 ZEELAND SLAG OM DE SCHELDE HERDENKING EN FILM Als we ooit de Slag om de Schelde op de kaart willen zetten, dan moeten we het nu doen. Dat zegt commissaris van de Koning Han Polman in aanloop naar het begin van de nationale herdenking van 75 jaar bevrijding op 31 augustus in Terneuzen. 1 woensdag 22 mei 2019 Jan van Damme Vlissingen olman doet een oproep aan alle organisaties en bedrijven in Zeeland: Laten we er met z'n al len een onvergetelijk moment van maken.'' Hoe we dat met z'n allen kunnen doen? Vol gens de commissaris kan er bij de voorbereiding van het evenement in Terneuzen nog volop hulp wor den gebruikt, zowel financieel als in natura. Hij zegt: ,,Er wordt aan een indrukwekkend programma gewerkt dat meteen de start is van de herdenking van de bevrijding van heel Zuid-Nederland in 1944. Het thema 'vrijheid toen en nu' krijgt aandacht, voor jongeren hebben we een speciaal Vrijheids college en een theatervoorstelling over de Tweede Wereldoorlog. Er staat een vlootparade gepland VÏÏ <5* Nynke van der Ploeg en Jan Lievens, ambassadeurs van de film over De Slag om de Schelde, met commissaris van de koning Han Pol man (rechts) op landingsstrand Uncle Beach bij Vlissingen. foto lex de meester waaraan geallieerde landen mee gaan doen. Dat geldt ook voor de show met historische vliegtuigen. Op een Vrijheidsboulevard pre senteren we foto's, films en per soonlijke verhalen over de Slag om de Schelde. En op 31 augustus ont vangen we hoge gasten uit bin nen- en buitenland." Wat die hoge gasten betreft meldde premier Rutte afgelopen weekeinde dat de Amerikaanse president Donald Trump mogelijk aanwezig zal zijn. Waarbij ook werd gezegd dat diens agenda al heel vol is. Het beroep op het bedrijfsleven om financieel bij te dragen wordt met extra nadruk gedaan, omdat dit najaar wordt begonnen met de opnamen van een internationale film die het einde van de oorlog in Zuidwest-Nederland in beeld brengt. Polman noemt die film dé kans om de strijd in Zeeland bij een internationaal publiek onder de aandacht te brengen. ,,Denk aan de Slag om Arnhem", zegt hij, ,,die kreeg wereldwijd bekendheid door de film A bridge too far. De film die nu over de bevrijding van Zeeland wordt gemaakt kan het zelfde effect hebben." De kosten van de film worden op 14 miljoen euro geraamd. Daar van is 12 miljoen binnen. Nynke We hopen op 75 sponsors en 75 investeerders die 7500 euro inbrengen -Jan Lievens, ambassadeur film van der Ploeg en Jan Lievens vormden twee jaar geleden het or ganisatorische duo achter de in Zeeuws-Vlaanderen opgenomen succesfilm Weg van jou. Nu zijn ze de ambassadeurs van de oorlogs film. Lievens vertelt dat de reste rende 2 miljoen euro nodig is om de film 'een episch karakter' te ge ven met spectaculaire gevechts scènes op de Walcherse kust en de Sloedam Hij zegt: „Bedrijven kun nen sponsoren of investeren. Om dat de bevrijding 75 jaar geleden is begonnen, hopen we op 75 inves teerders en 75 sponsors, die ieder tenminste een bedrag van 7500 euro inbrengen." Nynke van der Ploeg vult aan: ,,De film is volgend jaar klaar als de herdenkingen van 75 jaar be vrijding worden afgesloten. Daar mee omvatten we in Zeeland een heel herdenkingsjaar: Terneuzen is op 31 augustus de start, de oor logsfilm is volgend jaar het slot." VLISSINGEN Waarom werken in woners van Zeeland buiten de pro vincie? Om meer inzicht te krijgen in de redenen waarom Zeeuwen voor hun werk de provinciegrens oversteken is de zeeuwsevacature- bank.nl een onderzoek gestart. De vacaturebank is een initiatief van de netwerkgroep De Zeeuwse Connectie. De campagne begon gisterochtend op de Zeeuwse treinstations en bij benzinepom pen langs de A58. De forensen kre gen van het promotieteam Zeeuwse Knop drop en informatie over de korte enquête die in te vul len is via zeeuwsevacaturebank.nl/ forens. Volgens ZB Planbureau werken bijna 42.000 Zeeuwen buiten de provincie. ,,Wij willen graag meer te weten komen over wat deze mensen beweegt om per dag zo veel tijd te besteden aan reizen naar hun werk", zegt Jim Goedhart van zeeuwsevacaturebank.nl. Doel van de campagne is ook om mensen te wijzen op carrièrekan sen in Zeeland. Goedhart: ,,Niet elke baan zal ook in Zeeland te vin den zijn, maar er zijn in Zeeland echt enorm veel vacatures en car rièrekansen. Meer dan veel mensen denken." Meer dan achthonderd Zeeuwse werkgevers zijn aangeslo ten bij de zeeuwsevacaturebank.nl en plaatsen er hun vacatures, stage plaatsen en opdrachten. Hansweertse Boys en Reimers- waal zijn niet verbaasd dat de dijkversterking in Hansweert ten koste lijkt te gaan van de sport velden. Beide partijen hopen snel helderheid te krijgen van waterschap Scheldestromen. Hansweert In alle scenario's die de afgelopen tijd over tafel gingen, werd duide lijk dat de Westerscheldedijk wordt uitgebreid richting de sport velden. ,,Volgens de plannen die ik het laatst gezien heb, zou de dijk tot tegen de achterkant van de kantine komen. Die zou kunnen blijven staan. Maar dan ben je wel een deel van je trapveld en één van de doe len van het tweede veld kwijt. En het is wel prettig als een voetbal- veld twee doelen heeft", zegt wet houder Kees Verburg. Hij voorziet geen onoverkome lijke problemen. Het complex zou Het duurt nog zes jaar voordat alles is afgerond, dat vind ik nogal wat -Kees Verburg, wethouder kunnen worden uitgebreid op een akker, achter de begraafplaats en de volkstuintjes. ,,Maar dat is echt een taak van het waterschap. Ze moeten zorgen dat wat ze weghalen ook te rugkomt." Jeroen van Meel, voor zitter van Hansweertse Boys, wacht met een reactie tot de plannen con creter zijn. Verburg: ,,Ook ik wil graag de definitieve keuzes zien en dan zo snel mogelijk een mening vormen. Het belang van onze inwo ners en de bedrijvigheid, in dit ge val met name Van der Straaten, staat bij ons hoog in het vaandel." Hij maakt zich vooral zorgen over het tijdpad. ,,Het duurt nog zes jaar voordat alles is afgerond, dat vind ik nogal wat." Reimerswaal wil Hansweert naar een hoger plan tillen door mee te liften de dijkverzwaring. Zo kan het strandje verbeterd worden, een dijkpaviljoen gebouwd en de cam perplaatsen uitgebreid. Verburg zint nu op tijdelijke 'meekoppel- kansen', zoals de bouw van een ver plaatsbaar paviljoen. „Vergelijkbaar met De Landing in Baarland." GO Eigen Bridge too farvoor Zeeland P - _j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40