tl Staatssecretaris Harbers stapt op Voor Europa D66 vssr; Buren en clubgenoten geschokt na aanhouding jihad-verdachte 'Een van de meest meedogenloze terroristen' 3 T TfiTf Stem Een buurman uit de Kasteelstraat (die anoniem wil blijven) zegt: ,,Dit is wel echt schrikken. Als het om die familie gaat tenminste. Mijn zoontje speelde voetbal met zijn zoontje." Ook buren verderop in de straat staan versteld. ,,Dat verwacht je toch niet in Kapelle? Je verwacht ook dat de overheid meer onder zoek doet voordat ze iemand een verblijfsvergunning verleent. Op dit soort gasten zit je niet te wach ten." Profvoetballer Emiel van Beek speelde tot vorig jaar met de Syriër samen in Kapelle 4. ,,Hij zei dat hij vroeger profvoet baller was geweest, maar dat kon den we maar moeilijk geloven. Hij is een hartstikke aardige vent, heel sociaal ook. Hij woont bij mij om de hoek. Onze kinderen speelden vaak samen en ik ben zelfs een paar keer bij hem over de vloer geweest." Van Beek kan nauwelijks geloven dat de Syriër - 'Achmed' voor voetbal vrienden - zich schuldig heeft ge maakt aan oorlogsmisdrijven. ,,Het moet nog maar bewezen worden. Zolang dat niet is gebeurd. is hij verdacht en niet schuldig." Afgelopen weekend stond de Sy- Zolang het niet is bewezen, is hij verdacht en niet schuldig riër langs de lijn op sportpark Groene Woud, om te kijken naar de wedstrijden van Kapelle 4 en 1. ,,Hij vertelde toen trots dat hij z'n vrachtwagenrijbewijs had ge haald", zegt Van Beek. Kapelle-voorzitter Kees Vink schrok toen hij gistermiddag om vier uur werd geïnformeerd over de aanhouding. ,,Je denkt: 'Wat? Hier in Kapelle, iemand van onze club'? Ik ken de man persoonlijk niet of nauwelijks. Hij is een lid zoals ieder ander. Voor zover ik weet zijn er nooit problemen met hem geweest. Het gaat hier om een verdachtma king, dus lijkt het me niet zinvol om nu meteen van alles te roepen. We zullen als bestuur eerst samen komen om hierover te praten. Pas in een later stadium kan ik zeggen wat dit allemaal betekent voor het lid maatschap van de man." 'Abu Khuder', de 47-jarige Syriër die gisteren werd opgepakt in Ka- pelle, is geen kleine jongen. Uit een interview met de Engelse krant The Guardian uit 2012 blijkt dat hij 'een van de meest meedogenloze man nen in de Deir el-Zour- provincie' was. Journalist Ghaith Abdul-Ahad ontmoet in 2012 in de provincie Deir el-Zour strijders die het Vrije Syrische leger hebben verlaten voor de ideologie van de wereldwijde ji had, de heilige oorlog. 'Abu Khu- der' en zijn mannen vechten dan nog voor Al-Qaida, zo blijkt uit de reportage. Volgens 'Abu Khuder' hebben zijn mannen veel ervaring met het maken van (auto)bommen. Later sprak 'Abu Khuder' nog uit gebreider met The Guardian. Hij had gevochten tegen de veiligheidstroe pen met een pistool en een licht jachtgeweer, kreeg een reputatie als een van de dapperste en meest meedogenloze mannen in de Deir el-Zour-provincie en hielp bij het vormen van een van de eerste Free Syria Army-bataljons. Maar 'Khu- der' raakte teleurgesteld door het onvermogen van het rebellenleger om het regime van president Bas- har al-Assad aan te vallen. Al-Qaida bleek meer ervaring te hebben, waarop Abu Khuder zich daarbij aansloot. Hij liet zijn baard groeien en nam de religieuze retoriek van een jihadi aan en werd comman dant van een van hun bataljons. Tot aan het eind blijft Mark Harbers zijn ambtenaren verdedigen. Er is met doelbewust geprobeerd ern stige zaken te verhullen. Hij heeft in zijn anderhalfjaar als staatssecreta ris op het departement van Justitie en Veiligheid niets gemerkt van een doofpotcultuur. Dat neemt niet weg dat het mi nisterie wel een bedenkelijke repu tatie heeft. In het vorige kabinet vertrokken ministers Opstelten en Van der Steur én staatssecretaris Teeven (allen VVD) vanwege de beruchte bonnetjesaffaire. Een af faire die onnodig uit de hand liep doordat ambtenaren te lang pro- beerden het eigen departement uit de wind te houden. De bezem ging door het ministerie. Er werd een programma opgezet om de doofpotcultuur onder ambtenaren te verande ren. Dat vorige week bleek dat zware misdaden door asielzoekers niet aan de Tweede Kamer waren ge meld, was voor veel partij en reden om te zeggen dat de cultuur op Jus titie en Veiligheid nog altijd niet is verbeterd. Dat er weer is gepro beerd om zaken te verdoezelen. Geblunderd Hoewel dat volgens Harbers 'echt niet het geval is', is er wel stevig ge blunderd. Ook door hemzelf, geeft hij toe. Hij had persoonlijk toe stemming gegeven een rapportage naar de Tweede Kamer te sturen over de criminaliteitscijfers van asielzoekers. In het rapport stond dat de politie vorig jaar 4600 keer was ingeschakeld voor een incident waarbij een asielzoeker was betrok ken. Uit een top 10 die erbij stond, bleek dat het vooral ging om winkeldiefstallen en zak kenrollerij. Terwijl allerlei zware misdaad, waaron der verkrachting en po ging tot moord en dood slag, onder het kopje 'ove rige' werd gerubriceerd. Ik had daar moeten door vragen'', erkende Harbers gisteren aan de Tweede Kamer. ,,Dat heb ik niet gedaan.'' Een aantal van zijn ambtenaren deed dat wél. Zij waarschuwden al bij het opstellen van het rapport dat zo'n top 10 niet kon. Dat daarmee zware delicten onderbelicht ble ven. Maar er werd volgens Harbers niets mee gedaan. Ook was er dis cussie over de cijferbrij, die te on overzichtelijk zou worden. Dus werd besloten het zo te laten. ,,Een verkeerde conclusie. Die is geno men onder mijn verantwoordelijk heid'', zei Harbers gisteren voor hij zijn ontslag aankondigde in de Tweede Kamer. Eerder die dag had hij premier Mark Rutte en fractie voorzitter Klaas Dijkhoff gebeld om zijn besluit mee te delen. ,,Van mij had hij niet weg gehoeven'', verzucht de laatste. ,,Hij heeft geen persoonlijke fout gemaakt.'' Dat de geloofwaardigheid van Harbers ter discussie stond, komt ook voort uit het verleden. In 2017 was informatie over criminele asielzoekers achtergehouden om dat er veel weerstand was in ge- meenten tegen de komst van op- vanglocaties. Dat leidde tot een storm van kritiek en juist daarom moest er nu een fatsoenlijk over zicht naar de Tweede Kamer. woensdag 22 mei 2019 GO 'Dit verwacht je niet in Kapelle' Bewoners van de Kasteelstraat in Kapelle zijn geschrokken. Dat in hun straat een terreurver dachte uit Syrië woont, kunnen ze amper bevatten. De 47-jarige man werd gisterochtend opge pakt voor oorlogsmisdrijven en terroristische aanslagen in Syrië. Spelers van VV Kapelle, met wie de verdachte samen voetbalde in het vierde team, zijn ook geschokt. „Zoiets ver wacht je toch niet?'' Bas Bareman en Eldridge Pentury Kapelle - Emiel van Beek, teamgenoot De woning aan de Kasteel straat in Kapelle waar 'Abu Khu- der' werd gearresteerd. FOTO MARCELLE DAVIDSE Maurice Steketee Mark Harbers (VVD) is opge stapt als staatssecretaris van Asiel. Aanleiding is de ophef rond criminaliteitscijfers over asielzoekers waarbij ernstige misdrijven zijn verdoezeld. Hans van Soest Peter Winterman Den Haag Kijk op de site bij /video VVD'er Harbers kondigt in de Kamer zijn aftreden aan. Kijk op de site bij /video Buren geschokt om aanhouding terreuverdachte Strijders van Jabhat al-Nusra, de groepering waarvan de nu opgepakte Syriër commandant zou zijn geweest. archieffoto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3