Dan Flunderpad vernoemd naar 'redder Zoutelande' Oostkerkbier is nieuw op Abdijbierfestival 7 KAMPEERTERREIN RITTHEM De leden van Naturisten vereniging Zeelandia zijn blij met hun nieuwe kampeerterrein in het bosje De Schoone Waardin bij Ritthem. Zondagmiddag kunnen belangstellenden een kijkje nemen. SNUFFELMARKT MIDDELBURG Het nieuwe terrein met 45 ruime kampeer plaatsen, waarvan 24 vaste standplaatsen, ligt vlak achter de dijk. De Westerschelde is niet di rect te zien, zoals vanaf De Belt een kilometer verderop wel moge lijk was. Maar de stilte en de rust zijn oorverdovender dan op het voormalige honk. ,,Daar hoorde je windmolens zoeven en kon het ook nogal eens lawaaiig zijn tij dens brandweeroefeningen op het Veiligheidscentrum. 's Avonds en 's morgens vroeg is het hier meestal echt stil", verklaren Louis Filius, René van Kleven en Fred Knops. De drie bestuursleden van Zee- landia werden een paar jaar gele den niet vrolijk van de aanzegging dat ze moesten vertrekken van kampeerterrein De Belt aan de Fort de Ruijterweg. De gemeente Vlissingen had wel vaker gedreigd dat de camping moest verhuizen, maar deze keer was het serieus. De, intussen op losse schroeven staande, komst van de mariniers kazerne kon geen uitstel velen. ,,Daar waren we zeker niet blij mee", geeft voorzitter Louis Filius grif toe ,,maar terugkijkend zijn we heel tevreden met ons nieuwe kampeerterrein." De nieuwe naturistencamping is een stuk kleiner dan de oude. Zeelandia is ruim een hectare in plaats van 3,5 hectare groot. Met 45 plekken boet het kampeerterrein vijf standplaatsen in. ,,Nu heeft elke kampeerder echter 125 vier kante meter tot zijn beschikking, terwijl dat op De Belt maar hon derd vierkante meter was. Het nieuwe terrein is economischer in te richten, omdat er geen heuvel tjes en dalen zijn waar geen cara van of tent kon staan", legt ter- 's Avonds en 's morgens vroeg is het hier meestal echt stil reincommissaris René van Kleven uit. Van de 45 plaatsen zijn er 24 toebedeeld aan vaste seizoens klanten. De overige 21 plekken, waaronder vijf camperplaatsen, blijven beschikbaar voor rondtrek kende naturisten. Bestuurslid Fred Knops: ,,We hebben nu wel een kleine wachtlijst voor zes vaste plaatsen. Maar we willen niet al leen vaste gasten op het terrein ontvangen. De contacten met tel kens nieuwe mensen geeft afwis seling en gezelligheid." Beschut Naturistencamping Zeelandia is vanaf het Kortenswegje, waar de hoofdingang ligt, nauwelijks te zien. Vanaf de dijk en de doodlo pende Waardinweg is wel behoor lijk wat inkijk. ,,Er moest een be hoorlijk stuk bos worden gekapt om de nieuwe camping aan te kunnen leggen. Langs de randen zijn nieuwe bomen geplant, die over een paar jaar al zo groot zijn dat we mooi beschut en verscho len zitten." Zeelandia kan volgens het hui dige erfpachtcontract met eige naar Staatsbosbeheer minstens dertig jaar in de Schoone Waardin blijven. Het bestuur van de natu ristenvereniging waardeert de medewerking van Staatsbosbe heer, de gemeente Vlissingen, 'ambtenaar Walter Vael voorop', en de provincie. Gedeputeerde Carla Schönknecht zorgde er per soonlijk voor dat er vaart achter de procedures werd gezet. Ook veel buren - landbouwers en Ritthemmers - verwelkomden de naturisten. Filius: ,,Een enke ling uit het dorp vindt ons viezeri ken, maar de meeste mensen vin den het prima dat de naturisten camping hier is neergestreken. Ie dereen is zondag, tijdens de natio nale open dag van de NFN, tussen 10.00 en 17.00 uur, welkom om eens rond te kijken." ZOUTELANDE Het pad dat de twee bunkers op de duinen bij Zoutelande met elkaar ver bindt, heet vanaf 6 juni Dan Flunderpad. Dan Flunder was comman dant van het peloton van het 48e Royal Marine Commando dat Zoutelande bevrijdde op 2 november 1944. Flunder ver scheen als eerste op het duin en liet de troepen op zee via de radio weten dat ze geen bom bardementen hoefden uit te voeren, omdat de Duitsers de aftocht al hadden geblazen. Zoutelande bleef door die me dedeling gespaard van ver- woestende bombardementen, weet de 85-jarige inwoner Lou Kodde zich te herinneren. Kodde stelde voor het pad tussen de bunkers op het duin naar Flunder te vernoemen. Het pad tussen Het Meester Schoenmakerpad - van de Duinweg naar het strand - en Duinhotel Tien Torens krijgt nu de naam Dan Flunderpad. Leerlingen van kindcentrum 't Paalhoofd zijn donderdag 6 juni bij de onthulling van het naambord. Ook wordt het boekje Hoe Zoutelande in no vember 1944gespaard bleef ge presenteerd. MIDDELBURG Het Eerste Zeeuwse Bierlied klinkt dezer da gen elk uur vanaf de Lange Jan over Middelburg. Het is de muzikale aankondiging van het vijfde Abdij bierfestival dat vrijdag en zaterdag plaatsvindt, in de Abdij van Mid delburg. Stichting Bier in Zeeland organi seert dit festival voor de vijfde keer. Vanwege het lustrum zijn er meer dere bijzonderheden en nieuwe biertjes. Zo wordt het Oostkerkbier Jolijt, dat gebrouwen is door de Stadsbrouwerij Middelburg, gepre senteerd. De opbrengst van dit bier, dat genoemd is naar stadsbouw meester Louis Jolijt onder wiens supervisie de bouw van de kerk in 1667 gereed kwam, komt geheel ten goede aan de Oostkerk. In de Kloostergangen presente- ren veel brouwerijen hun bieren. Sommige hebben een primeur in het vat. Het Walchers Bierbrouwers Gilde brouwt in de Wandelkerk. Vrienden van het festival waren 'bierkoerier' en brachten bijzon dere bieren mee uit Engeland, Zwitserland, Schotland en Italië. Die zijn te proeven in de crypte. Bierquiz Chefkok Edwin Vinke van het ster renrestaurant De Kromme Water gang in Slijkplaat en zijn zoon Tom hebben een driegangen foodpai- ring-arrangement samengesteld. Dat is alleen in de voorverkoop te bestellen en niet meer ter plaatse. De HZ presenteert tijdens het festival een onderzoek naar zilte producten. Verder zijn er optredens van tien bands, afgewisseld met de presentatie van primeurs en de Bierquiz. Het Abdijbierfestival wordt vrijdagmiddag om 16.00 uur geopend door commissaris van de Koning Han Polman en stadsbei- aardier Janno den Engelsman. Tickets zijn nog verkrijgbaar via de website van het Abdijbierfestival. Zaterdag a.s. 25 mei woensdag 22 mei 2019 WA Naturisten blij op Schoone Waardin René Hoonhorst Ritthem - leden naturistenvereniging Op de markt, toegang GRATIS, van 09.00-17.00 UUR. INFO: 0118-62 47 36 ij SCHETSMARKTEN@ZEELANDNET.NL Louis Filius, René van Kleven en Fred Knops (vlnr) op de jeu-des-boulesbaan, die net als het clubhuis en het 'zwembad' op de achter grond, mee is gekomen van de oude camping. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39