Burorina van Domburg was ook een godin 5 EXAMENS 2019 Stijn de Jonge (18) uit Hulst is klaar met zijn eindexamen havo. Zoals zovelen, maar in zijn geval was de eindsprint extra inspannend. Hij is bijna blind én slechthorend en krijgt hierdoor de dubbele examentijd en gebruikt de nodige hulpmiddelen. 0 'Een zes moet wel lukken' Het woord 'zielig' staat niet in Stijns woor denboek. Humor en doorzettingsvermogen wel. ,,Er zijn tig men sen die het zielig vinden, laat mij er dan vooral maar veel om lachen. Ik BOF toch maar!" Stijn is gebo ren met het branchio-oculo-facial syndroom, oftewel BOF, een zeld zame erfelijke aandoening die zijn zicht en gehoor aantast. In Neder land zijn er slechts twintig men sen met dit syndroom. In het gezin De Jonge 'boffen' ze dan enorm, want ook zijn moeder en broertje hebben de aandoening. Hoogste punt Het zit Stijn echter amper in de weg. ,,Ik weet niet beter en maak er gewoon het beste van. Moeilijk kan ook!" Met succes. Eerder haalde hij al met glans zijn vmbo-t eindexamen en hij ging zijn havo examen in met zeer goede toetsre- sultaten. Zijn instelling is een voorbeeld voor velen, ook voor zijn docenten. ,,Zijn drive is ge weldig", zegt Gorik Hageman, teamleider havo/vwo van het Rey- naertcollege én Stijns leraar Duits. ,,Hij moet al zijn werk op de com puter doen, werkt zelfs met een bordcamera maar hij had zijn zaakjes altijd op orde. Hij haalde zelfs het hoogste punt bij de kijk en luistertoets Duits." Stijn bekijkt het nuchter. ,,Als je een bepaalde aandoening hebt, denken som mige mensen dat je dan wel dom zult zijn. En ik laat gewoon zien dat dit dus niet zo is." Ik maak er gewoon het beste van Stijn deed havo-eindexamen in de vakken Nederlands, Engels, Duits, Geschiedenis, Wiskunde A, Economie en Management en Or ganisatie. Niet bepaald een pret- pakket. Vanwege zijn aandoening kreeg hij de dubbele examentijd. Klinkt fijn, maar toen hij Duits en M&O-eindexamen op één dag had, begon hij om 08.00 uur en had tot 20.30 uur de tijd. Hij was ruim voordien klaar, maar die dag hakte er wel in. Bovendien zat Stijn bij al zijn eindexamens in 'het quarantainehok' in de kelder van het Reynaertcollege. Vanwege zijn aangepaste tijden moest hij in afzondering zitten. Hageman: ,,Ook voor de surveillanten een lange zit, maar ze hebben zich vrijwillig aangeboden. We gunnen hem ontzettend het succes." Stijn vond het vooral sneu voor de sur veillanten. ,,Ik hou me wel bezig, zij zitten daar maar." Natuurlijk is het nog even span nend tot de uitslag er is, maar Stijn ziet zijn cijferlijst rooskleurig in. Als op 12 juni de vlag uit kan, wil hij starten met de hbo-opleiding Human Resources in Tilburg. SCHEIKUNDE SPOREN IN DE DELTA De meeste Zeeuwen kennen uiteraard Nehalennia. Deze godin werd in de eerste (Romeinse) eeuwen van onze jaartelling exclusief aan de Schel- demonding vereerd, bij Domburg en Colijnsplaat. Maar er was een nóg exclusievere godin: Burorina, die we alleen kennen van een kleine altaarsteen uit Domburg. Deze functioneerde als gevelsteen van herberg Laterdale aan de Markt in Domburg, tot iemand in 1756 hem herkende als antiek mo nument. De verweerde steen kwam later in het be zit van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Burorina zette na haar herontdekking de pennen in bewe ging. Bij gebrek aan andere aanknopings punten richtte de aandacht zich vooral op haar naam. Hen drik Cannegieter, een bekend histori cus en classicus, pu bliceerde de inscrip tie op de altaarsteen in 1764 en kwam tot een opmerke lijk conclusie. Burorina was vol gens hem afgeleid van buror en betekende 'een vrouw die een an der komt bezoeken' of een 'Godheid, by de buuren geëerbiedigd'. Wie kwam zij bezoe ken? Haar buurgodin Nehalennia natuurlijk. Nadien ging de speurtocht voort en zijn nog talrijke ver klaringen opgedist. Het Zeeuwsch Ge nootschap loofde in 1801 zelfs een prijsvraag uit, die twee jaar later een anoniem en ook weer onbevredigend antwoord opleverde. Dit bleek later te zijn ingediend door de predikant en geschiedschrijver J.W. te Water. De verklaringen pendelden na dien graag tussen een Germaanse dan wel Keltisch-Gallische her komst van de naam Burorina. Taalkundige en oriëntalist Hen drik Kern legde in 1872 een ver band met het Oud-Engelse byrele dat onder meer 'schenker' bete kent. Deze verklaring is later ter zijde geschoven, maar zette men sen uit de hedendaagse kringen van neo-paganisten (nieuwe hei denen) aan tot creativiteit. Eén van de vele sites uit die sfeer (bou- dicca.de) presenteert een aan Bu- rorina gewijde amulet met als cen traal element een pollepel, dat we zeker als attribuut van een schenkster kunnen opvatten. El ders inspireerde de Domburgse godin tot een complete aanroeping of gebed (fieldstone.wordpress. com). Hierin wordt verzekerd dat de zee nog altijd met Burorina's stem spreekt. Dat Burorina van Domburg ook in zulke, meer exo tische locaties van het culturele spectrum voortleeft kan zeker geen kwaad voor het draagvlak van geschiedenis en archeologie. Zoals Simon Vestdijk schreef in zijn korte verhaal De ongelovigefa rao (1949): 'Ook al bestaan de go den niet, het zijn toch eerbied waardige gedachten en hersen schimmen.' woensdag 22 mei 2019 GO Zielig? Daar doet Stijn niet aan Sheila van Doorsselaer Hulst Stijn de Jonge met zijn bordcamera foto camile schelstraete -Stijn de Jonge Voor Pepijn Zegers (17) uit Phillipine zitten de examens erop. De havist aan het Lode- wijk College in Terneuzen had bij het examen scheikunde vooral moeite met de reken- vragen. ,,Er waren iets van acht reken- vragen, ik kwam er echt niet uit", zegt hij. Hij heeft ze op het exa men dan ook dan ook niet allemaal in kunnen vullen. Toch was hij al een half uur voor tijd klaar. ,,Bij rekenvragen moet ik met een doorhebben hoe ik het uit moet rekenen. Als dat niet het geval is, hoef ik het niet meer te proberen. In scheikunde heb ik dat niet door, dus heb ik ze open gelaten." Pepijn moet het meer van de theorie hebben en doordat dat het af gelopen jaar vaak aan bod kwam, staat hij een 7,2 voor scheikunde. Ondanks de moeilijke rekenvragen, ver wacht hij dat de zeven gemid deld niet in gevaar zal komen. ,,Een zes voor het examen moet wel lukken", zegt hij. Doordat Pepijn voor alles een zeven gemiddeld staat, ver wacht hij zeker dat de vlag op 12 juni uit kan. Daarna gaat hij Human Resource Manege- ment studeren in Tilburg. Kijk op de site bij /video Scheikunde - een voldoende zit er niet in Tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers A De Burorinasteen; aquarel J. Goethals- Vercruysse, ca. 1800.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37