Reeks maatregelen voor soepeler spitsverkeer bij Dow Voorwaardelijke straf omgezet in taakstraf Zeeuwse voorleeskampioene Emma staat in landelijke finale 4 Franca Teur houdt Preek van de Leek en gaat in gesprek met jonge gelovigen Ze liep al langer rond met het idee voor de talkshow, toen Leo Hanne- wijk van de Oostkerk haar bena derde. ,,Dat ik dit nu in Zeeland kan doen vind ik extra leuk, maar ook extra spannend, juist omdat het over geloof gaat." Ze heeft vijf twintigers en derti gers bereid gevonden over hun ge- loof te praten: twee met een chris telijke achtergrond (Koen Maljaars uit Middelburg en Els Meeuse uit Goedereede), twee met een islami tische achtergrond (Ahmet en Müjde Demirel uit Den Haag) en een met een joodse achtergrond (David Jongeneel uit Middelburg). Overeenkomsten ,,Ik wilde jongeren van verschil lende religies bij elkaar brengen, omdat dat bijna nooit gebeurt", zegt Treur. „Gelovigen bediscussië ren geloofszaken binnen hun eigen groep, maar nooit interreligieus. Ik ben benieuwd wat de overeenkom sten en verschillen zijn in hun be leving van het geloof." ,,Ik ben van plan het zo concreet mogelijk te houden en weg te blij- ven van de clichés", zegt Treur over de opzet van de avond. ,,Ik wil bij voorbeeld weten: wanneer je op staat, denk je dan eerst aan God? Hoe ziet je dag eruit en op welke momenten komt je geloof erbij? Waarom denk je dat God bestaat? Zou je leven heel anders zijn als je Gelovigen bediscussiëren geloofszaken binnen hun eigen groep, maar nooit interreligieus in een ongelovige familie was gebo ren?" Ze sluit niet uit dat ze vaker van dit soort bijeenkomsten gaat doen. ,,Die ambitie is er wel. Ik heb een fascinatie voor het vak van intervie wen en kijk altijd heel goed hoe mensen zoals Jeroen Pauw en Mat- thijs van Nieuwkerk dat doen. Maar het is wel voor het eerst dat ik een talkshow leid. Ik zie deze avond daarom als een pilot." Preek van de Leek Zondag is ze opnieuw in de Oost- kerk, maar dan om de Preek van de Leek uit te spreken. Deze gaat over de erfenis van een gelovige jeugd. ,,In mijn geval is dat bevindelijk ge reformeerd. Daarin staat de bele ving centraal. Dus niet puur op een rationele manier geloven. Het gaat erom dat je God echt ervaart. Wat j e daarvan meeneemt, ook als je niet meer gelooft, probeer ik onder woorden te brengen." De preek wordt afgewisseld met orgelspel van Martin Mans, vooral psalmmelodieën in de berijming van 1773. ,,Die psalmen hebben voor veel mensen heel veel gevoels waarde. Voor mij ook en soms mis ik ze. Als je ze nooit meer hoort om dat je de kerk hebt verlaten, is dat ook een beetje gek. Het zijn toch de liederen van je jeugd." Muisstil zaten de kinderen van groep 7 van 't Paalhoofd in Zoute- lande in een kring te luisteren hoe Emma voorlas. Met gebaren en ge zichtsuitdrukkingen speelde ze mee met het verhaal. Vandaag mag ze op voor de landelijke finale in Amersfoort. De Zeeuws kampi oene had niet verwacht dat ze zo ver zou komen. ,,Ik vond het al on mogelijk dat ik de beste werd van Zeeland. Ik weet dan ook echt niet hoe ver ik zal komen. De top-3 zou ik leuk vinden. Maar ik ben al heel erg trots dat ik bij de beste twaalf van Nederland zit." Belastingbrief De jury van de vorige wedstrijd vond dat Emma met haar 'leuke leesstijl zelfs een belastingbrief zou kunnen voorlezen'. Ze leest erg vaak voor. Voor de klas, haar moeder, maar ook voor zichzelf. Het geheim zit hem volgens haar in de manier waarop je het verhaal overbrengt. ,,Ik probeer er altijd emotie in te leggen en probeer iets extra's te doen door er bij te bewe gen", zegt ze. ,,Ik kan echt mee worden gevoerd met het verhaal. Dan zit ik er soms zo in, dat ik nie mand meer kan horen." Met een yell die groep 7 en 8 heb ben ingestudeerd, werd ze nog een laatste keer aangemoedigd voor de landelijke voorleesfinale. Ze leven al een tijd mee met Emma. Het klaslokaal hangt vol met spandoe ken en posters. Ze gaan dan ook al lemaal mee naar Amersfoort om haar toe te juichen. Terneuzen Er wordt gewerkt aan maatregelen die doorstroming van het verkeer in de spits bij het nieuwe hoofd kantoor van Dow in Terneuzen moeten bevorderen. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de VVD-Statenfractie. Kort na de opening van het kantoor op het Maintenance Valuepark, vlakbij de op- en afritten van de Wester- scheldetunnel, ontstond een ver keerschaos. Volgens Gedeputeerde Staten speelde onwennigheid van mede werkers die in het nieuwe Dow- kantoor gingen werken een rol. Na 8 april, toen een verkeersinfarct ontstond, heeft een dergelijke chaotische situatie zich niet meer voorgedaan, aldus GS. Voor de korte termijn zijn drie maatregelen genomen: deze zo mer wordt een fietstunnel aange legd, de westelijke calamiteiten route is opengesteld en op de N62 is een filewaarschuwingsbord ge- Kort na de opening van het kantoor, ontstond een verkeerschaos plaatst. Met Dow, de NV Wester- scheldetunnel, de gemeente, het waterschap en Valuepark CT be kijkt de provincie wat op lange termijn gedaan moet worden om verkeershinder richting de be drijven, de stad Terneuzen en op de N62 te voorkomen. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren aan de 40-jarige Vlissinger R. de L. een taakstraf opgelegd van 120 uur. De L. had nog een voorwaardelijke celstraf van 8 maanden staan uit een eer dere veroordeling in 2014 voor onder meer het bezitten van kin derporno. De officier eiste dat hij wegens schending van zijn voor waarden de celstraf alsnog moet uitzitten. De L. heeft nog steeds een ern stige drugsverslaving en kon zich in zijn proeftijd dan ook niet hou den aan het drugsverbod. Hier kwam hij tijdens een eerdere zit ting openlijk voor uit. Gezien zijn geschiedenis van mislukte be handelingen, is de rechtbank van mening dat veroordeelde zich niet zal kunnen houden aan dit verbod. Ondanks zijn drugsproblema tiek, heeft De L. geen strafbare fei ten meer gepleegd. De man heeft na zijn straf zijn leven deels weer opgebouwd en de rechtbank vreest dat hij dit zal kwijtraken als hij opnieuw de gevangenis in moet. Daarom wordt de opge legde celstraf van een maand ver vangen door een taakstraf van 120 uur. Daarnaast vervallen de bij zondere voorwaarden. woensdag 22 mei 2019 GO 'Denk je als je opstaat aan God?' Schrijfster Franca Treur is het gewend om te worden geïnter viewd. Nu draait ze de rollen om. Morgen leidt zij in de Oostkerk in Middelburg een talkshow met vijf jonge gelovigen. In dezelfde kerk houdt zij zondag de Preek van de Leek. Rolf Bosboom Middelburg -Franca Treur Gesprek met jonge gelovigen, donderdag om 20.00 uur in de Oostkerk in Middelburg. Preek van de Leek zondag om 16.00 uur in de Oostkerk. De bijeen komsten zijn gratis toegankelijk. Vandaag staat de Zeeuwse voorleeskampioene Emma Pat- tenier uit Zoutelande in de lan delijke voorleesfinale in Amers foort. Gisteren oefende ze het stuk uit 'Sussy D feest lekker mee' nog één keer voor de klas. ,,Het leuke van lezen is dat ik mijzelf erin kan verliezen." Koen Florusse Zoutelande Kijk op de site bij /video Voorleeskampioene Theo Giele Doris Giele Middelburg Emma Pattenier leest de kinderen van haar klas voor. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36