Vrouw zakt weg op Damsestrand JtL. moeten dezelfde kansen krijgen als ik' ZEELAND 3 Elf Zeeuwen willen meebeslissen over de miljoenen die jaarlijks vanuit Brussel naar de provincie komen. De belangrijkste problemen moeten Europees worden opgelost, is het betoog, zowel aan de linker- als de rechterzijde. Europa is overal in Zeeland. De lijst van projecten die profiteren van Brussels geld is lang. De vernieuwing van de haven van Bruinisse (898.432 euro); de sociale dienst Walcheren, die klan ten van 55 jaar en ouder be geleidt naar een werkplek (174.640 euro); hulpdiensten voor scheepvaart op de Wes- terschelde (1.627.342 euro); bestrijding van de jeugd werkloosheid in Zeeland (2.101.947 euro); een bewaar- systeem voor schelpdieren (298.063 euro). De site die ze opsomt, heet niet voor niets europaomdehoek.nl. Daarop staan 121 actuele Zeeuwse projecten genoemd. De laatste vijf jaar heeft Zeeland ruim 103 miljoen euro aan Europese subsidies ontvangen, geeft Johanna Neyt aan, de Zeeuwse lobby ist in Brussel. Bijna de helft daarvan (ruim 49 miljoen) gaat naar mobiliteit en infra- structuur. ,,Dat is groten deels voor de nieuwe zee sluis in Terneuzen", aldus Neyt. Grote bedragen gaan ook naar economie en inno vatie (ruim 17 miljoen), mi lieu, landschap en natuur (ruim 17 miljoen) en onder wijs en arbeidsmarkt (9 mil joen euro). Lijstduwer Morgen dingen in totaal elf Zeeuwen mee naar een zetel in het Europees parlement. Ze staan niet op kansrijke posities. Vaak gaat het om regionaal bekende politici, wier naam de Zeeuwen wel licht bekend in de oren klinkt, zoals Ger van Unen (SP), Albert de Vries (PvdA), Johanna Boogerd-Quaak (D66) en Jan Henk Verburg (christenunie). Zelfs Karla Peijs staat als lijstduwer op de lijst van het CDA, maar zij woont niet meer in Zee land. Wat de verschillende par tijen exact met Zeeland voorhebben, is niet zo mak kelijk uit de partijprogram ma's te halen. Het gaat vaak om accentverschillen, want de meeste partijen zijn er van doordrongen dat de landbouw duurzamer moet worden, de visserij innova tiever - liefst met behoud van de pulskor - en dat we af moeten van fossiele energie, eventueel met kernenergie in de overgangsfase. Op de website europaomdehoek.nl. staan 121 actuele Zeeuwse projecten genoemd Luc Oggel Yerseke Het Damsestrand in Yerseke is eer der deze maand voorzien van een nieuwe laag zand van in totaal an derhalve meter. Tien jaar geleden was dat voor het laatst gebeurd. Omdat het zand eerst moet inklin ken, zijn bij de strandopgangen bordjes geplaatst waarop wordt ge- waarschuwd voor levensgevaarlijk drijfzand. Goedegebure had die bordjes ook wel gezien, maar er liepen meer mensen op het strand. ,,Ik dacht dus dat het wel mee zou vallen. Niet dus", vertelt ze een dag na het inci dent. ,,Ik zakte ineens tot mijn knieën weg." Ook een van de hon den waarmee ze liep kwam vast te zitten. ,,Ik raakte wel een beetje in paniek en viel voorover." In een po ging los te komen, bleven haar schoenen achter in het zand. ,,Maar ik dacht: ik ga ze niet zoeken." En dus moest zij op haar sokken naar huis, samen met haar honden. De Yersekse beseft dat ze 'dwars' was door toch op het strand te gaan lopen. ,,Het is echt wel gevaarlijk, dus daarom wil ik nu anderen waarschuwen. Kinderen zien het bord misschien niet." Het bericht dat ze op Facebook zette was gister middag al bijna tweehonderd keer gedeeld. Op eigen risico Bij de gemeente Reimerswaal is het incident bekend. ,,De borden wor den gewoon genegeerd'', zegt woordvoerster Liduine Wijffels. Volgens haar zijn er nog geen plan nen om te handhaven op naleving. ,,Als mensen het strand toch betre den, is dat op eigen risico." Tot het risico is geweken, blijven de borden in elk geval staan. Goedegebure heeft haar lesje wel geleerd. Haar schoenen ziet ze niet meer terug. ,,Ja, dat waren best wel dure." Levensgevaarlijk drijfzand HH£9MHIH^£Vi&nHïV3& üttHH Martijn Grevink (VVD) Martijn Grevink (45) staat achtste op de lijst van de VVD voor de Euro pese verkiezingen. Hoewel hij niet meer in Zeeland woont - hij pendelt tussen Brussel en Voorburg - is hij voor zijn verkiezingsposter gefoto grafeerd voor de Zeelandbrug. „Eu ropa is enorm belangrijk voor Zee land", benadrukt de oud-Vlissinger. Zonder vergaande samenwerking in Europa staan onze veiligheid en welzijn op het spel, aldus Grevink. ,,Ik wil dat mijn kinderen dezelfde kansen krijgen als ik heb gehad. Daarvoor is een verenigd Europa noodzakelijk. Als Nederland, Duits land of Turkije ben je te klein om een vuist te maken tegen China, de Ver enigde Staten of Rusland. Met een grote eigen interne markt kan dat wel. Dan kun je eisen stellen aan dat soort landen." Ook het klimaatprobleem kan al leen maar grensoverschrijdend wor den aangepakt, stelt Grevink. Als je niet op Europees niveau regels maakt, bestaat het risico dat bedrij ven in het ene land daar meer last van hebben dan die in het andere. Voor zo'n gelijk speelveld zet Gre vink zich in. Sinds drie jaar werkt hij bij de Europese Unie, waar hij mee schrijft aan financiële regelgeving. ,,Ik heb daar gezien hoe belangrijk Europa is, bijvoorbeeld ook voor kleine ondernemers in Zeeland. Dus Europa ver weg? Welnee. Zelf wil ik ook benaderbaar zijn. Als iemand een vraag heeft? Bel me maar." woensdag 22 mei 2019 urooa ver weg? Welnee' Ernst Jan Rozendaal Het kostte haar een paar dure sneakers, maar het had ook erger kunnen zijn. Nelline Goe- degebure uit Yerseke werd giste ren verrast door drijfzand op het net opgehoogde strandje in haar woonplaats. Ze wil nu iedereen waarschuwen: 'Ga daar niet lopen!' De waarschuwingsbordjes bij het strandje in Yerseke worden ge negeerd. FOTO 112 MIDDEN ZEELAND Martijn Grevink FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35