Vandaag moet ElHIHcl het doen! Ruim de helft van de Zeeuwse scholieren maakte gewraakte toets lZU José de Cauwer: Stijn is niet zielig en zeker niet dom Het is een spannende dag voor Emma Pattenier uit Zoutelande. Vandaag mag de Zeeuwse voorleeskampioen proberen de beste van Nederland te worden. Haar klasgenoten staan in elk geval vierkant achter haar. En het boek SuzyD. feest lekker mee zit er goed in. Zeeuwse juniorendriedaagse staat met rood in de agenda van jonge renners Slechthorende en bijna blinde Hulster scholier slaat zich met extra tijd en hulpmiddelen door de examens zeeland 5 Mogelijk enkele honderden van de ruim 3600 Zeeuwse groepachters hebben een verkeerde uitslag van de eindtoets van het basisonderwijs gekregen. Het kan zijn dat een leer ling daardoor een te hoog of te laag advies voor het voortgezet onder wijs heeft gekregen. Ruim de helft van de Zeeuwse scholen kiest een andere dan de Cito-toets, ook wel de Centrale Eindtoets genoemd (DIA, Route 8, IEP of AMN). De IEP Eindtoets wordt in Zeeland het meest ge bruikt. Dit jaar deden zo'n tweedui zend Zeeuwse kinderen deze toets. Bij de vertaling van scores naar 'Cito-normen' zijn fouten gemaakt. Volgens het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap heeft 11 procent van de leerlingen in Nederland niet het juiste advies ge kregen. Mogelijk gaat het in Zee land om een hoger percentage, om dat hier relatief veel kinderen een andere toets maken dan de Cito. ,,We zullen er alles aan doen om de juiste resultaten zo snel mogelijk boven tafel te krijgen", zegt be stuursvoorzitter Henk Zielstra van de Archipel Scholengroep (17 scho len op Walcheren). ,,Ik zal die wel onder een vergrootglas leggen. We proberen ouders zo goed mogelijk te informeren over de werkelijke resultaten. We moeten alles op alles zetten om onze kinderen hier niet de dupe van te laten worden. Het gaat om het geven van een zuiver en goed advies voor het voortgezet on derwijs." Ouders en leerlingen van scho- lengroep Albero (26 basisscholen op de Bevelanden) merken nauwe lijks iets van de fout die gemaakt is in de toetsresultaten, verwacht Zielstra's collega Pim van Kampen. ,,De meeste leraren hadden de toetsresultaten nog niet gecommu niceerd met de ouders. Ze kunnen de fout in de adviezen dus op tijd herstellen. Als de adviezen al wel gecommuniceerd waren, dan gaan de scholen met ouders in gesprek." Van Kampen schat dat het toets- resultaat voor 20 tot 30 leerlingen van zijn scholengroep wijzigt. Stan van Alphen van Onderwijs- Met name voor de ouders is dit heel verwarrend groep Perspecto (25 scholen in de gemeenten Terneuzen en Hulst) gaat ervan uit dat leerkrachten in enkele gevallen opnieuw met de ouders moeten praten. Dat kunnen lastige gesprekken worden. Van Alphen: ,,De meeste direc teuren hebben het adviesgesprek al gehad. Met name voor de ouders is dit heel verwarrend. Je heb een ad vies en dat moet dan naar beneden worden bijgesteld. Dat vinden ou ders meestal niet fijn." Rinus Voet van de Prisma Scho- lengroep (13 scholen op de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en Wal cheren) vindt dat er helder over het probleem gecommuniceerd is, al maakt dat het niet minder verve lend voor betrokkenen. Ook voor Prisma geldt dat nog niet elke school de toetsresultaten al had doorgegeven. Het aantal leerlingen dat een verkeerde uitslag heeft ge kregen is beperkt. ,,Ik heb het nog niet van alle scholen gehoord, maar tot nu toe gaat het om drie leerlin gen. Het is voor ons een heel laag percentage." I woensdag 22 mei 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZEELAND4 ZEELAND10 Verkeerd advies groepachters Zeeuwse basisscholen schatten de gevolgen van de verkeerde resultaten uit de eindtoets in groep 8 verschillend in. Over één ding zijn ze het eens: het is heel vervelend voor ouders, le raren en bovenal voor de kinde ren. Theo Giele Vlissingen -Stan van Alphen, onderwijsgroep Perspecto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33