Ontslagen vanwege een doodzonde wonde' 21 Waarvan akte medewerker over iemand rekenschap Vet een glas wijn in de hand sta ik op een receptie wat om me heen te kijken als een plaatselijke zaken man op me afkomt. Hij is al jaren cliënt van me en we kennen elkaar ook privé. ,,Het spijt me zeer, maar ik moet op zoek naar een andere notaris'', zegt hij, enigszins besmuikt. ,,Ik kan niet meer op jullie discretie vertrouwen.'' Hij ziet mijn verbaasde reactie en vertelt. Ongetrouwd en kinderloos als hij is, fungeert hij als een soort suikeroom voor de drie kinde ren van zijn broer, toevallig een medewerker van mijn kantoor. Hij geeft ze geld en dure cadeaus en neemt ze mee op tripjes naar het buitenland. Pure verwennerij van een liefheb bende oom. Maar een paar jaar geleden heeft hij een vrouw ontmoet met wie hij het goed kan vinden. Zij heeft twee kinderen uit een eerder huwelijk. Die kinderen verwent hij net zo lief devol als zijn neefjes en nichtje. Enige tijd geleden heeft hij bij ons een testa ment laten opmaken. Daarin be noemt hij de kinderen van zijn vriendin, met wie hij inmiddels samenwoont, tot erfgenamen van zijn niet onaanzienlijke vermogen. Dat is zijn goed recht. Ik weet niet waarom hij de kinderen van zijn broer niet ook tot erfgenamen be noemt. Het gaat mij niet aan. Zoals iedere Neder lander geniet hij testeer vrijheid, de vrijheid om op basis van zijn wensen AlS miin een testament op te ma- AlS mijn ken zonder daar tegen- over af te hoeven leggen. leest dat zijn Een testament is geheim tot het na overlijden kinderen wordt geopenbaard aan nietS er\70n de erfgenamen. Maar fttcto er cc11, zijn broer - mijn mede slaan de werker - heeft vanuit zijn functie toegang tot Stoppen dOOr alle testamenten die bij ons kantoor zijn opge steld. Dus ook tot het zijne. Als hij er op een dag in snuffelt en leest dat zijn vermogende broer wel de kinderen van zijn vriendin tot erfgenaam heeft benoemd en niet de zijne, slaan bij hem de stoppen door. Boos belt hij hem op en vraagt re kenschap: 'Waarom mijn kinderen niet?' Kennelijk beseft mijn medewerker op dat moment niet dat de notariële geheimhoudings plicht schenden een doodzonde is en dat ik niet anders kan dan hem ontslaan, om de naam van mijn kantoor te beschermen. Een paar dagen na de receptie betreedt hij, monter als altijd, mijn kantoor als ik hem vraag om even langs te komen. Ik kijk niet uit naar het gesprek dat ik met hem moet voeren. Zijn onvermijdbare ontslag maakt hem brodeloos. En legt een bom onder de toch al verslechterde familie verhouding, omdat hij zal beseffen dat ik via zijn broer te weten ben gekomen dat hij een fout heeft gemaakt die hem zijn baan kost. Op vergoedingen in het stad- en streekvervoer valt geen peil te trek ken, stelt Chris Vonk van reizigers vereniging Rover. ,,Het zou fijn zijn als er een regeling komt voor heel Nederland.'' Thuisbrengplicht De NS heeft de plicht reizigers thuis te brengen als de laatste trein uitvalt. ,,Wij gaan dan op zoek naar een alter natief', zegt Koster. ,,Als het om veel reizigers gaat, zal dat een trein of bus zijn. Bij een klein aantal valt te den ken aan taxi's. Dat moetje dan wel in overleg met NS-personeel ter plaatse doen, of met de avonddienst van de NS klantenservice. Je krijgt een zelf geregelde taxi niet vergoed als wij bezig zijn een andere oplossing te zoeken.'' Die thuisbrengplicht geldt niet bij calamiteiten overdag. Koster: ,,Als in de spits treinen uitvallen kunnen we onmogelijk voor alle reizigers bussen inzetten. In dat geval kunnen reizi gers het beste wachten tot er weer treinen rijden of zelf zoeken naar een alternatief.'' Ook streekvervoerders hebben thuisbrengplicht, dus als bijvoor beeld de laatste bus niet rijdt, kun je op kosten van de vervoersmaatschap pij een taxi regelen. ,,Als je de laatste bus mist omdat de trein was ver traagd, is er vaak iets te regelen met de NS. Die gaat er coulant mee om'', is de ervaring van Vonk. Vergeten uit te checken? Als je vergeet uit te checken betaal je veel te veel voor je reis, standaard 20 euro. Heb je een uitcheck gemist, dan kun je dat alsnog binnen 6 uur doen. Als dat niet lukt, kun je na 24 uur je geld terugvragen. Dat kan tot zes maanden na de reis. Controleer online, via uitcheckgemist.nl, of je een uitcheck hebt gemist. Dat geldt ook voor bus, tram en metro. oploopt, krijg je toch van geen van beide partijen een vergoeding. De NS heeft immers geen vertraging. Voor compensatie moet het om vertraging op de reis van dezelfde aanbieder gaan en niet een combi.'' Dat wordt voor de reiziger wel erg zuur als hij bijvoorbeeld een interna- 'Vervoerders kunnen je reizen checken via de chipkaart, dat maakt de claim goed te controleren' tionale trein als de Thalys mist door een vertraging met een eerdere trein van de NS. Ook dat zijn twee ver schillende bedrijven. Dan kan de schade behoorlijk oplopen: een gemiste zakenafspraak of concert, een al geboekte hotelovernachting, een gemiste vlucht. ,,Daarvoor wordt geen compensatie uitgekeerd'', be vestigt Koster. ,,Wel boeken we je kosteloos om naar een volgende trein, zodat je de reis naar je eind bestemming zo snel mogelijk kunt vervolgen.'' we al heel lang voor extra vergoeding voor reizigers met de HSL omdat daar zo veel oponthoud is.'' Overmacht De NS stelt wel voorwaarden aan de compensatie. Er volgt geen vergoe ding als die lager uitpakt dan 2,30 euro, de langere reistijd vooraf is aan gekondigd, een andere vervoerder de vertraging heeft veroorzaakt, of als je vergeten bent in- of uit te checken. In geval van overmacht, zoals een landelijke stroomstoring, hoeft de NS niet te betalen. ,,Maar we beroepen ons daar nooit op'', zegt NS woord voerder Hessel Koster. ,,Zelfs bij ver tragingen veroorzaakt door bijvoor beeld een sneeuwstorm geven we gewoon een retributie.'' Overstap De vergoedingen beginnen te hape ren bij het overstappen van de ene naar de andere aanbieder, constateert Geert Wirken. ,,Stel, je reist van Gor- cum naar Rotterdam en stapt over in Dordrecht. Dan reis je eerst met R- net en daarna met de NS. Als je door een vertraging van een kwartier op het eerste traject je aansluiting mist en meer dan een half uur vertraging woensdag 22 mei 2019 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl GO Stroomstoring: NS-reizigers doden de tijd op Utrecht CS. archieffoto hh -CHRIS VONK, ROVER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21