'Het blijft slechts een pleister op de Knapperige toast op de ontbijttafel GELD 20 Vertraging op het spoor is schering en inslag. Als er geen blaadjes op de rails liggen dan zijn er wel ergens werkzaamheden. Het minste wat je dan kunt doen is geld terugvragen. Al weegt het vaak niet op tegen de ergernis en gevolgen van een gemiste overstap of afspraak. Test Broodroosters Varc Hanou (51) is over het algemeen een tevre den reiziger, maar en kele weken geleden werd het hem toch te gortig. ,,Van de veertien treinen die ik toen in een week heb genomen, was er maar eentje niet vertraagd. Op dinsdagavond had ik een ouderavond op de school van mijn dochter. Ik moest om half 8 in Haarlem zijn en vertrok om 5 uur uit Rotterdam. Bij Leiden werd aan het spoor werd ge werkt, dus de gewone verbinding was sowieso verlaat. Om de vertraging nog een beetje te beperken, heb ik extra betaald om met de HSL, via Amsterdam, te rei zen. Ik heb de ouderavond net aan gehaald. Als je een toeslag betaalt voor een snelle trein, die vervolgens als een boemeltje over het spoor rijdt, raak je wel gefrustreerd. Van de NS kreeg ik een flauw bericht: 'Excuses voor de vertraging. We maken het spoor beter'. Daar zat ik niet op te wachten.'' Elk jaar is een aanzienlijk aantal treinen vertraagd. Zo ook in 2018 en begin 2019, blijkt uit cijfers van rij- dendetreinen.nl, een site die sinds 2011 de statistieken bijhoudt van trei nen die rijden en uitvallen. ,,Vorig jaar was er veel uitval bij de HSL, tussen Schiphol en Rotterdam'', zegt oprichter van de site Geert Wirken. IN EUROPA ,,Begin dit jaar had de NS vaak last van defecte treinen die het spoor blokkeren. Het rampzaligste traject is Breda-Rotterdam, met 355 keer vertraging in een jaar. Ook Amster dam-Schiphol en Breda-Dordrecht zijn berucht.'' Vergoeding Als je trein langer dan een half uur is vertraagd, heb je recht op een vergoe ding. In principe vergoedt de NS bij een vertraging van meer dan een half uur de halve ritprijs en bij vertraging van meer dan een uur de hele rit. Bij de HSL krijg je al na een kwartier vertraging de halve rit en na een half uur de hele rit terugbetaald. Hanou heeft nog nooit zijn reiskos ten teruggevraagd. ,,Die paar euro boeien me niet, dat is slechts een pleister op de wond. Je wilt gewoon dat je op tijd van A naar B komt.'' Voor wie wel zijn reiskosten terug wil vragen: dat is vrij simpel, zegt Chris Vonk, woordvoerder van reizi gersorganisatie Rover. ,,Gewoon thuis achter de computer wat gege vens op de NS-site invoeren is vol doende. Vervoerders kunnen je rei zen checken via de chipkaart, dat maakt de claim goed controleerbaar.'' Alleen vindt Rover de vergoedin gen niet ver genoeg gaan. ,,De NS mag de gedupeerde reiziger wel wat extra geven, zoals bij de werkzaam heden aan het spoor bij Leiden. Daar was zo veel vertraging. Ook pleiten Vier boterhammen in één keer Nog tien seconden... Design op het aanrecht Het brood uit deze AEG kleurt aan beide kan ten zeer egaal. Zo'n mooi resul taat hebben we bij de andere geteste broodroosters niet gezien. Ook de smaak is uitstekend. De bediening gaat via zes knopjes en je leest de tijd af op een lcd-scherm. Han- dig, want bij de meeste brood roosters is het gissen wanneer de toast omhoog springt. Er zit wel een broodjesrek bij, geen tosti-klemmen. Met 70 euro is de AEG iets duurder dan de doorsnee broodrooster, maar hij maakt z'n prijskaartje waar: hij leverde het best geroosterde broodje uit deze test. woensdag 22 mei 2019 ARWEN KLEYNGELD Ook in het buiten land gelden ver goedingen bij vertraging. Alle Europese spoor wegen moeten zich houden aan de regeling waar bij minimaal 25 procent wordt te rugbetaald vanaf 1 uur vertraging en 50 procent vanaf 2 uur vertraging. EU-Lidstaten mogen bepaalde treindiensten wel uitzonderen van deze regeling. Het Europees Par lement werkt aan wetgeving voor vertraging van in ternationale trein reizen. De vergoe ding daarvoor zou dan in de hele EU moeten gelden. Zoek een broodrooster niet uit op basis van specificaties of functionaliteiten. Een ont- dooifunctie en meerdere brui- ningsstanden zijn vrij stan daard en extra mogelijkheden zijn niet altijd een meer waarde. Het resultaat is het belangrijkst en juist daarin verschillen broodroosters onderling duidelijk. Het panel van vergelijkings site BesteProduct.nl testte zestien roosters. De betere apparaten leveren een boter ham die aan beide kanten egaal goudbruin is gekleurd. Een voor het oog mooi resul taat, betekende doorgaans ook de beste smaak. BesteProduct.nl licht er drie aanraders uit. AEG AT7800 Prijs: €70 Braun HT3110 Prijs: €45 De Braun mag, in tegenstel ling tot de an dere aanra ders, wél op het aanrecht worden gezien. Aan het witte en minimalistische ontwerp is duidelijk aandacht be steed. Het apparaat heeft grote knoppen met duidelijke symbolen, lekker gebruiks- vriendelijk dus. Deze rooster heeft maar één sleuf, al is in die wel extra lang. Toch passen daar alleen met casi nobrood twee boterhammen in, dus een beetje geduld heb je wel nodig. Het brood komt er goudbruin, knapperig en egaal gekleurd uit. Wordt geleverd met broodjesrek. Princess 142355 Prijs: €50 In dit apparaat heb je ruimte om met één druk op de knop vier keer toast te maken. Al werken de twee bedieningspanelen ook onafhankelijk van elkaar, zodat je temperatuur en functie per twee kunt instellen. Het is aanvankelijk zoeken naar een stand die niet te hard of te zacht gaat. Eenmaal gevon den smaakt de toast prima, al kan de bruining egaler. Met de meegeleverde tostiklemmen en broodjesrek ken kun je de Princess multi functioneel inzetten. Houd wel rekening met een flink formaat op je aanrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20