'Shell betaalt inderdaad geen winstbelasting' ECONOMIE 19 En dan ook nog verontwaardigd zijn als daar wat van wordt gezegd UITSTEL Amerikanen de handschoenen uitgedaan, concludeert sinoloog Henk Schulte Nordholt. „Chine zen zijn goed in eindeloos praten over wederzijdse belangen. On dertussen voeren ze vastberaden hun eigen agenda door.'' Die agenda is een zelfvoorzie- nende supermacht worden. ,,Dat geeft status, economische groei en belangrijker: het stelt de machts positie van de communistische partij veilig.'' Vandaar ook de am bities om de wereldleider in com puterchips te worden of om een ei gen vliegtuigbouwer te creëren. De Amerikanen zetten nu hun hakken in het zand, zegt Schulte Nordholt. ,,Trump heeft ervaren adviseurs. Zij weten dat de enige taal waarnaar Peking luistert, de taal van de macht is. In Europa be grijpen wij dat vaak minder goed.'' In het Westen zien veel kenners China als de onderliggende partij. Nu de Chinezen honderden mil jarden meer uitvoeren richting Amerika en het Westen dan om gekeerd, lijkt Peking uiterst kwets baar. Zeker nu de Chinese econo mie minder goed draait. Dat kan tegenvallen, menen Chinaken- ners. Het land is bijzonder natio nalistisch. De bevolking krijgt vooral de visie van het regime te horen. ,,En die luidt dat de VS de rechtmatige opkomst van China op het wereldtoneel met oneigenlijke maatregelen frustreren", zegt Schulte Nord holt, die al dertig jaar actief bij de Volksrepubliek betrokken is. Lange termijn Door alle superlatieven die Chine zen over zich uitgestort krijgen, kan Peking moeilijk toegeven aan Trumps eisen. ,,Een slechte deal is niet te verkopen'', weet Sengers. De Chinezen zijn gewend om naar de lange termijn te kijken, ook als dat vandaag pijn doet. President Xi Jinping hoeft daarnaast niet her kozen te worden. ,,Hij kan zijn be volking offers vragen.'' Deze oorlog is voor zowel China als de VS nadelig Tot nu toe koos Peking telkens voor de-escalatie. Maar sinds kort wordt het anti-Amerikaanse sen timent aangewakkerd met films op tv. ,,Dat is echt nieuw'', zegt Sengers. Zeker is dat Peking Amerika pijn kan doen. ,,China is een grote af zetmarkt voor Starbucks, McDo- nald's en Apple'', vertelt Sengers. Xi kan terugslaan. Of consumen ten gaan over tot het boycotten van Amerikaanse producten. ,,De regering zegt dan: wij hebben dat niet gedaan, maar ze remmen zo'n consumentenboycot vast niet af.'' Met gevoel voor symboliek be zocht Xi afgelopen week in de oos telijke Jiangxi-provincie een be drijf in zeldzame aardmineralen als terbium en iridium. Die zitten in alle moderne smartphones, halfgeleiders, lasers en hightech spullen. Toevallig halen Ameri kaanse bedrijven 80 procent van die mineralen uit China en 'toe vallig' zonderde Trump deze grondstoffen uit in zijn laatste ronde tariefsverhogingen. Volgens de nationalistische Chinese ta bloid Global Times zijn de minera len 'een belangrijke troef in de handen van Peking.' Mobiele expert Wokke hoopt dat de soep minder heet gegeten wordt dan opgediend. ,,Ik ben geen expert in geopolitiek, maar op technologiegebied zijn China en de VS lastig uit elkaar te halen. Er is zoveel samenwerking op al lerlei gebieden tussen het Westen en Peking. Deze oorlog is voor bei den nadelig.'' Wat Huawei betreft: de fabrikant zou al sinds 2012 bezig zijn met een eigen besturingssysteem. Heel erg kansrijk acht Wokke dat niet, zelfs niet in China waar veel gebruikers alles doen met de WeChat app. ,,Het is vaak geprobeerd, maar tot nu toe is een alternatief voor An droid nooit van de grond geko men.'' Dagblad Trouw schreef in novem ber vorig jaar al dat Shell geen winstbelasting betaalde, hoewel het bedrijf miljardenwinsten be haalt. Dit werd echter stelselmatig ontkend door het Brits-Neder landse bedrijf. Shell heeft zelfs op het punt gestaan om naar de rechter te stappen, omdat de multinational grote moeite had met de publicaties in Trouw. In weekblad Elsevier geven presi dent-directeur van Shell Nederland Marjan van Loon en Alan McLean, die als executive vicepresident be lastingafdracht in zijn portefeuille heeft, deze week alsnog openheid van zaken. Dat Shell geen belasting betaalt, komt volgens Van Loon en McLean door het door Nederland gecreëerde gunstige belastingkli maat voor multinationals. Bedrijven die hier hun interna tionale hoofdkantoor hebben, mo gen veel kosten op hun winst in mindering brengen. Voor Shell be tekende dit dat de Nederlandse tak op papier per saldo verlies leed. Hoorzitting De bekentenis van Van Loon is op vallend omdat ze vorige maand pas na lang aandringen bereid was om een hoorzitting in de Tweede Kamer over de belastinplicht van multionationals bij te wonen. Haar halsstarrige houding zorgde er in elk geval voor dat GroenLinks, SP en de Pvda na de hoorzitting openlijk pleitten voor een wetswij ziging waardoor Shell niet langer onbeperkt de verliezen die in het buitenland lijdt, mag verrekenen met de winst die hier wordt ge maakt. Regeringspartijen D66 en Christenunie reageerden positief op het voorstel, waarmee zich een Kamermeerderheid aftekende voor het plan. Of Van Loon daar na haar beken tenis in Elsevier ook toe bereid is, is vers twee. Volgens de Shelldirectie is het niet afdragen van winstbelas ting maar één aspect van het belas- tingverhaal van het olie- en gasbe- drijf. Shell zou namelijk 'gewoon gebruik maken van de mogelijkhe den die de belastingregels bieden'. Die regels zijn specifiek opgesteld om hoofdkantoren van multinatio nals naar Nederland te halen en de Belastingdienst zou scherp toezien op de naleving van de regels. ,,Wij betalen eerlijk belasting, zowel naar de letter als naar de geest van de wet'', vat McLean samen. Ook benadrukken de bestuur ders dat het rijk weliswaar belasting misloopt, maar dat hoofdkantoren van multinationals veel hoogwaar dige banen opleveren. Ook leverde Shell volgens Van Loon vorig jaar 4,5 miljard aan andere belastingen op voor de staat, zoals accijnzen, loonbelasting, btw en dividendbe lasting. Ook is het bedrijf goed voor duizenden banen, waarvan een deel bij toeleveranciers. Van Loon zegt overigens geschokt te zijn over 'het belastinglek' naar Trouw. Volgens haar zijn die gege vens 'net zo privé als je medische dossier'. Shell overwoog aangifte, aldus Van Loon, maar zag daar uit eindelijk toch maar van af. De oppositie reageerde gisteren boos op Van Loons bekentenis via de pers. ,,Onze belastingwetten maken het mogelijk dat Shell geen belasting betaalt. Dat moet veran deren'', zei Kamerlid Bart Snels van GroenLinks. Volgens de SP betaalt de gewone man het gelag voor het gunstige belastingklimaat voor grote bedrijven. ,,Wat zij niet beta len, betalen mensen meer'', fulmi neerde fractievoorzitter Lilian Ma- rijnissen. ,,Tijd om deze schofterige belastingdeals te ontmantelen.'' PvdA'er Henk Nijboer noemde het 'ongekend hoe Shell ervoor kiest om met fiscaal trapezewerk op grote schaal belasting te ontwij ken'. ,,En dan ook nog verontwaar digd zijn als daar wat van wordt ge zegd.'' woensdag 22 mei 2019 GO M Door de sancties moet Huawei op zoek naar een vervanger voor bestu ringssysteem Android. foto shutterstock Een lichtpuntje voor Huawei en zijn miljoe nen klanten is dat Trump de restricties voor Huawei maan dag 90 dagen uit stelde. Volgens het ministerie van Handel om ervoor te zor gen dat Ameri kaanse bedrij ven hun con tractuele verplichtingen met het bedrijf kunnen nakomen. „Wellicht dat Huaweibezitters nu nog de laatste ver sie van Android krij gen'', zegt Arnoud Wokke van Tweakers. Beveilingsupdates komen overigens nog wel door. Het ministerie be klemtoont dat het uit stel geenszins bete kent dat president Trump zijn besluit om Huawei uit veilig heidsredenen op de zwarte lijst te plaat sen intrekt. -Arnoud Wokke, Tweakers expert Shelldirecteur Marjan van Loon. foto david van dam Olie- en gasreus Shell betaalt in Nederland inderdaad geen winstbelasting. Dat heeft een woordvoerder van Shell gisteren bevestigd. Economieredactie Den Haag -Henk Nijboer, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19