0) \^m a jj|L 18 Kort ILri De Amerikaanse boycot treft de Chinese smartphonemaker Huawei in het hart. De implicaties gaan echter veel verder, zeggen Chinakenners. ,,De handelsoorlog tussen de VS en China gaat een nieuwe fase in.'' O FNV trekt ontslagen in Het ontslag dat 250 FNV-medewerkers bo ven het hoofd hing, is van de baan. Het be stuur heeft de reorganisatieplannen inge trokken. FNV'ers demonstreerden vorige week nog tegen hun werkgever, in dit geval de vakbond, omdat ze het niet eens waren met een afslanking. Doordat het ledental van de bond al jaren afneemt, lopen de in komsten snel terug, terwijl er wel geld no dig is voor acties, stakingen en manifesta ties. De bondsdirectie wilde uit kostenover weging snijden in het eigen personeel. 'Nieuwe heffingen een ramp' Nieuwe Amerikaanse importheffingen op schoenen uit China zijn een ramp voor con sumenten, bedrijven én de Amerikaanse economie, schrijven tientallen schoenen- merken in een open brief aan president Trump. De heffingen moeten zo snel moge lijk van tafel, aldus de briefschrijvers. De VS dreigen met invoerheffingen van 25 procent op veel in China geproduceerde goederen. Die tarieven treffen vooral gewone Ameri kanen in de portemonnee, aldus de onder tekenaars. Snellader naar de beurs Fastned wil op 14 juni naar de beurs in Am sterdam. Dat heeft de uitbater van tientallen snellaadstations gisteren bekendgemaakt. ,,Ik ben blij dat we de datum van onze note ring aan Euronext Amsterdam hebben vast gesteld. De notering geeft Fastned extra fi- nancieringsflexibiliteit en biedt meer beleg gers de mogelijkheid om in Fastned te in vesteren'', zei topman Michiel Langezaal. Fastned heeft momenteel 97 snellaadstati- ons in Nederland, Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk, maar wil uitbreiden. Kruidenier Spar groeit hard Spar groeit hard, mede dankzij de opening van een groot aantal nieuwe vestigingen. In ons land dikten de opbrengsten aan met 15,8 procent tot 546,2 miljoen euro. Spar Ne derland opende onder andere honderd nieuwe, lucratieve winkels bij tankstations. Arcelor Mittal Shell Ahold Delhaize Basic Fit Het nieuws dat Google Huawei's Androidlicentie intrekt, sloeg maandag in als een bom bij tech- watchers. Het Chinese bedrijf groeit keihard en leek dit jaar Sam sung af te lossen als 's werelds grootste smartphonemaker. Die nummer 1 positie kunnen ze echter vergeten, zegt Arnoud Wokke, ex pert mobiele telefonie bij Tweakers. „Niemand buiten China gaat nog Huaweitelefoons kopen als die zon der Google's diensten geleverd ko men.'' De ban betekent dat bezitters die dit najaar een nieuwe Huaweitele- foon aanschaffen geen toegang meer hebben tot Google's Play Store en dus geen apps aan kunnen schaffen. ,,Mobiel tv kijken met de Ziggo app gaat dan niet meer. En ook spellen als Pokemon Go wer ken dan niet meer op de telefoons.'' Spionage Google's aankondiging volgde op het besluit van president Donald Trump vorige week om Huawei op de zwarte lijst te zetten. De Ameri kanen beschuldigen het bedrijf al jaren van spionage. Het maakt het voor Amerikaanse bedrijven on doenlijk zaken met het bedrijf te blijven doen. Google koos daarop eieren voor zijn geld. De problemen zijn nog nijpender nu fabrikanten als Intel, Broadcom en Qualcomm geen chips meer le veren aan Huawei. Ook het Neder- lansde NXP heeft de leveranties deels opgeschort. De vraag is of Huawei straks nog voldoende tele foons kan produceren. Al met al wordt Huawei zwaar Jaren van controverse getroffen. In Nederland is de smart phonemaker dankzij de populaire P20-serie na Apple en Samsung de derde fabrikant met een marktaan deel van 14 procent. In West-Eu ropa zijn Huaweitoestellen zelfs goed voor een kwart van de verko pen. De hamvraag is hoe bepalend het buitenspel zetten van Huawei gaat zijn voor de technologiewereld. The New York Times spreekt al van een technologisch IJzeren Gordijn tus sen China en het Westen. Nu al krijgen de 1,3 miljard Chinezen een gefilterd internet voorgeschoteld. Voor het regime is de boycot een signaal hoe afhankelijk het nog steeds is van westerse technologie. Velen hopen echter dat het mee valt en de ban keiharde powerplay van Donald Trump blijkt. Enkele weken terug leek een handelsdeal met China aanstaande, maar uit eindelijk kwamen beide super machten er niet uit. Volgens Chinakenner Fred Sengers hebben de VS met de nieuwste ac tie een grens overschreden. ,,Tot voorkort werd Huawei enkel in de VS geweerd. Maar nu gebruikt Trump het bedrijf als breekijzer in zijn handelsoorlog met China.'' Probleem is dat het conflict in middels om veel meer draait dan handel. ,,Dit is een conflict tussen de wereldmacht van de afgelopen eeuw en de speler die dat de vol gende honderd jaar wil worden. Dat maakt het zo gecompliceerd.'' Met de Huaweiboycot hebben de HUAWEI ZWARTE LIJST BONDSBESTUUR WIL GEEN STAKINGEN SCHOENENMERKEN PROTESTEREN GELD NODIG OM UIT TE BREIDEN MEER WINKELS, HOGERE OMZET o woensdag 22 mei 2019 Het staalcon cern was de sterkste stijger in de AEX-index. De olie- en gas reus kreeg van enkele beleggers weer kritiek over het CO2-beleid. Het supermarkt concern sloot de rij bij de hoofd fondsen. De grootste daler in de MidKap was uitbater van fitnessscholen. o GO David Bremmer Amsterdam Huawei is marktleider in 5G-tech- nologie, maar al jaren omstreden. Het zou een verlengstuk zijn van de Chinese machthebbers. Netwerkbedrijf Cisco (VS) klaagt Huawei aan wegens diefstal van intellectueel eigendom Als Huawei zich inkoopt bij 3Com (vooral bekend van netwerkkaarten), zegt de Amerikaanse overheid daar grote moeite mee te hebben 2010 2011 Enkele Amerikaanse 2012 mobiele providers doen geen zaken meer met Huawei 2013 1 2014 2016 2017 2018 2019 Wikileaks onthult 'achterdeurtjes' in de hardware van Huawei I Canada arresteert Meng Wanzhou, dochter van Huawei-oprichter Ren Zhengfei. De VS vragen om haar uitlevering Trump zet Huawei op zwarte lijst, maar moet de restricties uitstellen tot 19 augustus Huawei speelbal in oplopen aesoo og

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18