II balderman.nl Voor fantastische reizen! balderman.nl NIEUWS 13 Niemand viel van zijn stoel toen Pieter Heerma tot nieuwe fractievoorzitter van het CDA werd gekozen. Hij past precies bij de koers die de nieuwe partijvoorzitter wil uitzetten: iets vriendelijker en socialer dan onder de vertrekkend partijleider Sybrand Buma. Buma is een bestuurder, Heerma is een doener. Hij is een groot talent, meer tacticus en strateeg 269,- 299,- Het moge dui delijk zijn: ik heb niet de ambitie om lijsttrekker voor het CDA te wor den in 2021. Ik draag de term 'tus senpaus' graag als geuzennaam." De kersverse fractievoorzitter Pie ter Heerma (41) laat er geen mis verstand over bestaan. Hij zal de concurrentie met de CDA-minis- ter Wopke Hoekstra en Hugo de Jonge straks niet aangaan. Maar dat betekent niet dat hij de komende tijd alleen maar op de winkel gaat passen, waarschuwt hij. Heerma heeft de opdracht meegekregen mee te helpen bou wen aan een nieuw gezicht van het CDA. Een iets minder streng gezicht dan de partij onder zijn voorganger Buma had. De partij wil een iets socialere koers varen, eerder kiezen voor het midden dan voor rechts. Iets wat begin dit jaar al duidelijk werd toen Buma na interne druk toe moest geven aan de komst van een nieuw kin- derpardon. Niet dat Heerma alles anders zal gaan doen dan zijn voorganger. Bij het overhandigen van de voorzit tershamer gisterochtend in de CDA-fractiekamer roemde hij 'het gevoel van veiligheid' dat Buma in de CDA-fractie had weten te creëren. Dat hoopt Heerma vast te houden. Want van vroeger weet hij dat zijn vader Enneüs als frac tievoorzitter (1994-1997) in een giftige slangenkuil moest opereren waar koppen rolden. ,,Het voelt alsof de cirkel rond is'', verwijzend naar zijn vader. Voetsporen Zijn vader werd als CDA-leider aan de kant geschoven door zijn eigen fractie. Het heeft de zoon niet kopschuw gemaakt om in zijn voetsporen te treden. Wel heeft hij ervan geleerd altijd op je hoede te zijn, zeggen mensen die met hem werken. Zelf drukt Heerma zich diplomatieker uit: ,,Het besef dat het fractievoorzitterschap van mijn vader niet op alle fronten een groot succes was, houdt mij met beide benen op de grond.'' Volgens voormalig CDA-minis- ter Hans Hillen is de keuze voor Heerma een logische: ,,Buma is een bestuurder, Heerma is een doener. Hij is een groot talent, meer tacticus en strateeg. Hij zal meer uitgesproken het debat zoe ken over de sociale structuur van de samenleving.'' De vorige portefeuillehouder Sociale Zaken Eddy van Hijum - nu CDA-gedeputeerde in Overijs sel - kent Heerma als iemand die altijd al achter de schermen zijn stempel drukte op de fractie: ,,Meedenkend over de grote lijn op de kamer van Sybrand Buma, al tijd een paar stappen vooruit.'' Hij wijst erop dat Heerma als woord voerder sociale zekerheid andere accenten zette. ,,Onder Balken ende draaide het om de betaal baarheid van de sociale zekerheid. Pieter ging op zoek naar de be schermende rol van de overheid.'' Dat is precies waar CDA-partij- voorzitter Rutger Ploum op hoopte: een koerswijziging. Want het CDA was niet gelukkig met de conservatieve koers van Buma die alle begrip had voor de boze witte man en de Gele Hesjes. Dat neigde bij vlagen naar populisme, wat niet bij het CDA past. Bij verkie zingen bracht dat het CDA niets. De kanshebbers op het CDA-lijst- trekkerschap Wopke Hoekstra en Hugo de Jonge geloven dat de winst voor het CDA in 2021 in het politieke midden ligt. Heerma zal hen in elk geval niet voor de voeten lopen. Hetzelfde geldt voor de coalitiegenoten van het CDA. Als secondant van Buma was hij betrokken bij de formatie onderhandelingen van dit kabinet. Hij weet van alle afspraken en heeft zich daaraan gecommitteerd. Tijdens de kabinetsformatie was Wouter Koolmees, nu D66-minis- ter van Sociale Zaken, eveneens se condant van zijn fractievoorzitter. Hij onderhield tijdens de langste kabinetsformatie aller tijden in tensief contact met Heerma en leerde hem zo goed kennen. Kool mees: ,,Wat wij deden was aan het einde van iedere onderhandelings dag bij elkaar op de werkkamer langs lopen. Wat is er nou precies gebeurd? Wat is het echte pro bleem en waar zit de oplossing?'' Vaderlandsliefde Heerma staat een koers voor van normen en waarden, maar met een sociaal gezicht. Een jaar voor die kabinetsformatie bepleitte Heerma samen met Sybrand Buma 'gezonde vaderlandsliefde' waarbij het tweetal de aanval opende op het bashen van de Nederlandse cul tuur en identiteit. Oorzaak? ,,Jaren van ongeremd cultuurrelativisme, gecombineerd met een liberale in dividualistische alles-moet-maar- kunnenmentaliteit lijken hun tol te hebben geëist.'' Tegelijkertijd vind Heerma dat de morele en economische crisis een antwoord moet worden gebo den met antwoorden die het CDA voorheen 'te links' vond ,,We zit ten mede in de problemen door de zelfverrijking bij bankiers. Aan die zelfverrijking moet iets verande ren'', zei hij eerder tegen deze krant. Het is die combinatie van 'economisch links' met 'moreel rechts' waarmee het CDA de ko mende verkiezingen in wil. Het is aan Heerma om die koers verder uit te zetten. Ook daarmee treedt hij overi gens in de voetsporen van zijn va der Enneüs, die eenzelfde agenda voorstond. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen All-inclusive in Drenthe 5 dagen Londen en Kent 5 dagen Eifel all-inclusive 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau woensdag 22 mei 2019 M Pieter Heerma (r) is gekozen tot fractievoorzitter van het CDA. Buma (l) wordt burgemeester van Leeuwarden. foto anp Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag Tussenpaus wil CDA socialer gezicht geven -Hans Hillen, oud-CDA-minister Vertrekdata: 17 juni 71,22 juli 7 26 aug 716,30 sept714 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. S AN VR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten v.a. sLechts Vertrekdata: 10,24 juni 78,22 juli 7 5,19 aug 72,16,30 sept Vertrekdata: 10 juni 71 juli 7 26 aug 716 sept 7 7 okt. Vertrekdata: 3,24 juni 715 juli 7 5,26 aug! 16,30sept714,21 okt Vertrekdata: 3,15 juni 71,13, 29 juli 710,26 aug 75,21 okt Vertrekdata: 10 juni 7 8,22juli 7 5,19 aug 7 2,16 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13