EUWS 11 'Scheringa nog steeds dankbaar' 'Ik ben gewoon genaaid' De bank maakt nog steeds 100 miljoen euro winst per jaar De acteurs over de echte Dirk geen lofzang op DSB en wordt niet gespeeld door fans. Regisseur Marc Smit zegt zijn best te hebben gedaan om een zo realistisch mogelijk beeld te geven. ,,In de media is het al snel zwart-wit, iemand is goed of slecht. Maar zo is de werkelijkheid natuur lijk niet. Scheringa was in de banken- wereld misschien niet de ergste, maar hij was wel een cowboy.'' Gevraagd naar het toch wat rafelige beeld dat van hem geschetst wordt, zegt Scheringa dat dingen op een gegeven moment nu eenmaal voor waar worden aangenomen. Framing heet dat tegenwoordig. Sommige dingen kloppen. Ik kom uit Friesland, ik was politieagent, ik ben begonnen op een zolderkamer. Maar veel passa ges gingen in het echt heel anders.'' Bij het verlaten van de zaal zwaaien Dirk en Baukje enthousiast naar de acteurs. Slechts een enkeling wuift terug. Ze zitten vol in hun theater bubbel. Onbewust bekruipt je het gevoel dat Scheringa het vooral zelf heel prettig vindt dat deze musical over hem gaat. Dat hij zich uit alle macht vastklampt aan wat is geweest. Erevoorzitter In plaats van het verleden te ontwij ken, zoekt Scheringa het op, Baukje trouw aan zijn zijde. Later die mid dag zijn ze bij een wedstrijd van AZ. Hij is erevoorzitter, zit in de belang rijkste loge, komt nog steeds in de bestuurskamer. Niemand ontkent dat de jaren onder Scheringa cruciaal waren voor het huidige succes van AZ. Maar de formele macht werd hem in 2009 afgenomen, in nauw overleg met de DSB-curatoren. Robert Eenhoorn, nu algemeen directeur van de club, lijkt wat geïrriteerd als de positie van de voormalige suikeroom ter sprake komt. ,,Hij heeft geen officiële rol meer. Hij bezoekt trouw de wed strijden. Als hij er is, maken we een praatje. Meer niet.'' ,,Scheringa heeft daar wel moeite mee gehad'', weet Theo Brinkman, sinds jaar en dag AZ-watcher bij het Noordhollands Dagblad. ,,Zeker in de eerste jaren. Zo had hij een parkeer plek in het stadion. Die werd hem afgenomen. Maar hij wil toch betrok ken blijven. Ik denk dat hij diep in zijn hart nog steeds vindt dat het zijn club is.'' Maar ook hier geldt: dat was ooit. 's Ochtends in het dorpshuis, na de repetitie, laat Baukje zich ontvallen dat er toch wel veel bovenkomt, als alles de revue weer passeert. ,,Het neemt je mee terug in de tijd.'' Scheringa valt haar zachtjes maar beslist in de rede. ,,Het neemt me niet mee terug, ik zit er nog elke dag middenin.'' Per mail komt hij een paar dagen later terug op de vraag hoe het nu met hem gaat. ,,Naar omstandighe den goed, gelauwerd en wijzer door fouten in het verleden en vol ijver en hoop voor de toekomst. Met gelukkig trouwe vrienden om me heen die diezelfde hoop koesteren en me helpen in de voortgaande strijd.'' Het boek is nog niet dicht. RECHTSZAAK woensdag 22 mei 2019 GO M Dirk Scheringa met zijn alter ego David Sealtiel (links) en de regisseur van de musical Marc Smit. fotos marco okhuizen -Dirk Scheringa Erno Levering (54, Egmond aan den Hoef) speelt Pieter Lakeman én Louis van Gaal: ,,Ik ben Dirk Sche ringa nog steeds dankbaar. Ik ging in de gloriejaren van AZ naar alle wedstrijden, ook de Europese uitwed strijden. Die prestaties waren zonder Scheringa nooit mogelijk geweest. Als hij nu bij AZ komt, is hij nog steeds een held. Supporters slaan hem op de schouders. Ik denk dat we in onze musical een reëel beeld neerzetten. Want er zijn natuurlijk mensen gedupeerd door de bank.'' Matthijs Hekman (35, Alkmaar) speelt Hans van Goor, rechterhand van Scheringa bij DSB: ,,Ik ben zelf gedupeerde. Ik ging met mijn ex voor een krediet naar DSB Bank, we kregen er een verzekering bij. Voor ik het wist, had ik een schuld van 30.000 euro, met een extreem hoge rente. Tot een paar jaar geleden ben ik aan het aflossen geweest. Maar ik geef niemand de schuld, want ik was er zelf bij. Onze musical laat zien dat verschillende partijen aanstuurden op het faillissement van DSB. Maar het is absoluut geen schande dat de bank failliet is, zoals Scheringa beweert. Ik ben gewoon genaaid.'' Helemaal verdwenen is DSB niet. Het bedrijf bestaat nog steeds, als DSB Bank N.V. in faillissement. De bank beheert de oude leningen van DSB, en betaalt de schuldeisers van de bank af. De instelling draait de laatste jaren een stabiele winst van rond de 100 miljoen euro en betaalde inmiddels bijna 3 miljard aan schuldeisers. Scheringa meent dat dit be wijst dat de bank niet failliet had hoeven gaan. Hij voert nog steeds een rechtszaak tegen het ministerie van Financiën en toezichthouders DNB en AFM, met als uiteindelijke doel een claim van 830 miljoen euro. Op 3 juni dient het laatste getuigen verhoor, daarna moet Scheringa beslissen of hij er een civiele zaak van maakt. Een woordvoerder van de cura toren bestrijdt dat DSB het had gered zonder ingrijpen. De cijfers van nu zijn een weerspie geling van zeer sober beleid, en worden gekleurd omdat er geen rente hoeft te worden betaald aan schuldeisers, stelt zij. Kijk op de site bij /video De laatste repetities voor Dikkie de Kid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11