10 NIEUWS DSB DE MUSICAL In 2009 beleefde Dirk Scheringa zijn persoonlijke hoogte- én dieptepunt. Zijn club AZ werd kampioen en een paar maanden later ging zijn DSB op de fles. Tien jaar later is er een musical over het leven van de man voor wie het verleden nog steeds springlevend is. ,,Ik mis het nog elke dag.'' Hij was misschien niet de ergste, maar hij was wel een cowboy woensdag 22 mei 2019 Dirk Scheringa Sander van Mersbergen Egmond aan den Hoef Het is zondagoch tend. In het dorps huis van Egmond aan den Hoef legt Theatergroep Ho rizon de laatste hand aan Dikkie de Kid, een musical over het leven van Dirk Scheringa en zijn vrouw Baukje. Het echtpaar is aandachtig toeschou wer, en heeft een ereplaats naast regisseur Marc Smit. Op het toneel staat Pieter Lakeman (gespeeld door Matthijs Hekman), de man die bijdroeg aan de ondergang van DSB door op te roepen tot een bank run, waarbij alle klanten tegelijk hun spaargeld opnemen. Hij roept Scheringa (David Sealtiel) ter verant woording. ,,Een aantal klanten kwam bij mij, vanwege uw bedriegerij. Ze vroegen: help ons uit de shit, en maak een eind aan Dik de Kid.'' De première van vanavond belooft spektakel. Spelers en muzikanten ha len alles uit de kast voor de 'polder western'. De gewezen bankier wordt afgeschilderd als een cowboy die zich op slinkse wijze een weg baant naar de top, maar uiteindelijk in een doodskist het podium verlaat. De 'echte' Scheringa's vinden het prachtig. Dirk, gekleed in donker- blauw pak met daaronder dikke geitenwollen sokken, slaat zichzelf regelmatig op de dijen. Met zijn mobieltje filmt hij de spectaculairste scènes, bijvoorbeeld die waarin de door hem gesponsorde voetbalclub AZ in 2007 op dramatische wijze het kampioenschap misloopt. Af en toe stoot hij Baukje aan. ,,Het is fantas tisch om te zien met hoeveel passie deze mensen spelen'', zegt de Fries. 725 miljoen In de jaren die de musical belicht, was Dirk Scheringa een gevierd man. Met een vermogen van 725 miljoen euro stond hij boven in de Quote 500, hij had een eigen kunstmuseum. Hij had schaatsers, wielrensters en zijn voetbalclub. Uitwedstrijden van AZ bezocht hij, als het zo uitkwam, met een helikopter. ,,Het laat zien wie van ons de meeste pecunia heeft'', zei de voorzitter van RKC toen Scheringa in Waalwijk was. Om daaraan toe te voegen dat hij zelf meestal op de fiets ging. Dat was augustus 2009. Twee maanden later ging DSB op de fles. Scheringa's leven werd nooit meer hetzelfde. Scheringa presenteert zichzelf nog steeds als de macher die hij ooit was. Op zijn borst prijkt een koninklijke onderscheiding. Hij glundert als de fotografen afdrukken, ook in Egmond aan den Hoef. Maar de realiteit is dat -Marc Smit, regisseur hij de laatste jaren de nodige klappen incasseerde. Een bedrijf in fitheids tests en één in elektronische sigaret ten gingen over de kop. Als topman van het uiterst dubieuze bitcoinbe- drijf ICO Headstart werd hij al snel aan de kant gezet, zonder een cent mee te krijgen. Hypotheek De vraag is hoe vol Scheringa's geld potje nog is. In 2016 nam hij een nieuwe hypotheek op zijn villa in Spanbroek, omdat hij een miljoen euro nodig had om met de curatoren van DSB de boeken te kunnen slui ten. Dat geld had hij niet voorhan den. ,,In financiële zin is dat voor mij een grote aderlating'', stelde hij toen. De rechtszaak die hij nu voert (zie kader), bekostigt hij met geld van vrienden. Zeker is dat het verleden mooier was dan het heden. ,,Ik mis het nog elke dag, het contact met mijn 2000 medewerkers'', zegt de hoofdrolspe ler zelf. Misschien is het wel daarom, dat hij Dikkie de Kid zo omarmt. Al verschillende keren bezocht hij een repetitie. Het bestaan van de musical bewijst volgens Scheringa dat de gewone man in Noord-Holland het 'onbe grijpelijk' vindt dat DSB moest ver dwijnen. ,,Iedereen vraagt zich af: waarom? De bank maakt nog steeds 100 miljoen euro winst per jaar. Alle spaarders en crediteuren hebben hun geld teruggekregen.'' De waarheid is anders. Dikkie is een nieuwe musical over en de opkomst en ondergang \en zijn bank M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10