9 We zijn nu wel een uitzonderlijk goed geoliede machine Democratie. En Fidesz zit officieel nog in de Europese Volkspartij, waar ook het CDA deel van uitmaakt, al zijn ze wel geschorst vanwege 'het schenden van de normen en waar den' van de partij. Zo kun je natuur lijk niet echt een vuist maken. Tegen Een tweede reden voor hun relatieve onzichtbaarheid is dat er nauwelijks iets constructiefs gebeurde. Ze waren voornamelijk tegen. Tegen het esta blishment, tegen de euro, tegen glo balisering, tegen immigratie, tegen de Europese Unie en tegen het parle ment zelf. ,,Het beste wat je kunt doen als eurokritische partij", zo zei PVV'er Auke Zijlstra eerder in een interview met deze krant, ,,is de stro perigheid verergeren. Dat doen we door continu bezwaren op te roepen, door eigenlijk gewoon vervelend te zijn." De PVV'ers ontmoetten ook veel weerstand door hun stemgedrag (te gen) of door hun optredens tijdens debatten. Zo beperkte de bijdrage van Olaf Stuger, een van de vier PVV-parlementariërs, zich tijdens een debat over de anti-Europese en antidemocratische houding van de Hongaarse premier Ortón zich tot een oproep om een standbeeld voor de man op te richten: ,,Daar is vast nog wel een potje voor." Polariseren helpt als je gehoord wil worden, is dan de redenering. CDA-lijsttrekker Esther de Lange wil er niet aan: ,,Je kunt niet vijfjaar lang roepen 'Dat willen we niet', dat zet geen zoden aan de dijk." Ze ziet de opkomst van de populisten als een uitdaging. ,,De ik-wil-niks-flank wordt groter, ja. Maar om iets te bereiken, zal je toch moeten samenwerken. Om meerder heden te kunnen bouwen, heb je nog steeds het midden nodig." De grote vraag is nu niet alleen of de populisten erin slagen om een blok te vormen. Dat lijkt er nu wel op, maar de officiële besprekingen beginnen pas na de verkiezingen. Er zijn in elk geval minstens 25 parle mentariërs nodig die afkomstig zijn uit minstens zeven landen (een kwart van de lidstaten). Het is ook nog niet duidelijk waar ze het over eens en oneens zijn. Willen ze bij voorbeeld uit de Europese Unie en de euro, zoals de PVV jarenlang heeft geroepen? Of moet het gaan zoals AfD'er Meuthen het wil: ,,We willen de EU en het parlement hervormen, zonder ze te vernietigen. We willen radicale verandering." Kom daar maar eens uit. Nationale Nog zo eentje: kun je eigenlijk wel Europees samenwerken als je het ei gen, nationale belang voorop wil stel len? Ook daar ligt een uitdaging voor het nieuwe blok. Als ze het al voor el kaar krijgen om persoonlijke aversies opzij te zetten, trouwens. Niet ieder een is namelijk even goed bevriend met elkaar. Zo heeft Ortón meerdere malen gezegd dat hij niet wil samen werken met Le Pen, terwijl hij wel dikke vrienden is met Salvini. Het is in Brussel ook geen geheim dat de partijen in Europa van Vrijheid en Naties (de groep van de PVV) de af gelopen vijf jaar vooral druk zijn ge weest met zichzelf, met het gladstrij ken van de vele plooien. Maar, zo klinkt het tevreden in de schoot van die groep: ,,We zijn nu wel een uit zonderlijk goed geoliede machine." maandag 20 mei 2019 GO staan te popelen Geert Wilders (l) tij dens een bijeenkomst in Milaan van Euro pese populistische partijen. Naast hem de Italiaanse Lega-lei- der Matteo Salvini en Marine Le Pen van Rassemblement Na tional, voorheen be kend als Front Natio nal. FOTO EPA -groep Vrijheid en Naties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9