I ZEELAND 21 LASERBEHANDELING Ben je eindelijk genezen van borstkanker, herinneren tatoeagepuntjes in je decolleté je nog dagelijks aan de bestraling. Gelukkig zijn deze 'brandmerken' weg te poetsen. Gratis. Met dank aan het Amphia Ziekenhuis en Laserpraktijk Breda. Breda Lasertherapeut Paul Heer- kens verwijdert tatoeages bij mensen die spijt heb ben van hun lichaamsver siering. Ook oud-borst- kankerpatiënten behoren tot zijn klantenkring, onder wie Marieke Bosscher (50) en Ingrid van der Ent (59). Bij hen haalt Heerkens de laatste hinderlijke getuigen van hun ziekte weg: getatoeëerde puntjes op de huid, gezet om met precisie te kun nen bestralen. Ook al zijn de puntjes zo klein als een speldenknop, de meeste vrou wen hebben er last van. Bosscher: „Het gaat om de dagelijkse confron tatie. Ik heb een groot litteken na mijn borstsparende operatie. Dat zien anderen niet. Wat ze wel zien is zo'n puntje, precies in de V-hals van je blouse of trui. Mensen denken dat het een mee-eter is. Maar lotgenoten herkennen je meteen. Daar zit je niet altijd op te wachten." Gelukkig biedt de vriendschap tus sen Heerkens, van Laserpraktijk Breda, en oncologisch chirurg Arjen Rijken van het Amphia Ziekenhuis in Breda uitkomst. Heerkens: „Zoals veel mensen heb ik in mijn naaste omgeving ervaring met kanker. In overleg met Arjen besloot ik deze vrouwen te helpen. Ik maak gemid deld één dag in de week voor hen vrij, om hen gratis van die nare punt jes af te helpen. De andere vier werk dagen verdien ik mijn geld." Hij doet dit nu een jaar of twee, zonder er ruchtbaarheid aan te ge ven. „Het gaat niet om mij." Stroomdraad Rijken weet dat alleen al in zijn zie kenhuis jaarlijks 250 tot 300 vrouwen voor borstkanker worden behandeld. „De meeste krijgen bestraling, en dus die puntjes. Die zet de radiothera peut. Het zijn er vijf tot acht, op di verse plaatsen, maar sowieso altijd één in het decolleté. Ik dacht aan Paul en zijn praktijk, en zo kwamen we op deze oplossing." Bosscher en Van der Ent zijn hen dankbaar. „Elke ochtend kijk ik in de spiegel en dan ben ik zó blij dat ik het heb laten doen", zegt Van der Ent. „Ik had vier of zes puntjes. Ik heb ze alle maal laten weghalen." Lachend: „Dat ik het aantal niet meer weet, is al een goed teken." De behandeling is niet altijd een pretje. Bosscher: „Het plaatsen van die puntjes destijds deed zeer; het la- seren is soms ook pijnlijk. Het voelt een beetje alsof je een stroomdraad vastpakt." Van der Ent weet niets meer van het plaatsen. „Dat heb ik geblokkeerd, denk ik." Heerkens behandelt de oud-pa tiënten wel anders dan zijn andere klanten, merkt hij. „Ik probeer nog laagdrempeliger te zijn, probeer geen ziekenhuisgevoel op te wekken." Vol gens Bosscher lukt hem dat prima. „Ik voelde me meteen op mijn gemak hier." Hart Volgens chirurg Rijken reageert ie dere vrouw weer anders op de geta toeëerde puntjes. „Sommige zien ze als een teken van overwinning. Ik ken ook iemand die ze niet wil laten weghalen, omdat haar kinderen ook tatoeages hebben. Op die manier voelt ze zich verbonden met hen. Maar de meeste patiënten vinden de puntjes erg vervelend. Alsof je nooit van die ziekte loskomt." Van der Ent: „Ik zou nooit vrijwil lig een tattoo nemen. Voor mij zijn die puntjes een brandmerk. Tijdens de behandelingen aanvaard je ze, maar daarna niet meer. Dan moeten ze weg. Dit is voor mij het sluitstuk van de behandeling. Nu ben ik letter lijk en figuurlijk helemaal schoon." Bosscher ziet het verwijderen van de puntjes niet zozeer als de afsluiting van een periode, 'maar wel als iets wat nog moest'. Het verhaal van de twee maakt on coloog Rijken blij. „Geweldig dat ik deze vrouwen naar Paul kan doorver wijzen. Ik wil het laseren meer be kendheid geven, zodat meer mensen Voor mij is dit het sluitstuk. Nu ben ik letterlijk en figuurlijk schoon geholpen kunnen worden. Deze maand verschijnt er een artikel over in een medisch tijdschrift, dus ik hoop dat anderen dit voorbeeld op pakken." Op de afdeling oncologie van het Amphia hangen intussen flyers die patiënten wijzen op de mogelijkheid van Heerkens' laserpraktijk, geves tigd in Bavel. „Wij wisten niet dat dit kon", zegt Van der Ent. „We zijn er erg blij mee, en vooral dankbaar. Want wie doet zoiets nou gratis? Dit zijn echt twee mannen met het hart op de juiste plaats." Cadeautjes Lasertherapeut Heerkens heeft tot nu toe ruim zestig oud-patiënten be handeld. „Gemiddeld doe ik er acht sessies over, steeds om de acht we ken. Dus de dames zijn er wel een tijd mee bezig. Ik krijg wel heel veel cadeautjes van de vrouwen die ik heb geholpen." Lachend: „Daar maak ik dan foto's van en die app ik naar Ar jen. Als geintje, om hem jaloers te maken." Voor beiden zit de beloning in de blijdschap van de vrouwen die ze helpen. Heerkens: „Iedereen heeft een eigen verhaal; je krijgt allemaal hobbels op je weg. Als ik nou hier door mensen echt blij maak, dan geeft mij dat een goed gevoel." maandag 20 mei 2019 VL De puntjes op de i na borstkanker Joost Klaverdijk Van links naar rechts: chirurg Arjen Rijken, oud-kankerpa tiënten Ingrid van der Ent en Marieke Bos- scher en laserthera peut Paul Heerkens. M Paul Heerkens heeft in zijn praktijk in Bavel inmiddels meer dan zestig voormalig pa tiënten behandeld. FOTO'S JOYCE VAN BELKOM/ -Ingrid van der Ent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 72