II Excelsior is na 125 jaar een 'mengelmoes' ZEEUWS-VLAANDEREN 19 PSYCHISCHE PROBLEMEN EVENEMENT 'Iedereen is van de wereld, en de wereld is van iedereen' is niet alleen een nummer van The Scene. Het is sinds zaterdag ook de naam van een evenement met een boodschap: praat over psychische problemen. Anniek de Bruijckere is de initiatiefneemster van het evenement dat bij het Zwin College in Oostburg wordt gehouden. Ze wil psychische problemen bespreek baar maken. ,,Ik heb een bipolaire aandoening", vertelt ze. ,,Dat bete kent dat ik heel hoge pieken en hele diepe dalen ken. Aan het be gin van mijn diagnose dacht ik dat ik de enige was met een psychi sche beperking. Het zit in de ta boesfeer, mensen vinden het eng om over zoiets te praten." Terwijl praten en begrip uit de omgeving juist zo belangrijk is, vindt Anniek. Ze stapte daarom met het idee voor een evenement naar de gemeente Sluis. Dat moest laagdrempelig zijn en voor ieder een. Haar plan werd met enthousi asme ontvangen en Sluis advi seerde Anniek om een denktank van ervaringsdeskundigen en or ganisaties op het gebied van gees telijke gezondheidszorg op te rich ten. Ze kwam bij Magda de Feijter van Ypsilon terecht, er sloten zich nog veel meer organisaties aan en het resultaat is 'Iedereen is van de wereld, en de wereld is van ieder een.' Een middag met informatie, workshops én Hans Dorrestijn. Muisstil De cabaretier en tekstschrijver breekt aan het begin van de mid dag het ijs en haakt meteen in op het thema. ,,De wereld is helaas ook van mijn boze stiefvader." Met harde grappen over zijn jeugd, zijn angsten en depressieve gedachten krijgt hij de ruim honderd aanwe zigen muisstil of hard aan het la chen. Hij doet precies datgene waar de middag voor bedoeld is; alles bespreekbaar maken. De organisatie krijgt ook per vi deoboodschap een compliment Een psychische beperking zit in de taboesfeer, mensen vinden het eng om over zoiets te praten van staatssecretaris Paul Blokhuis. Tal van organisaties die een link hebben met de geestelijke gezond heidszorg zijn aanwezig in de aula van het Zwin College. Zoals Emer- gis en Zeeuwse Gronden. Daphne Mahu van Zeeuwse Gronden krijgt veel vragen over de be schermde woonvormen die er in Breskens en Oostburg komen. „Mensen weten niet goed wat dat inhoudt", vertelt ze. Daarom wordt er uitleg gegeven over wat Zeeuwse Gronden doet en de psy chische problemen die mensen kunnen hebben, zoals een depres sie of autisme. Ook worden men sen uitgenodigd om te komen kij ken bij andere beschermde woon vormen in Zeeuws-Vlaanderen. Dat werkt, merkt Daphne. Zeeuwse Gronden geeft ook infor matie over een onderzoek dat wordt gedaan naar een behande ling met virtual reality. Wie een psychose heeft gehad en graag be ter wil worden in de omgang met anderen, kan zich daarvoor aan melden. Psycholoog Daniëlle Zandstra laat zien hoe rustgevend het is: met een speciale bril en koptelefoon op, bevind je je ineens op het strand of zwem je met dol fijnen. Een deur verder worden ge dachten en gevoelens in dicht vorm op papier gezet, met een workshop van Ypsilon. De pen nenvruchten gaan allemaal in een wensboom. De eerste wens in de boom is van burgemeester Marga Vermue: 'Oordeel niet, maar luis ter eerst.' De vereniging gaf een concert in het Ledeltheater in Oostburg, ter ere van het 125-jarig bestaan. De vereniging, die op 4 maart 1894 werd opgericht door Wouter de Smidt uit Cadzand, is in 125 jaar niet alleen beter geworden, maar vooral gegroeid. Anno 2019 bestaat Excelsior be- halve uit de basis, de brassband, ook uit j eugdorkest IJgenweis en in- staporkest De Notenkrakers. In 1894 had Excelsior allemaal man nelijke leden die vrijwel geen bin ding hadden met muziek en geen muziek- en instrumentenkennis. Toch maakten ze, dankzij hun diri gent snel vorderingen. Al blijkt uit notulen van 1906 dat ze slecht voor hun instrumenten zorgden: 'Blijft het zo doorgaan, kan op de instru menten alleen meer het geluid ge maakt worden van een blazende geit!' Zandtovenaar ,,Wij houden nog steeds vast aan onze grondbeginselen", zegt voor- zitter Jaap Basting van de vereni ging. ,,Maar we hebben niet meer alleen leden van de Vrije Evangeli sche Gemeente. Het is een soort mengelmoes. Uit traditie beginnen we wel ieder concert nog met een koraal. Dit jubileumconcert met Al les wat adem heeft love de Here." CMV Excelsior heeft 65 leden. Het oudste lid, Hans Vercouteren is 69. Jongste lid Jelte Bosselaar is pas negen. Tijdens het jubileumconcert werden gezamenlijke nummers ge speeld, maar mocht tevens het jeugd- en het instaporkest laten ho ren wat ze in hun mars hebben. Een aantal nummers kreeg een bijzon der tintje door de 'vertellingen' van de Zandtovenaar. maandag 20 mei 2019 'Oordeel niet, maar luister eerst' Sophie Stockman Oostburg Hans Dorrestijn kreeg de aan wezigen muisstil en hard aan het lachen. foto camile schelstraete -Anniek de Bruijckere Christelijke Muziekvereniging Excelsior uit Cadzand doet zijn naam eer aan. Excelsior bete kent 'steeds hoger' en dat lieten de muzikanten zaterdagavond zien. Wilma Valk Oostburg Laat ons naar ha^^« zingen en blij musM^ren. Komt allen saam, psalmzingt de heilige naam. Looft al wat ademt de Here. Het jubileumconcert van Christelijke Muziekvereniging Excelsior opende traditiegetrouw met een koraal. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71