Nieuw beeld Lutherse emigranten IN DE REGIO Honden in de watten gelegd bij Country Dogs 18 ZEEUWS-VLAANDEREN Lente Loop is een succes Streekgeschiedenis Groede 100 JAAR GENIETEN MIJN DORP, MIJN STAD Een markant stuk streekgeschie denis krijgt daarmee de aandacht die het verdient, is de insteek van stichting Monumentenbehoud Groede. ,,We hebben de Luthera nen in onze stamboom. Het is be langrijk dat dit verhaal doorverteld wordt", zegt Adrie Oosterling van de stichting. Dat verhaal voert terug naar 9 maart 1733. Toen achttien schepen met bijna achthonderd emigran ten uit Salzburg aan boord aan kwamen bij Nieuwerhaven (tus sen Breskens en Hoofdplaat). Van wege hun Lutherse geloof moes ten zij noodgedwongen hun land verlaten en streken neer in West- Zeeuws-Vlaanderen. Die begin periode was zwaar en in 1734 trok een gedeelte van de emigranten verder richting Litouwen. De groep die achterbleef stichtte in 1742 de Lutherse kerk in Groede. Naast de kerk en namen van Salzburgers die nog voorkomen in de streek, zoals Ekkebus en Keij- mel, herinnert ook een monu ment aan de emigranten. Bij de Doddenhoek, vlakbij Nummer Eén, staat sinds 1973 een houten beeld. Dat maakte Omer Gielliet (1925-2017) en het beeld verdween op mysterieuze wijze in de jaren '90. In 2002 werd een nieuw monu ment van Gielliet onthuld. Op een stuk eikenhout verbeeldde de pas toor de tocht van Salzburg naar West-Zeeuws-Vlaanderen. In 2016 constateerde Gielliet zelf nog dat het beeld aan vervanging toe was. ,,Het deed hem verdriet dat hij zelf geen nieuw beeld meer kon maken. Hij vroeg mij of ik dat wilde doen", vertelt kunstenaar Seppo Lindroos. Dat idee werd omarmd, vertelt Oosterling. ,,Het leeft, ook bij nazaten van Salzbur- gers." De Salzburger Verein, die de herinnering aan de emigratie le vend wil houden, betaalde er zelfs aan mee. Ook wil de vereniging aanwezig zijn bij het plaatsen van het beeld in het najaar. Sterfbed Lindroos maakte op een stuk ei kenhout een eigen interpretatie van de tocht die de Salzburgers maakten. Dat deed hij in de werk plaats van Gielliet. ,,Hij hoorde ge klop vanuit zijn werkplaats, op zijn sterfbed, en vroeg; het komt toch wel klaar hè", vertelt Lin- droos. Gielliet kon het niet meer meemaken, maar vrijdagavond onthulde Lindroos met burge meester Marga Vermue het werk in de Lutherse kerk. Daar is het in de zomer te zien, voor het verhuist naar de Doddenhoek. BOERENHOL Vachtverzorging, gebitscontrole, spelletjes en zelfs massages. Hondenschool Country Dogs in Boerenhol vierde gisteren het twintigjarig bestaan, met ui teraard de honden in de hoofdrol. Ingrid en Johan Schautteet richtten de hondenschool twintig jaar geleden op en geven trainin gen op allerlei gebieden. Tijdens de jubileumdag werd gedemon streerd wat de hondenschool alle maal doet. Van puppytraining tot speuren. Het was, met een paar flinke buien, hondenweer maar daar hadden de viervoeters geen last van. Zij werden in de watten gelegd, zo werd ook hondenmas sage gedemonstreerd door Ingrid en Marian. Zij zijn allebei gediplomeerd ky- nologisch shiatsu masseurs. In- grid: ,,We leren mensen hoe zij hun hond kunnen masseren." Hondenmassage is nog niet zo be kend, maar daar hoopt Country Dogs verandering in te brengen. Zo is massage niet alleen ontspan nend, maar helpt ook bij herstel na blessures, gewrichtsproblemen, ouderdomsklachten of gedrags problemen. Marian: ,,Of als een hond niet lekker in zijn vel zit. Ei genlijk net als bij mensen." VOGELWAARDE Opening expositie School bezoeken Toneel De toneelgroepen van Kreatieve Vorming ver zorgen zaterdag een to neelvoorstelling op za terdag in Hulst. De voorstelling begint om 19.00 uur en vindt plaats in de grote zaal in Den Dullaert in Hulst. De toegangsprijs is 2,50 euro. Concert Riezz maandag 20 mei 2019 TERNEUZEN De Lente Loop krijgt een vervolg. De eerste editie van het Terneuzense hardloopevenement trok za terdag 140 deelnemers. Initia tiefneemster Eveline Verhelst- Cramers uit Terneuzen wilde een laagdrempelig evene ment, voor zowel fanatieke hardlopers als families. Er was een tijdregistratie, maar ie dere deelnemer kreeg een medaille na de finish. Voor de kleinsten was er een minirun. Ook verrees er zaterdagmid dag een klein festivalterrein aan de Zeedijk. De herinnering aan Lutherse emigranten uit Salzburg is nog springlevend in West-Zeeuws- Vlaanderen. Seppo Lindroos maakte een nieuw monument, dat het houten beeld van pries ter-beeldhouwer Omer Gielliet vervangt. Sophie Stockman Groede AARDENBURG Tot vijf jaar geleden woonde Marietje van Leeuwe nog gewoon in haar ge boortehuis in de Weststraat van Aardenburg. Nu verblijft ze in woonzorgcentrum Coensdike, waar ze zaterdag haar honderdste verjaardag vierde. De eeuwelinge volgde een opleiding tot ver pleegster en werkte een kwart eeuw in het zie kenhuis in Oostburg. ,,Met 61 jaar ben ik ge stopt. Ik zag dat veel 65-plussers kwaaltjes kre gen en wilde nog een paar jaar genieten!" Dat doet ze: ze leest iedere dag de krant en krijgt volgens haar vrienden het meeste bezoek van het tehuis. foto camile schelstraete SINT JANSTEEN De Warande, 09.30 uur: Biljartles; 13.00 uur: Bingo; 13.15 uur: Internet café; 19.00 uur; werk groep Vormsel; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jo keren; Leeuwenkwartier, 17.30 uur: Meditatie Steunpunt Terneu zen; Bachten Dieke, 14.00 uur: Handwer ken'; Dorpscentrum, 10.00 uur: Sociaal Vitaal; WESTDORPE De Kirke, 19.00 uur: Solo- en stijldansen; Café 't Oude Raed- huijs, 13.30 uur: Kaar ten 'Koeke tiene'. HULST In Hulst wordt vrijdag een expositie geopend. De expositie bestaat uit werken van de cursisten van Kreatieve Vorming. De expositie wordt om 19.00 uur geopend in Den Dullaert in Hulst en is daarna tot 3 juni tot bezichtigen. IJZENDIJKE OBS De Schuttershoek IJzendijke houdt vrijdag de allereerste Schut- tershoekdag ooit. Op deze dag zijn alle kinde ren, ouders en verzor gers, ooms, tantes, opa's, oma's en beken den welkom om tussen 17.00 uur en 20.00 uur de school te bezoeken. Om 17.30 uur zullen de leerlingen beginnen met een sponsorloop. De helft van de opbrengst zal ten goede komen aan Make-A-Wish Ne derland. Op het plein worden feestelijke acti viteiten georganiseerd en er zijn diverse prijzen te winnen bij de enve- loppenkraam. Er zijn ook eetkraampjes. HULST Riezz geeft zaterdag een dankjewelconcert in Porgy en Bess. foto tania de poorter TERNEUZEN Riezz geeft zaterdag om 20.00 uur een gratis concert in Porgy en Bess in Terneuzen. Doordat er massaal ge- stemd is op Riezz is de 'mondscheinsonate' op de eerste plaats geëin digd bij TV Oranje. Riezz geeft daarom een 'dank- jewelconcert'. Aanmel den via het contactfor mulier op riezz.eu. AXEL De Halle, 13.30 uur: Kaarten; Grego- riuscentrum, 13.30 uur: Biljarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten; Kantine FC Axel, 18.00 uur: Avond wandelvier daagse over 5-10 en 15 kilometer; CLINGE Café JoJo's, 20.00 uur: Bingo; Malpertuus, 10.00 uur: Sociaal Vitaal; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HOEK De Lovenhoek, 19.00 uur: Line dance; Dorpshuis, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse over 2,5-5 en 10 kilo meter; HULST Curamus Zoutestraat 28, 14.00 uur: Sjoelen; Den Dul- laert, 15.00 uur: Vol wassenen/ senioren koor De Serre, 14.00 uur: Bingo; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Sjoelen; De Lieve, 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 19.30 uur: 't Lawait; Grote Markt, 8.30 16.00 uur: Week markt; Museum Hulst, 14.00 uur: Ge opend; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Witte 't Nog; 13.30 uur; Bingo; 14.00 uur: In ternet café; De Bin nendeur, 13.30 uur: Koersbal; OSSENISSE Hof ter Nesse, 18.30 uur: Wandelclub de Scheldestappers;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70