NYNKEDEJONG Na vijf uur krijgt oma die knuffel van Duncan NIEUWS Lonkt er voor Duncan Laurence na zijn Songfestivalzege een glanzende Europese carrière? Dan moet hij meteen doorpakken, want veel winnaars verdwenen snel in de anonimiteit. maandag 20 mei 2019 Column ^0 @nynke Er was al zo vaak gezegd dat hij zou winnen dat ik bang was dat we het allemaal gejinxt hadden, dat we, door het te voorspellen, ervoor hadden gezorgd dat het juist niet zou ge beuren. Te optimistisch. En wie stemt er nou op iemand van wie iedereen toch al denkt dat hij gaat winnen? Maar hij won. Duncan Laurence heeft het Songfestival gewonnen. Néderland heeft het Songfestival gewonnen. nu een jaar of tien zijn en van hun ouders leren over het Songfestival, die gelóven weer. Die weten niet beter dan dat wij kunnen winnen. Let op mijn woorden: die kinde ren worden een stel winnaars van heb ik jou daar. Want die hebben de goede voorbeelden. Die vinden het normaal dat een Nederlandse tennisster belang rijke toernooien wint. Die geloven dat een Nederlandse wielrenner een grote ronde kan winnen. Dat je als Nederlandse voetbalvrou wen kampioen van Europa kunt worden. En dat je als voetbalman nen van Ajax heel ver kunt komen in de Champions League, ook al heb je niet het budget van de Europese topclubs. Ze hebben gezien dat het kan, dus waarom zouden ze het zelf niet kunnen? En dat is de mindset die je nodig hebt, als echte win naar. De winst van Duncan Lau rence is belangrijk voor het Song festival, omdat hij laat zien dat je als integere jongen met een mooi liedje kunt winnen. Zonder toe ters en bellen, maar met een fan tastische stem en een fantastische uitstraling. Maar zijn winst is ook belangrijk voor alle talenten in Nederland, op welk vlak ze ook excelleren. De sky is the limit, om dat Duncan dat heeft laten zien. Die kinderen worden een stel winnaars van heb ik jou daar Honderden fans, onder wie zijn eigen oma, gaven Duncan Laurence gisteravond een heldenonthaal op luchthaven Schiphol. ,,Er zijn heel wat tranen gevloeid.'' Ellen van Gaalen Schiphol Daar is hij dan, even over half zeven zondagavond. De knuffel waar oma Korrie al vijf uur op wachtte. Die van haar kleinzoon Duncan, die een dag eerder van een onbekende jongen uit Hel levoetsluis veranderde in een internationale ster. Maar nog steeds gewoon haar kleinzoon. Vrijwel meteen nadat hij de vertrekhal is ingelopen, loopt hij op haar af. Al om half twee 's middags neemt oma Korrie met de rest van de familie - en een groen klap- krukje - plaats achter het hek in de aankomsthal. ,,Ik wil hem straks natuurlijk even knuffelen'', zegt ze dan al. Dat ze daar tot half zeven op moet wachten, doet haar niks. Als ze maar een goed plekje heeft. Het luchthavenpersoneel zet haar even later zelfs vóór het hekje, als enige. Een ereplaats. Als Duncan arriveert, en oma in het vizier krijgt, volgt de langverwachte knuffel. Honderden fans die net als oma uren hebben ge wacht, juichen. Camera ploegen duiken er bo venop. Als Duncan een kwartier later weg is, en de meeste fans en cameramensen ook, drinkt oma Korrie nog even een kop koffie op de luchthaven. Ze heeft genoten, zegt ze. En een beter cadeau voor haar 82ste verjaardag, vandaag, kon ze zich niet wensen. ,,Hier moet ik even van bijkomen.'' Stefan Raatgever Tel Aviv et kdn. Wie na zijn Song festivalzege het juiste parcours volgt, kan er een glan zende inter nationale carrière aan overhou den. ABBA en Céline Dion bewe zen het. Maar veel vaker blijkt de Songfestivalwinst een eenzame piek in een steeds verder afkal vende loopbaan. Wie herinnert zich Marie N, Lena of Emmelie de Forest? Ze wonnen alle drie na de eeuwwisseling het Songfestival, maar slaagden er nimmer in een substantiële carrière op te bou wen. Zelfs hun winnende liedjes (I Wanna, Satellite en Only Tear drops) raakten vergeten. Hoe groot is de kans dat Dun can Laurence (net 25 geworden) na zijn glorieuze zege van zater dagavond over een aantal jaren in één adem wordt genoemd met de grootheden die het Eurovisie circus voortbracht? Hij heeft het voor een groot deel zelf in de hand. Wat zeker is: zonder deug delijk én onmiddellijk in werking tredend plan is hij hoe dan ook kansloos. Van wie kwamen Publiek de punten voor I.,lir„ Toen zangeres Netta afgelopen week werd gevraagd wat haar Songfestivalzege vorig jaar met de feministische hymne Toy haar had gebracht, antwoordde ze: ,,Alles wat ik maar wilde.'' Netta moet een vrouw van beperkte wensen zijn: in een jaar tijd nam ze twee liedjes op. Ze werden nergens buiten haar thuisland Israël een succes. t Zonder deugdelijk én onmiddellijk in werking tredend plan is hij hoe dan ook kansloos Ze kreeg als uittredend kampi oene zaterdagavond nog haar laatste moment in de internatio nale spotlights, maar zal daarna veroordeeld zijn tot een steeds verder vergelende rol in het nos talgische Songfestivalcircuit. Nu is daar - zie Nicole en haar Ein Bifichen Frieden - best een aardige boterham te verdienen, maar de achterkant van de roem is in haar optredens wel erg zichtbaar. Het zelfde geldt voor Conchita Wurst, die elke denkbare Gay Pride ter wereld bezocht na haar zege met Rise Like a Phoenix, maar onder weg de stemmers van buiten de LHBT-gemeenschap volledig vergat. Onstuitbaar De succesvoorbeelden van ABBA en Céline Dion kenden verschil lende routes naar mondiaal succes. In het eerste geval was er het magische talent van song schrijvers Benny en Björn dat simpelweg onstuitbaar was. Toen Dion won, was ze 20 jaar en niet gezegend met de gave van het schrijven van eigen liedjes. Met zorgvuldig management, de keuze voor de juiste hitcompo nisten en een nauwkeurige balans tussen de Franstalige en Engelstalige markt, werkte Dion (Canadese van geboorte, winna res voor Zwitserland) zich naar de top. Het planmatige werken van haar man én manager René Angelil betaalde zich uit. In die zin begint Duncan Lau rence goed. Hij vertelde deze week zelf hoe hij na zijn eerste stappen in de schijnwerpers bij The Voice of Holland bewust in rust werkte aan het vervolg van zijn loopbaan. Hij schaafde jaren aan zijn eigen liedjes en werkte aan zijn netwerk in de muziek. Dat laatste bleek vruchtbaar. Hij stelde recent Ilse DeLanges manager Karim Shawky aan als zijn nieuwe manager en tekende Nederland? 17 17 17 17 16 16 16 16 15 15 15 15 Ik typ het, maar ik geloof het niet. Omdat ik dit simpelweg nog nooit heb meegemaakt. De Neder landers met een heldere herinne ring aan de laatste overwinning zijn bijna allemaal al met pen sioen. Zo lang geleden is het. Ik groeide op in de veronderstel ling dat we het Songfestival nooit zouden winnen. Te weinig buur landen die ons punten konden toespelen. Jammer, maar helaas. Dan maar jui chen voor een kansrijker land. Maar de jeugd van te genwoordig, de jon gens en meis jes die Winnen FOTO ROBIN UTRECHT Een Europese carnere voor Duncan? 18 18 12 6 12 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6