Onvergetelijke GroenLinks in oproep aan provincie na berichten over fraude met mest Scaldis kamermuziek Ongedwongen genieten P20 Wieteke van Dort wond de bezoekers van de Pasar in Sluiskil zaterdag om haar vinger. En ze bezorgde vrijwilliger Jelle (20) een onvergetelijke verjaardag. Als de Nederlands- Indische Tante Lien trad Wieteke op voor een volle zaal. ,,Of er iemand jarig was'', wilde ze weten. Voor hij het goed en wel wist, stond Jelle van der Linden naast haar. ,,Ik bijt niet, ik zit wel aan je. Je ziet er gewéldig uit.'' Iedereen zong hem toe: ,,Jelle is twintig jaar, dat vieren wij v met elkaar." Omwonenden en omliggende be drijven lopen al een tijd te hoop te gen het plan van Groen Gas Ril land, een samenwerkingsverband van energiereus Engie, glastuinder Lans en vijf boeren. De tegenstan ders zijn onder meer beducht voor stankoverlast, verspreiding van bacteriën en ziektes en een toe name van zwaar verkeer. De tegen standers vragen zich af waarom er geen milieueffectrapportage is uit gevoerd voor een installatie die jaarlijks 330.000 ton mest en plant aardig afval moet gaan verwerken tot groen gas voor zo'n 12.000 huis houdens. De provincie houdt vol dat er geen milieueffectrapportage nodig is. Gedeputeerde Staten we zen daarom onlangs nog een be zwaarschrift van tomatenkweker Combivliet af. De NRC berichtte dinsdag dat mestververwerkingsfabrieken de spil zijn van een omvangrijke fraude met afval en subsidies. Via een beroep op de Wet Openbaar heid Bestuur had de krant de hand weten te leggen op een vertrouwe lijk rapport van het OM, de politie en enkele provincies. Het rapport dateert van 2016, maar is volgens het OM nog steeds relevant. Mest verwerkingsfabrieken blijken naast mest en plantaardig afval allerlei andere zaken bij te mengen zoals slachtafval, dioxine, zware metalen, afvalwater, verfslib en ander che misch afval. Soms zijn er ook spo ren van drugsafval terug te vinden, blijkt uit het verhaal in de NRC. In vragen aan Gedeputeerde Sta ten wil GroenLinks weten of het niet verstandig is alsnog een mi lieueffectrapportage voor Groen Gas Rilland te laten uitvoeren. De Statenfractie wil voorkomen dat Zeeland met de Rillandse mestver- gister mogelijk criminaliteit en al lerlei milieuproblemen in huis haalt. Ze wil weten of de provincie De provincie is verantwoordelijk voor de veiligheid van mensen bij het toekennen van de vergun ning rekening heeft gehouden met de risico's die in het vertrouwelijke rapport van onder meer het OM worden genoemd. ,,Op welke ma nier denkt het college van GS de ri- sico's van de vergister in Rilland af te dekken?", vragen de Statenleden Maaike Walraven en Gerwi Tem mink. Ze wijzen erop dat de provin cie 'verantwoordelijk is voor mi lieu, natuur, flora en fauna en de veiligheid en gezondheid van men sen'. Volgens Engie heeft Rilland niks te vrezen. Woordvoerder Micheal Verheul laat weten dat alleen mest en organische reststromen zullen worden verwerkt. ,,Daarom is het eerdere plan voor een allesvergister gewijzigd in een biovergister. Als je daar iets in stopt wat er niet in hoort, werkt de installatie niet meer en ben je maanden bezig om alles weer in te regelen." Engie zegt van al het aangeleverde materiaal monsters te bewaren. I maandag 20 mei 2019 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl verjaardag Liever wel milieutoets vergister De provincie zou voor de voor genomen bouw van een mest- vergister in de Bathpolder bij Rilland alsnog de milieueffecten moeten onderzoeken. De Sta tenfractie van GroenLinks lijkt dat verstandig nu uit een ver trouwelijk rapport van onder meer het Openbaar Ministerie (OM) blijkt dat mestverwer kingsfabrieken vaak illegaal chemisch afval verwerken. Frank Balkenende Rilland -GroenLinks in vragen aan GS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69