Lucas rent naar de winst op Windpark Krammer Duikbond NOB wil de duiktrap bij de Bergse Diepsluis verlengen BEVELANDEN EN THOLEN 19 MOZAÏEK RESTAURATIE Na een omzwerving van 18 jaar, is de zebra van kunstenaar Anton van Meurs dankzij een 'historische vondst' van Arie de Viet weer thuis in Tholen. Het was ooit één van de grootste en misschien ook wel bekendste kunstwerken van Tholen. Een wand- mozaïek van 6,5 meter bij 2,5 me ter groot, in de hal van de ulo school. Bijna waren de zebramoe der en haar twee kinderen voor goed verloren gegaan. Bijna, tot Arie de Viet op een warme junidag in 2001 langs de puinhopen van zijn oude school fietste en besloot af te stappen. De kop van de zebra moeder is nu, 18 jaar later, op de zelfde plek in volle glorie te be wonderen. Worsteling De Viet weet wel hoe hij verhalen moet vertellen. De onlangs gepen sioneerde verslaggever van de Eendrachtbode vervulde zaterdag ochtend zélf de hoofdrol in het verhaal van het zebrahoofd. Vlak voor de officiële onthulling van het kunstwerk, kwam hij op z'n zwarte Gazelle aangefietst in de hal van medisch centrum Vliethof. Precies de plek waar hij achttien jaar geleden de slopers permissie vroeg om tussen het puin te zoe ken naar een restant van het mo zaïek dat de Bergse kunstenaar Anton van Meurs (1910-1991) in 1962 maakte. Beeldend vertelde De Viet de tientallen genodigden hoe hij het hoofd vond en in een lichte staat van opwinding meenam. ,,Eerst vind ik een stukje been, maar daarna zie ik het hoofd van de ze bramoeder liggen. Meteen liet ik het been vallen en tilde ik het hoofd van 41 kilo op. Dat het zo zwaar was, wist ik toen nog niet." Een worsteling om zowel de ga zelle als de zebra in bedwang te houden, volgde. ,,Ik besloot de tocht te aanvaarden en het hoofd op de bagagedrager mee naar huis te nemen. Bij elk hobbeltje voelde ik de achtervelg stuiteren. Houdt mijn fiets dit? Houdt het hoofd het?" Het lukte. Twaalf kilometer lang, de oostenwind gelukkig in de rug. Het hoofd, zonder snuit en manen, kreeg een plek in de ach tertuin, waar het 18 jaar lang zou blijven liggen. ,,Drie jaar geleden begon ze mij aan te staren. Alsof ze Alsof ze uit de Zeeuwse klei wilde springen, op zoek naar haar jongen vroeg: 'Wat ga je met me doen?' Alsof ze uit de Zeeuwse klei wilde springen, op zoek naar haar jon gen." De Viet kwam in contact met oud-muloleerling Adrie Quist en Kees Boer. Beide heren wonen in de appartementen van de Vliet- hof en waren meteen enthousiast over het idee om het hoofd te res taureren en het een plekje te geven in de hal van het gebouw dat op de plek van de school is gebouwd. Snuit en manen Dankzij bijdragen van de bewo nersvereniging, woningcorporatie Stadlander én het Stimulerings fonds Samenleven van de ge meente Tholen kon restaurateur Vincent Krans uit Ouwerkerk met het brokstuk aan de slag. Doordat één van de kinderen van Van Meurs nog een zak met originele mozaïekstukjes thuis had liggen, kon hij de moederzebra haar snuit en manen teruggeven. ,,Van het hele kunstwerk is één a anderhalf procent bewaard gebleven, maar dat stuk is wel representatief voor het hele stuk." Bijzonder is bij voorbeeld dat van een afstandje de kop zwart en wit lijkt te zijn, maar wie dichterbij komt, ziet veel meer schakeringen. ,,Voor elk deel ge bruikte Van Meurs tien kleuren glas. Die zijn allemaal terug te zien." BRUINISSE Windpark Kram mer kent een daverende start. Een paar dagen na de officiële opening door Koning Willem- Alexander liepen zaterdag kin deren de Kidsrun over 1,3 kilo meter, en volwassenen de KrammerRun van 5,5 of 10 ki lometer. 's Avonds trad onder andere PartySquad op tijdens het KrammerFest, het ope ningsfeest dat voor iedereen toegankelijk was. De negenjarige Ibe Vergau- wen uit Herniksen, onder Antwerpen, staat te popelen om te mogen lopen. De start van de Kidsrun bij Restaurant Grevelingen is over tien minu ten. ,,Ik heb er zin in. Dit is niet mijn eerste loop, dus ik weet wat ik doe." Ibe wordt derde bij de jongens. Achter de vrienden Lucas van der Meer die eerste wordt in een tijd van 4.34 minuten en Martijn Gil- jam die tweede wordt in 4.36 minuten. De jongens komen uit Bruinisse en zijn allebei negen jaar. Na de kids liepen volwassenen hun Krammer Run. De route voerde door het windpark met de windturbi nes als hoorbare toeschou wers. 'Run like the wind', was het motto van de organisatie. De duikplaats aan de voet van de Oesterdam is mateloos populair. Vooral Belgen weten de locatie goed te vinden. Zaterdag rond 10.00 uur stonden er al bijna honderd au to's geparkeerd. Zulke aantallen zijn geen uitzondering, weet Des mond van Santen van de NOB. ,,Hier kan bijna altijd gedoken wor den, of het nu hoog of laag water is. En omdat er helemaal achterin de Oosterschelde geen stroming is, is deze plek ook heel geschikt voor be ginnende duikers." Plateau Johan Verkamman uit Tholen kan dat bevestigen. De duikstek heeft nog meer voordelen. Hij noemt een onderwaterplateau, waarop veel onderwaterleven, zoals sponzen te zien zijn. ,,Dat was een onderdeel van een werksteiger die voor de aanleg van de dam is gebouwd. Toen de dam klaar was, hebben ze dat ding zó de Oosterschelde inge duwd. Toen kon dat nog gewoon!" Ook de nabijheid van de hangcul- tuurlijnen waaraan mossels wor- den gekweekt zijn volgens hem een groot pluspunt. ,,Daar is heel veel te zien en is het heel licht." Tijdens het project waarbij alle dijkbekledingen zijn aangepakt, is hier in 2007 de eerste duiktrap langs de Oosterschelde aangelegd. Volgens Van Santen zou het fijn zijn dat de trap nog een stukje wordt verlengd om zo glijpartijen te voorkomen. ,,Uit een offerte blijkt dat dit zo'n 15.000 euro kost. De gemeente en het waterschap willen waarschijnlijk wel een deel bijdragen." Ook de NOB betaalt mee. ,,Eén van de redenen dat we hier vandaag zijn, is om nieuwe le den te werven. Daardoor kunnen we beter voor de belangen van dui kers opkomen en meer investeren." M— Ifr Ml' BMBGM j& maandag 20 mei 2019 BE De zebra is 'weer thuis' in Tholen Joeri Wisse Tholen -Arie de Viet M Arie de Viet nam kort na de sloop van de oude ulo school het brokstuk met het zebra- hoofd op zijn bagagedrager mee naar Sint Maartensdijk. Het brokstuk lag 18 jaar in zijn tuin en is na een restau ratie terug op de oude plek in een nieuw gebouw, de hal van me disch centrum Vliethof. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Het zebrahoofd is voor elke be zoeker van de Viethof te bekij ken in de entreehal. Tot 1 juni zijn ook oude foto's van de school en het kunstwerk te be zichtigen. Arie de Viet schreef ook een boek over het project, dat in een beperkte oplage van 100 stuks is gedrukt. De duiktrap bij de Bergse Diep- sluis moet worden verlengd. Daarvoor ijvert de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB), die zaterdag de hele dag pre sent was op de Thoolse duiks- tek. Joeri Wisse Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68