S 13 'Tennissers leven het langst' ef— (Zf Motorische stoornis verminderen tFocus op het proces in plaats van de uitkomst. Zen zijn, noem je dat van jezelf of de buitenwereld. Er zijn veel spelers die daar last van krijgen op het moment dat ze prof worden. De druk wordt zo groot dat ze zoveel stress ervaren dat hun prestaties eronder gaan lijden.'' Volgens Pluim helpt het om dan de aandacht te verdelen. ,,Doe er bijvoorbeeld een studie bij. Veel tennissers denken: maar dan heb ik minder aandacht en tijd voor het tennis. Dat is zo, maar er komt wel een betere balans. Tennis is niet meer het enige; de druk daarop wordt minder groot.'' Een effectieve manier om de stress bmnen de lijnen te vermin deren, is het focussen op het hier en nu. ,,Elke bal opnieuw alleen daarop focussen, en niet bezig zijn met: deze wil ik winnen want dan pak ik de game. Of: als ik deze fout sla, is de set verloren. Focussen op het proces in plaats van op de uit komst. Zen zijn, noem je dat. Maar het overkomt elke sporter weleens dat hij door de stress bevangen wordt. Roger Federer had op Wimbledon in 1999 moeite met zijn eerste service en verloor in de eerste ronde. Sara Errani sloeg laatst in een wedstrijd tegen Bibiane Schoofs meer dan de helft van haar services onderhands, omdat de bovenhandse niet meer lukte. Dat is niet omdat het fysiek niet mogelijk is, maar omdat het mentaal niet helemaal op orde is.'' En zo is het met alles: als de geest niet fit, soepel en flexibel is, dan is het lichaam dat evenmin. En als het lichaam niet fit is, dan wordt de geest weer eerder moe. Bewegen is dan ook een veel voorgeschreven medicijn. ,,Voor de niet-getrainde mensen, en dat zijn de meeste in onze maatschappij, hebben matig intensieve bewegingen het sterkste effect op onze cognitieve functies'', zegt Scherder. ,,Voorbeelden van matig intensief bewegen zijn trap lopen, dóórlopen, fietsen... Als we dat elke dag dertig minuten aan één stuk doen, werkt dat veel beter dan er ineens keihard tegenaan gaan.'' De matig intensieve bewegingen hebben vooral effect op de execu tieve, ofwel uitvoerende, functies. Plannen bijvoorbeeld: structuur aan de dag geven en zaken ordenen. Of neem de impulscontrole waar door we prikkels kunnen wegfilte ren, zodat de essentie overblijft. Of het werkgeheugen, dat een lerend vermogen in zich draagt. Maar wat gebeurt er nou eigenlijk in de hersenen wanneer we bewe gen? Scherder: ,,Het brein is afhan kelijk van de voeding die het krijgt. De voeding voor bijvoorbeeld de witte en grijze stof in de hersenen bestaat uit glucose en zuurstof, die via het bloed tot onze hersenen komen. Beweging zorgt voor een goede stofwisseling en dus voor veel bloedtoevoer. Bij een goede gezondheid wordt het bloed vanuit het hart sterker naar de hersenen gepompt.'' Een verrijkte omgeving, waartoe ook bewegen en sport behoren, kan bijdragen aan de vorming van sterke synapsen (contacten tussen zenuwbanen) in de hersenen. ,,De sterke synapsen overleven alles. De zwakke verdwijnen weer. Zodra we sporten komen er zelfs meer synapsen bij. Sporten maakt onze hersenen rijker.'' Slimmer Of we daar ook slimmer van wor den blijft lastig te staven. ,,Studies wijzen aan dat onze aandacht en concentratie hoger worden zodra we uit de inactiviteit komen.'' En dus zijn er betere prestaties. Dat activiteit zelf voor slimmere herse nen zorgt, is niet gezegd. ,,Er zit ook een maximum aan. Nóg een uurtje voor een getraind iemand maakt je niet cognitief nóg sterker. Maar een bevolking zoals de onze, die voor het merendeel inactief is, heeft er zeker profijt van om meer te gaan bewegen.'' belang van trainen. Een stapje meer kunnen doen, alles wat bovenop die basisautomatismen komt. Alle mensen aan de top, topmusici, top sporters, hebben een hoog basisautomatisme." Wanneer de spanning te hoog wordt, vallen die basisauto matismen juist weg. Scherder noemt de Tsjechische tennisster Jana Novotna. ,,Die was altijd top, tot de finale. Ik sta 6-2 en 5-4 voor, ik zal toch niet nu Wimbledon gaan winnen, vroeg ze zich dan af. Op het moment dat je begint te choken, kom je uit je automatismen en ga je ineens letten op je tech niek. De energie gaat weer naar de basisbewegingen, terwijl je eigen lijk die energie zou moeten leggen in die moeilijke ballen.'' Juist die spanning en de druk van topsport zijn niet te trainen, maar enkel door ervaring in te slijpen. ,,Je komt alleen in die situatie m die situatie.'' Stress Volgens Pluim gaan stress en ten nis in zekere zin altijd samen; je staat er alleen voor, de grens tussen een bal in en uit is dun. ,,Maar er is een hanteerbare stress'', de ge zonde spanning, ,,en er is een stress die voor een overload zorgt. Dat kan komen door hoge verwachtingen maandag 20 mei 2019 GO Een Brits onderzoek, uitgevoerd tussen 1991 en 2001 onder 80.000 men sen gaf een opmerkelijk resultaat: de helft van de onderzochten bleek bij drie uur per week tennissen een verminderde kans op hart en vaatziekten te hebben. Een andere, Amerikaanse studie wijst uit dat de levensduur van tennissers langer is vergeleken met mensen die fitnessen, zwemmen, voetballen, hardlopen of fietsen. Tennissers hebben een lagere kans op hart- en vaatziekten op middel bare leeftijd dan niet- tennissers. Vroeger kwamen we vaker buiten. ,,Alles was daar voorhanden en dus ging de ontwikkeling vanzelf'', zegt arts Babette Pluim. „Kindjes die nu door onvoldoende beweging op jonge leeftijd een ontwikkelingsstoornis hebben op motorisch vlak, kunnen we helpen door de oog-hand-coördinatie te trainen. Met een kind van 4, 5, 6 jaar begin je met een bal rollen, stuiten en gooien. Dat is voor elke balsport goed.'' brein op de baan? Van Erik Scherder verscheen intussen de 18de druk van Laat je hersenen niet zitten, waarin hij uit legt hoe lichaamsbeweging niet alleen ons lijf maar ook ons brein in conditie houdt. Waarom tennis zo gezond voor je is (deel 1 en deel 2) van bondsarts Babette Pluim lees je op tennis.nl -Babette Pluim, bondsarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61