Hellevoetsluis kan geluk niet op: hün Duncan heeft gewonnen II Zo kroop Nederland uit het Songfestivalmoeras 5 van de wereld) een kleine week lang vermaak van de bovenste plank bieden. 'Elke show is een state-of-the-art, primetime en- tertainmentprogramma, een te levisieproductie van wereld klasse' staat in de reglementen van de European Broadcasting Union (EBU). Daarnaast moet er dus gezorgd worden voor facili teiten voor deelnemers, pers, of ficials, bezoekers en ga zo maar door. Dat kost allemaal geld, veel geld. Maar een blik op de edities van de laatste tien jaar leert wel dat je het als land zo gek kunt maken als je zelf wilt. Zweden deed het in 2013 en 2016 voor zo'n 15 miljoen euro, Azerbeidzjan pakte in 2012 enorm uit en gaf maar liefst 60 miljoen euro uit. De EBU draagt ruim 6 miljoen euro bij en verder zijn er inkom- sten te verwachten uit merchan dise en kaartverkoop. De rest van het geld moet door het organise rende land zelf worden opge bracht. De bijdrage van de gast- omroep, in het geval van Neder land wordt dat een samenwer king tussen de AvroTros, NOS en NPO, is in de regel tussen de 10 en 20 miljoen euro. ,,We hebben dat geld niet op de plank liggen'', zegt AvroTros-woordvoerder Dekker. ,,Daarover moeten we nog in gesprek.'' Daarnaast is het goed gebruik dat de gaststad zelf ook een bij drage levert, in harde pegels of in natura. Van het kabinet hoeven Songfestivalliefhebbers niet veel te verwachten, liet premier Mark Rutte in het tv-programma WNL op Zondag doorschemeren. ,,Om er nou meteen belastinggeld in te stekenwas Rutte voorzichtig. Je zal maar de oude muziekleraar zijn van de winnaar van het Song festival. En dat is Vincent de Mul der (50) uit Hellevoetsluis, sinds zaterdagavond. Twee jaar lang had hij Duncan onder zijn hoede. Daarna kwam hij hem nog vaak tegen bij lokale optredens. En nu dit. „Direct na zijn optreden vond ik al dat hij een wereldprestatie had neergezet. Hij zong een ont zettend moeilijk liedje. Het gaat bijvoorbeeld regelmatig van laag naar hoog. Wanneer je zenuw achtig bent, hoor je het direct als dat misgaat.'' De Mulder keek thuis. ,,De laat ste minuten waren bloedstollend. En toen won hij. Waanzinnig. Ik kan ook alleen maar zijn eigen woorden onderschrijven: de muziek heeft gewonnen, niet de act. Alles viel precies op zijn plek.'' Hij kent Duncan als een 'vrij rustige, gemotiveerde jongen', die 'als een idioot vooruitging'. ,,Als hij dat tempo kan blijven volhou den, vraag ik me af waar voor hem de grens ligt. De hele wereld weet nu wie hij is.'' Hellevoetsluis, de stad waar Duncan Laurence opgroeide als- Het was zo spannend. Mensen werden gek toen Duncan had gewonnen Duncan de Moor, leefde intens met de ster mee. Snackcorner 't Gondeltje verkocht heuse Duncan Burgers. Café BarBiertje barst zaterdag avond bijna uit z'n voegen: daar keken honderden Hellevoeters hoe hun dorpsgenoot in één avond een ster werd. Hier, in dit café, trad Duncan meermaals op. Het num- mer Arcade speelde hij er twee jaar geleden al eens. Als de punten worden verdeeld, wordt het steeds stiller in het café. Als duidelijk is dat Duncan heeft gewonnen ontploft café BarBier tje. ,,Wat een he-le-maal fantasti sche avond'', glundert bedrijfslei der Wendy Dikken na afloop. ,,Het was zo spannend. Mensen werden gek toen Duncan had gewonnen.'' Dikken hoopt dat er nu ook een huldiging komt in Hellevoetsluis. ,,We willen hem bedanken voor zijn prestatie.'' De gemeente is er al mee bezig, vertelt burge meester Milène Junius. ,,We stel len een Team Duncan samen en gaan we kijken in welke vorm dat mogelijk is.'' Detail is wel dat Duncan inmid dels niet meer in Hellevoetsluis woont, maar sinds kort in Amers foort. En ook daar zien ze een huldiging natuurlijk wel zitten. Burgemeester Lucas Bolsius van die stad gaat het management van Duncan bellen, zegt hij. ,,Maar voor ons is het belangrijkste dat Duncan zich er ook prettig bij voelt.'' De ontlading in café BarBiertje, als duidelijk is dat Duncan eerste is geworden. foto arie kievit De editie van 2012 was het. Loreen boekte voor Zweden een overdon derende zege met Euphoria. Vanaf de zijlijn keek de Oranje-equipe watertandend toe. Zelf beleefde die dat jaar een van zijn donkerste edities. De onervaren Joan Franka be trad na een aanval van hyperventi latie met zwabberende stemban- den én indianentooi het podium. Een jaar na het draaiorgel van Sieneke verkeerde de Nederlandse Songfestivalliefde op een absoluut dieptepunt. Met de prestaties gle den ook de kijkcijfers af. Daniël Dekker, als senior dele gatielid grotendeels verantwoor delijk voor de selectie van artiest en liedje, beraadde zich met toen malig Tros-directeur Remco van Leen op de toekomst. Stoppen? In plaats daarvan smeedden ze een plan met een duidelijke ambitie: zo snel mogelijk het Songfestival winnen. Daarvoor bedachten ze aanvan kelijk een op het Zweedse systeem gebaseerd Nationaal Songfestival. Iedereen mocht liedjes insturen. Uit de beste inzendingen zou de kijker kiezen. En eenmaal gekozen moest de artiest beter worden ge holpen en begeleid. Je luistert toch niet op je telefoon, hè? Het moet vól op de speakers Het was Anouk die de omroep ver loste uit een impasse. Terwijl geen muzikant van enige naam het nog aandurfde, eiste ze de deelname simpelweg voor zich op. Ze schafte eigenhandig het nationale festival af en zong zich met Birds voor het eerst in twintig jaar naar de top 10. Grote speler Aangemoedigd door dat succes durfde Ilse DeLange ook. Als helft van de Common Linnets werd ze met Waylon zomaar tweede. Ne derland hoorde ineens weer bij de grote spelers. Toch werd de omroep gedwon gen elke editie bij te leren. Hadden Anouk en DeLange zelf vastom lijnde ideeën over hun inzending, opvolger Trijntje Oosterhuis ont beerde die visie. Ze vertrouwde op de kennis van Nederlandse dele gatie, die zelf te lang geloofde dat een ervaren artiest een garantie voor succes is. Dat omgaan met dat kaliber artiesten soms ook te rugfluiten moet betekenen, leerde het team vorig jaar bij Waylon. Zijn eigenzinnigheid leverde een voor tv-kijkers onbegrijpelijke act op. Het was Ilse DeLange die de zoektocht voor 2019 redde. Zij tipte het selectiecomité over de talentvolle artiest met wie ze na zijn deelname aan The Voice con tact had gehouden. En o ja, ze wist ook al met welk lied hij moest meedoen. Ze stuurde het op en belde Daniël Dekker. ,,Je luistert toch niet op je telefoon, hè? Het moet vól op de speakers.'' Het fun dament voor een historische zege was gelegd. maandag 20 mei 2019 GO waar? Nergens in Nederland werd zaterdagavond zo hard gejuicht als in Hellevoetsluis, waar Dun can Laurence opgroeide. Ze hopen op een huldiging. Eric Oosterom Hellevoetsluis -Wendy Dikken, BarBiertje De Nederlandse Songfestival winst is ook de bekroning van de ambities van omroep AvroTros. Die trok, met horten en stoten, het festival in Nederland uit het slop. Stefan Raatgever Hilversum -Ilse DeLange over Arcade

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5