9 Ik heb te vaak naar anderen geluisterd en te weinig naar mezelf Steeds verder omhoog Als een kind van mij tennis leuk zou vinden: tuurlijk, doen. Maar ik zal geen racketje in de wieg leggen 973 I ,,Ik ben benaderd om een boek te schrijven. Het zou een heel mooi boek kunnen zijn. Ik heb zo veel fases doorstaan, zo veel overwon nen. Mijn carrière is een les over wat je uit het leven kunt halen. Maar ik praat niet graag over mezelf. Het voelt alsof ik mezelf heel belang rijk maak als ik vertel wat ik allemaal heb be reikt. Maar ik heb zelf ook inspiratie gehaald uit de biografie van Edith Bosch. Wie weet komt het boek er ooit. Maar dit is een raar moment, midden in mijn carrière. Wie weet moet mijn beste prestatie nog komen.'' ,,Het toernooi in Madrid, vorig jaar, was al goed. In de partij tegen Caroline Wozniacki, in de derde ronde, lukte alles. Op Wimbledon kwam het besef dat ik ook op andere baan- soorten dan gravel van toppers kan winnen. En Roland Garros 2016 natuurlijk, toen ik de halve finale haalde. Op dat moment ver wachtte niemand iets van me, voor mij wonnen partij op een bepaalde baan wil ik de volgende ronde het liefst op hetzelfde bankje zitten. Maar als hoogst genoteerde speelster mag ik meestal niet kiezen.'' ,,Nu zeg ik: absoluut niet. Maar je weet het niet. Misschien ga ik tennis wel missen als ik een jaar niet speel. Maar ik denk niet dat ik het van mezelf kan accepteren dat mijn niveau dan is gezakt. Sowieso, iets recreatiefs doen vind ik moeilijk. Ieder spelletje moet ik winnen.'' Zus Joyce steekt haar hoofd om de hoek. ,,Als Kiki vroeger verloor, vloog alles door de woonkamer. Nog steeds, trouwens.'' schoot, straalt Bertens. Haar eigen kinder wens is groot. Als ze straks stopt met tennis sen, hoopt ze dat het haar ook gegeven is. ,,Ik zou nu heel hard ja moeten zeggen. Maar ik heb dit leven zwaar onderschat. Als mijn zoontje of dochtertje tennis leuk zou vinden, tuurlijk, doen. Maar ik zal zeker geen racketje in de wieg leggen.'' ,,Ik ging van 4-vwo naar 5-havo, om examen te doen en daarna fulltime te gaan tennissen. Ik dacht: dat doen we even. En als het niet lukt, ga ik na één of twee jaar studeren. Maar alléén maar met tennis bezig zijn was moeilijker dan ik dacht. En nu ben ik ineens tien jaar verder. Ik weet niet of ik het opnieuw zou doen, als ik alles zou weten. Ik zou het in elk geval helemaal anders doen.'' ,,Je moet natuurlijk eerst op je bek gaan om later dingen te kunnen veranderen. Ik heb te vaak naar anderen geluis terd en te weinig naar mezelf. Ik ben heel goed in het aannemen van taken, maar uiteindelijk moet het uit jezelf komen. Tennis voelde voor mij soms als een moetje. Maar ik kon niet stoppen, want ik had nog niet genoeg bereikt, moest me nog bewijzen voor anderen, en ik kon toch niets anders. Ik trainde omdat het moest, niet omdat ik beter wilde worden. Er zat weinig plezier in mijn carrière. Het echte besef kwam pas twee jaar geleden. Toen heb ik zelf het heft in handen genomen. Je moet zelf keuzes leren maken, ook voor de rest van je le ven. Anders blijf je alles bij anderen neerleg gen. Als ik nu twee in plaats van drie keer wil trainen, zeg ik: het is mooi geweest.'' ,,Het kan nog steeds beter. Als ik mensen op de baan zie genieten, denk ik: dat zou ik ook iets meer willen hebben. Dat zou het een stuk makkelijker maken. Maar het is mijn eigen keuze, ik moet niet zeuren. Natuurlijk vind ik tennis leuk, anders zou ik het niet zo lang volhouden.'' Kiki Bertens was geen supertalent. Als kind van 6 ging ze vaak met haar oom en tante mee naar de tennisvereniging in Berkel en Roden rijs. Met een geleend Estusa-racket sloeg ze ballen tegen de muur, totdat trainer Martin van der Brugghen haar uitnodigde voor een les. Tot haar 12de kreeg ze bondstraining, daarna ging ze verder met Van der Brugghen. Juniorengrandslams speelde Bertens niet, Nederlands jeugdkampioene werd ze nooit, voor J ong Oranje werd ze niet uit genodigd. - - Bertens deed het op eigen kracht. Ze speelde alleen in Ne derland, voor buitenlandse trips hadden haar ouders geen geld. Via de A-toernooien en de Futu res klom ze naar de top 500, de top 200, en verder. Even was er een dip, toen ze een jaar lang vreesde kanker te hebben. Een bobbel op haar schildklier bleek goedaardig. Ondanks chronische faalangst bestormde ze, met sinds 2015 Raemon Sluiter als coach, de top van het vrouwen tennis. Wat ze zelf nooit voor mogelijk hield, gebeurde: Ber tens bereikte de top 10 van de wereld. voelde alles als een bonus. Die vrijheid heb ik sindsdien niet meer gehad. De grootste uitdaging van dit moment is om dat gevoel te rug te krijgen.'' ,,Nee, ik kijk nooit iets terug. Daar is Rae niet blij mee. Je leert vooral van verloren partijen, maar om nu nog een keer mijn fouten terug te zien, die confrontatie vind ik lastig. Als ik me zelf zie serveren, denk ik: zo lelijk kan dat er toch niet uitzien? Ik ga liever af op gevoel, wat niet altijd goed is. Ook dat zou een volgende stap moeten zijn.'' ,,Nee, dat brengt alleen maar stress met zich mee. Zo'n Nadal met al zijn maniertjes, daar word je toch helemaal nerveus van? Vroeger wilde ik wel dezelfde bal na een mooi punt, maar dat is nu vermoeiend met ballenkinde- ren; vind 'm nog maar eens terug. Na een ge- maandag 20 mei 2019 GO A Wereldster Kiki Bertens: „Iedereen kan wel iets goed, toch?' De positie van Kiki Bertens op de wereldranglijst aan het einde van elk seizoen 2008 2009 569 2010 230 2011 184 2012 63 2013 87 2014 69 2015 101 2016 22 2017 31 2018 9 Zie je jezelf als rolmodel? Je hebt een mooi verhaal te vertellen. Wat vind je nu je beste prestatie? Kiki Bertens pakt de hoofdprijs in de finale tegen Simona Halep in Madrid, op 11 mei van dit jaar. foto epa Als jij stopt, zien we je niet meer terug op of langs de tennisbaan? Zou je het leven van proftennisster aanbe velen aan je kind? Wat heb je onderschat? Hoe dan? De haat-liefdeverhouding met tennis is verleden tijd? Kijk je beelden terug van wedstrijden? Bijvoorbeeld om het goede gevoel op te roepen? Heb je eigenlijk rituelen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57