r W j 3 Nederland Tennisland. ledereen doet mee. SONGFESTIVAL WINNAAR 2019 *mË Het werd de zege waarnaar de Nederlandse Songfestivalfans 44 jaar smachtten. Duncan Laurence schreef zaterdag Eurovisiehistorie in Tel Aviv. Misschien nog wel het meest tot zijn eigen verbazing. „Waarom ik won? Ik weet het niet.'' Duncan Laurence werd gisteren als held ontvangen op Schiphol. foto robin utrecht e klok in Tel Aviv kroop naar de 3.00 uur toen Duncan Lau rence zijn gla zen trofee nog maar eens beet pakte. De persconferentie van de winnaar van het Eurovisie Song festival was al even onderweg. Tot dan toe was Laurence, ondanks de hysterie rond hem, zijn gebruike lijke zelf: evenwichtig, welbe spraakt in het Engels en tactisch laverend rondom vragen met een mogelijke dubbele bodem. Totdat hem werd gevraagd de laatste minuut voor de verlossing van de zenuwslopende puntentel ling te beschrijven. ,,Ik dacht al leen maar: 'Kom op! Kom op met die punten!' Mijn hartslag zat bo ven de 200. Het ging tussen mij en John (Lundvik namens Zweden, red.) op het laatst. Ik vind hem geweldig, we hebben afgesproken samen een liedje te gaan schrijven. Hadden al telefoonnummers uit gewisseld. Ik dacht: oké, Duncan, wees niet teleurgesteld als je van hem verliest.'' Een blik naar zijn bokaal: ,,Maar oh wow, deze uit komst voelt stukken beter.'' Rustpunt Tot dat uitgelaten moment was Laurence een rustpunt geweest in een zaal vol onophoudelijk stro mende tranen. Ilse DeLange, die Laurence voordroeg als deelnemer en zijn podiumact nauwkeurig uitdacht, lanceerde zichzelf hui lend in de armen van haar vriend Bart. Maar ook daarna, voor de camera van deze krant, kon ze haar tranen niet stelpen. Sterker: ook haar woorden gingen hun eigen gang. ,,Ik heb gewoon geen idee hoe ik me moet voelen'', pro beerde ze haar ongeloof samen te vatten. ,,Er bestaat geen boek voor hoe je nu moet reageren.'' Hoewel de Nederlandse winst door de wedkantoren was voor speld, bleek de zege in het echt nog mooier en emotioneler dan ieder lid van de Oranjedelegatie Ik dacht alleen maar: 'Kom op met die punten!' Mijn hartslag zat boven de 200 zich kon voorstellen. Niet alleen schreef Duncan Laurence pop geschiedenis door na 44 jaar van smachten eindelijk voor een nieuwe Nederlandse Eurovisie zege te zorgen. Hij bevrijdde de Nederlandse equipe ook van het juk van jaren van proberen, vallen, opnieuw proberen, in de buurt komen, weer uitglijden en het daarna toch maar weer proberen. Wie hem, nog geen twaalf uur na zijn laatste uithaal op het po dium, uitgeput in zijn vliegtuig- stoel zag opgekruld, begreep hoe- veel het laten slagen van een Song festivalmissie van een muzikant vraagt. Laurence - zo onervaren dat hij een week voor vertrek naar Israël zijn eerste eigen concert gaf - moest zich in de tredmolen van het Eurovisiecircus uitvinden als permanent in de schijnwerpers gevangen artiest. Is het neonverlichte liedjesfes tijn voor iedere debutant wennen, Laurence (Duncan de Moor, 25) moest zich vanaf moment één als gedoodverfde winnaar langs alle camera's bewegen. Hij deed dat als een politicus van het vrolijke type: zonder een woord te veel te zeggen, maar altijd met een glim lach. Het woord 'druk' wilde hij niet meer horen, verkondigde hij halverwege zijn twee weken in Tel Aviv. Met zijn vingers om zijn bokaal kwam hij terug op die favorieten- rol. ,,Ik heb die lyrische voorspel lingen nooit beschouwd als waar heden. Het waren voorspellingen, meer niet. Het is het Songfestival. Bijna per definitie onvoorspelbaar. Ook tijdens de stemming durfde ik lang niet te dromen van win nen. Pas toen ik - trofee in de hand, confetti om mijn hoofd - mijn nummer voor de tweede keer zong, begon het door te dringen. Ik voelde ik me weer precies als die regel uit mijn liedje: a small town boy in a big arcade." Hij recenseerde die eerste uit voering van Arcade als Eurovisie winnaar als 'niet heel erg goed'. De losgelaten spanning sloeg op zijn stembanden. Het was niet ver- wonderlijk na een puntentelling die zonder meer de meest drama tische was sinds de invoering van het nieuwe systeem, waarbij het bekendmaken van de jurypun- ten en de publieksstemmen is los getrokken. DeLange omschreef het wachten op de uitslag zonder omwegen als 'heel erg verschrik kelijk.' Raken De spanning bouwde zich op toen Nederland bij de vakjury's twee landen moest laten voorgaan: Zweden en het verrassend hoog gewaardeerde Noord-Macedonië. Maar waar het publiek die twee liet vallen (negende en twaalfde), haalde Arcade bijna de hoogste score. Daarmee schoof Laurence ook Italië, uiteindelijk tweede, nipt voorbij. ,,De mensen thuis hebben besloten'', concludeerde hij. ,,Waarom ze mij kozen? Eerlijk waar: ik weet het echt niet. Blijk baar heb ik hen weten te raken. Die gedachte maakt me erg trots.'' Hoewel hij moet hebben beseft dat er tweehonderd miljoen mensen meekeken, was tijdens zijn optre den van grote nervositeit nauwe lijks iets hoorbaar. ,,Tijdens de laatste repetitie overvielen de ze nuwen me'', blikte hij terug. ,,Dat wilde ik voorkomen. De achter grondzangers en ik hebben elkaar toegesproken: we moeten terug naar de essentie van het lied. Als we weer helemaal voelen wat we zingen, volgt de rest vanzelf.'' Die strategie slaagde. Laurence was drie minuten lang één met zijn liedje. Hij zong meeslepend en aarzelde niet tijdens de moei lijke passages. Zijn reactie na de laatste noten vertelde zijn verhaal in enkele tellen: een volledig ver baasde blik, een diepe zucht en een grote lach. Het was volbracht. \n extra bijlage maandag 20 mei 2019 GO VT /"S *v A Verbaasde blik, grote lach Stefan Raatgever Tel Aviv -Duncan Laurence Kijk op de site bij /video naar beelden van het optreden, de reacties en Duncans aankomst op Schiphol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3